VII WARSZTATY "KRYMINALISTYKA 2007"

14 marca 2007 roku odbyły się w Warszawie VII Warsztaty Kryminalistyczne, pod egidą


Koła Naukowego Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego "Temida"
Katedya Kryminalistyki Wydziału Prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego


oraz Komenda Stołeczna Policji w Warszawie, Laboratorium Kryminalistyczne KSP.Tym razem motywem przewodnim warsztatów były: "Wybrane metody indywidualnej identyfikacji człowieka" Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. "Uzbrojeni" zatem w głód wiedzy (i batonika) udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie to w Auli Stary BUW cała impreza rozgrywać się miała.
Co widzieliśmy i słyszeli posłusznie Wam tu "kablujemy" ;-).
Po szeregu powitań i podziękowań zaczęły się właściwe prezentacje. Cykl wystąpień otworzyła prof. Ewa Gruza - opiekun imprezy.

Pierwsza prezentacja warsztatów - " Wybrane metody identyfikacji indywidualnej ludzi" - nadkom. Tomasz Bednarek

Na "pierwszy ogień" poszedł nadkom. Tomasz Bednarek, wprowadzając nas w temat identyfikacji ogólnie. Pokrótce opisał rodzaje i metody identyfikacji, popierając wszystko przykładem. Oczywiście nie omieszkał swoim zwyczajem wtrącić też słów kilka o działalności LK KGP. Tym razem w postaci całkiem interesującego filmu....animowanego.

Następnie przeżyliśmy małe zaskoczenie, bo zamiast zapowiadanej w programie podkom. Agnieszki Buczyńskiej pojawił się (bynajmniej nie wyglądający jak niewiasta) nieoceniony nadkomisarz Ludomir Niewiadomski. Tym razem, niestety, bez czołgu (kto był na poprzednich warsztatach ten wie, jak ważnym porządny czołg jest ;-)).

Razem z asp. Marcinem Wudarczykiem jasno wykazali, że daktyloskopia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Padło słów kilka o systemie AFIS oraz o metodach znajdowania i zdejmowania śladów linii papilarnych w komorze cyjanoakrylowej. Na koniec obejrzeliśmy film wskazujący jasno, że ci, którzy chcieli staruszkę daktyloskopię skazać już na emeryturę, mocno się pośpieszyli (zaś ci co byli na poprzednich warsztatach mieli małe deja vu - coś nowych filmów niedostatek, czy jak?.....).

Po daktyloskopii przyszła pora na metodę bardzo nowoczesną - czyli identyfikację na podstawie badania DNA. Ten trudny temat próbowali przybliżyć nam: podkom. Agnieszka Tatara - Miśkiewicz, sierż. sztab. Ewa Maciąg - Pasierbik oraz post. Przemysław Kuźniak. Temat był trudny, ale myślę że po tej prezentacji wielu z nas nie będzie już rejterować w panice, kiedy ktoś zacznie mówić o allelach, elektroforezie i metodzie PCR. Organizatorzy uznali chyba, iż po takim temacie należy się odpoczynek szarym komórkom i wysłali nas na przerwę (na której to jak zwykle przygotowano kilka atrakcji, mogliśmy się np. zdaktyloskopować i obfotografować jak porządni kryminaliści).

<< DNA - podkom. Agnieszka Tatara-Miśkiewicz, sierż. sztab. Ewa Maciąg - Pasierbik oraz post. Przemysław Kuźniak

Po przerwie prezentację opanowały psy. Nadkom. Tomasz Bednarek przybliżał nam temat osmologii i przy okazji przeprowadził praktyczny test wśród publiczności na znajomość ras naszych pupilów. Po tym wystąpieniu humory podniosły nam się bardzo - no bo raz: zdjęcia psiaków były śliczne, dwa - miło się dowiedzieć, że w czymś jesteśmy najlepsi.

Osmologia - nadkom. Tomasz Bednarek

Ze zdjęć czworonogów tematyka przeszła płynnie do zdjęć człowieka (niekoniecznie żywego). Kom. Ewa Lewandowska oraz asp. sztab. Robert Wiśniewski wprowadzili publiczność w tajniki tworzenia portretów pamięciowych. Wykazali również, że to co nam się wydaje, że widzieliśmy niekoniecznie musi być tożsame z tym, co naprawdę tam było.

Portret pamięciowy - kom. Ewa Lewandowska oraz asp. sztab. Robert Wiśniewski

Następnie nadeszła chwila na wystąpienie bezapelacyjnej gwiazdy VII warsztatów - podinsp. Krzysztofa Borkowskiego. Opowiedział nam on o stopach, chodzie, traseologii i o tym, co doświadczony ekspert może "wyczytać" z silikonowego odcisku i sprzętu pożyczonego od ortopedy. A że jako jeden z nielicznych nie bał się mikrofonu, to i posłuchać ciekawych rzeczy było można.
Na tym zakończyła się część poświęcona identyfikacji. Jednak nie warsztaty. Ekipa z wydziału prewencji przedstawiła nowy program "Reaguj, powiadom, nie toleruj" mający na celu podniesienie naszego poczucia bezpieczeństwa.

"Reaguj, powiadom, nie toleruj"

Na moje prywatne poczucie bezpieczeństwa bezapelacyjnie wpłynął pokaz jaki odbył się po ostatniej prezentacji - sposobów obezwładnienia agresywnego zatrzymanego. I choć gospodarze zadbali, aby policjant, któremu przypadła niewdzięczna rola "obijanego" lądował na materacach, to od czasu do czasu publiczność dawała odczuć, że nie chciałaby być na jego miejscu.

I takim to dynamicznym akcentem zakończyły się VII warsztaty kryminalistyczne.


Podsumowując - chciało by się jeszcze. Imprez przybliżających kryminalistykę "zwykłemu zjadaczowi chleba" jest tak mało, a to szkoda wielka, bo raz: nauka to niezmiernie ciekawa, dwa: my - czyli "szary ludek" czerpiemy wiedzę o pracy ekspertów przeważnie z amerykańskich filmów, a te jakie są wspominać nie trzeba...


Tak więc czekamy na VIII warsztaty kryminalistyczne i już "na zapas" apelujemy do przyszłych prelegentów: mikrofon nie bulterier - zębami nie ucapi. A móc wysłuchać ciekawej opowieści eksperta bez konieczności czytania z ruchu warg - bezcenne.

 

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Jak tam było, tak tam było, ale jakoś było - jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było." - Szwejk


GALIEL@WEBGROUP 2005