WARSZTATY "KRYMINALISTYKA 2004"

12 marca 2004 roku odbyły się w Warszawie piąty w Warsztaty kryminalistyczne "Kryminalistyka 2004". Głównymi organizatorami imprezy były:


Koło Naukowe Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego "Temida"
Katedra Kryminalistyki Wydziału Prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego


oraz Komenda Stołeczna Policji w Warszawie, Laboratorium Kryminalistyczne KSP.

Po miłym zaproszeniu Pana Tyberiusza postanowiliśmy tam wysłać naszego "szpiega".
Od razu po przybyciu można było zauważyć, że warsztaty cieszą się bardzo dużą popularnością. Sala była pełna. Głównym "motywem przewodnim" konferencji były wypadki drogowe. Cykl prezentacji otworzyła dr. Ewa Gruza - opiekun i "dobry duch" imprezy.
Następnie krótki wstęp wygłosił naczelnik nadkom. Tomasz Bednarek i na "placu boju" pojawił się pierwszy z prelegentów - komisarz Ludomir Niewiadomski. Uświadomił on zebranej publiczności jak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie śladów na miejscu zdarzenia. Duże wrażenie na zebranych zrobił krótki film pokazujący w jakim stresie muszą pracować policjanci. Dedykować by go można przede wszystkim "pseudo-kibicom futbolowym". Po nim głos zabrał nadkom. Jarosław Karol. Przeniósł nas w trudny temat rekonstrukcji przebiegu wypadku drogowego. Trzeba przyznać, iż niektóre zdjęcia jakimi zilustrował swoje wystąpienie wprawiły słuchaczy w niemałe osłupienie. Mogliśmy również zobaczyć na przykładach "z życia wziętych" jak wygląda komputerowe wspomaganie rekonstrukcji zdarzenia na podst. zebranych śladów oraz parametrów pojazdów. Ledwie nadkom. Karol "zszedł ze sceny", gdy wkroczyło na nią dwóch umundurowanych policjantów i jeden funkcjonariusz "po cywilnemu". Przedstawili bardzo realistycznie pokaz zatrzymania podejrzanego przez policję. Na razie "aresztant" zachowywał się spokojnie, ale prowadzący obiecywał "zmianę charakteru" w dalszej części warsztatów.
Po krótkiej przerwie, w której uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wstąpić do policji lub zostać zdaktyloskopowani przez fachowców na specjalnie przez KSP przygotowanym stanowisku, rozpoczęto część drugą konferencji. "Na pierwszy ogień" poszła podinsp. Joanna Piotrowska - Osek, prezentując metody badania fizyko-chemicznego mikrośladów. Dowiedzieliśmy się więc o tym, jak bada się ślady włókiem, szkła i lakierów znalezionych na miejscu zdarzenia.

Rys. - "Pokaz obrony przed atakiem" - źródło: http://www.temida.wpia.uw.edu.pl

Następnym prelegentem okazał się komisarz Piotr Polak. Przedmiotem prezentacji był wpływ alkoholu i środków odurzających na kierujących pojazdami. Dowiedzieliśmy się m. innymi czym zaprawia się "Napoleona" na Stadionie Dziesięciolecia (bejcą i farbą do włosów), w jakich dawkach sprzedawana jest heroina, oraz o wpływie używek na wątrobę "smakoszy". Jak wielkim zainteresowaniem cieszył się ten temat świadczyć może "tajemnicze zniknięcie" części zdjęć środków odurzających z prezentacji.

Aby jeszcze bardziej podgrzać już gorącą atmosferę na sali, znów pojawili się funkcjonariusze i pozorant. "Podejrzany" spełnił swoją groźbę i nie dawał się już grzecznie zakuć w kajdanki. Obejrzeliśmy profesjonalny pokaz obrony przed atakiem. Jasno wynikało z niego, że zaczynać z policją się nie opłaca ;) Ilustrowała to nie tylko szybkość z jaką obezwładniano np. "bandytę z nożem", ale także huk z jakim "pozorant" lądował "na deskach". Funkcjonariusze najpierw bronili się "przed atakiem" gołymi rękoma, potem pokazali także techniki z wykorzystaniem pałki.

Informujemy iż policjant udający "bandytę" po prezentacji czuł się dobrze, choć wyglądał na odrobinę "zmaltretowanego".

Ostatnim prelegentem kazał się Komendant Marcin Flieger z Zarządu Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Omówił on smutnie statystyki wypadków drogowych oraz podsumował efekty akcji wprowadzenia w Warszawie zmniejszenia obowiązującej prędkości do 50 km. na godzinę. Okazało się, iż przyniosło to wymierne efekty zmniejszenia ilości wypadków drogowych, liczby poszkodowanych i rannych. Dowiedzieliśmy się również, jak będą wyglądać badania na obecność środków odurzających jakie wprowadzane zostaną od maja tego roku. Najprościej rzecz ujmując, teraz oprócz "dmuchania w balonik" możemy zostać poproszeni również o potrzymanie w ustach "patyczka" od aparatu wykrywającego środki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Prezentacja zakończyła się pokazem zatrzymania kierowcy z udziałem ochotnika z sali. Oficjalnie "z braku miejsca" do pokazu prelegent nie dał się namówić na pokaz wyciągania opornego kierowcy z samochodu. Był to ostatni punkt programu warsztatów.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Kołu Naukowemu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego "Temida" za zaproszenie.

Podsumowując:

Co nas cieszy:

Przede wszystkim zainteresowanie jakie towarzyszyło warsztatom i to, że zarówno kadrze UW jak i studentom "się chce".
To, że fachowcy policyjni nie zamykają się w "wieży z kości słoniowej", ale znajdują czas "dla niewtajemniczonych" i potrafią bardzo ciekawie opowiadać o swojej pracy i pasji.

"Cytaty dnia:" ;-)

Natkom. Jarosław Karol kończąc prezentację: "...a teraz anegdota z cyklu "o... policjantach". Przyznam się, że tym razem bohaterem jestem ja..."
Komisarz Piotr Polak omawiając stan wątroby po długotrwałym spożywaniu alkoholu: (wątroba) "...tych smakoszy, żeby nie używać określeń dosłownych ....., chodzi mi tu o alkoholików..."
I komentując wielkie czerwone krzyżyki które PowerPoint wstawia w miejsce brakujących w prezentacji ilustracji: "... tu ilustracja do odmiennych stanów świadomości, widzi się wtedy takie rzeczy..."
Omawiając "koloryzowanie" stadionowego Napoleona bejcą: "... muszę Państwu powiedzieć, że walory smakowe takiego napoju są marne..."
Kom. Marcin Flieger prezentując zdjęcie konopi indyjskiej (w nawiązaniu do prezentacji kom. Polaka): "... u mnie zdjęcie przetrwało..."
Komentując zdjęcie w prezentacji: "...poprosiłem kolegów aby się objęli i weszli na tory..."

Zobacz zdjęcia z warszatów

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Za odwagę trzeba płacić. Strach jest za darmo." - Anonim


GALIEL@WEBGROUP 2005