Introduction to Forensic Anthropology: A Textbook (2nd Edition) (Hardcover) - Steven N. Byers

Ta książka omawia główne tematy antropologii sądowej dokładnie i przystępnie. Jest przeznaczona dla osób, które dopiero zaczynają wgłębiać się w temat. Podaje podstawowe wiadomości dotyczące odontologii i anatomii, sposobu zabezpieczania i pomiarów szkieletu, oraz wnioskowania na ich podstawie. Szczegółowo omawia poszczególne techniki pozwalające określić wiek, płeć, dane anatomiczne, czas zgonu i odpowiedzi na inne, podstawowe pytania antropologii sądowej. Podaj również sporo ciekawych przykładów. Pozycja godna polecenia, jednak nie bez mankamentów: autor (jak większość Amerykanów) sprawia wrażenie, że żyje na świecie, w którym jest tylko USA. Dorobek antropologów z innych krajów dla niego niestety nie istnieje, co w sposób wyraźny zubaża pozycję

Simpson's Forensic Medicine (Hodder Arnold Publication) (Paperback) - Richard Shepherd

W tej wielokrotnie wznawianej pozycji (obecnie wyszło 12-te wydanie), krótko i zwięźle omawiane są zagadnienia związane z medycyną sądową. Minimum "lania wody"- maksimum treści. Polecamy.

"W niniejszym podręczniku autorzy przekazują własne poglądy i nabytą w praktyce wiedzę, jednakże w dużym zakresie powołują się także na wyniki badań i hipotezy innych medyków sądowych, znane im z publikacji i przekazów ustnych. Przedstawiają przy tym nawet te poglądy, z którymi się nie zgadzają, ale które mają swoich zwolenników.
Zakres wiedzy zawartej w poszczególnych działach podręcznika nie przekracza zakresu prezentowanego w polskich podręcznikach medycyny sądowej. Jednakże każde zagadnienie, oprócz ściśle sądowo-lekarskiego omówienia, zawiera bardzo dokładne dane o anatomii, w tym, co jest bardzo ważne, anatomii topograficznej, objawach klinicznych, a nawet zmianach biochemicznych i histopatologicznych towarzyszących konkretnemu działaniu gwałtownemu."
Z przedmowy

 

 

Stefan Raszeja, Władysław Nasiłowski, Jan Markiewicz - "Medycyna sądowa"

PZWL 1990 - Podręcznik medycyny sądowej dla studentów.

 
Witold Seńczuk (redaktor wydania zbiorowego) - "Toksykologia"

W książce opisano podstawowe zagadnienia dotyczące działania trucizn na żywy organizm zarówno w aspekcie teoretycznym, praktycznym, jak i prawnym. Omówiono losy trucizn w organizmie, mechanizmy działania toksycznego, czynniki warunkujące toksyczność, toksykometrię i podstawy leczenia zatruć. Przedstawiono toksykologię poszczególnych grup związków chemicznych oraz problemy toksykologiczne środowiska człowieka. 

 

 

Praca zbiorowa - "Medycyna sądowa" 

PZWL -1978 - Podręcznik medycyny sądowej dla studentów.

 

Edmund Chrościelewski, Stefan Raszeja - "Sekcja zwłok"

PZWL  1975 - Podręcznik dla studentów.

 
Małgorzata Kłys, Zdzisław Marek - "Opiniowanie sądowo-lekarskie i toksykologiczne"

Podręcznik obejmuje najistotniejsze wiadomości przydatne w praktyce opiniodawczej (oględziny miejsca zdarzenia, sekcje, badania kryminalistyczne i toksykologiczne) ze szczególnym uwzględnieniem błędów i niedopatrzeń popełnianych przez lekarzy i prawników przy czynnościach wykrywczych. Ciekawy dział o opiniowaniu toksykologicznym. 

 

 

Zdzisław Marek, Andrzej Jakliński - "Medycyna sądowa dla prawników"

"...Celem Autorów tego podręcznika jest przekazanie prawnikom i studentom prawa wiedzy z dziedziny medycyny sądowej. Wieloletnie doświadczenie praktyczne Twórców książki pozwoliło na dokonanie niezbędnej selekcji tematycznej to, co w codziennej działalności sądów najważniejsze, zyskało pełne i szczegółowe omówienie..." Tylko czy naprawdę medycyna sądowa tak mało zmieniła się od czasów poprzednich wydań? Jeśli macie inne podręczniki prof. Marka ten możecie sobie odpuścić. 

 

 

Weber John C (redakcja) - "Sekcja zwłok"

"...Podręcznik do ćwiczeń prosektoryjnych, przeznaczony dla studentów uczelni medycznych. Dostarcza 'krok po kroku' wskazówek, jak należy preparować aby poznać anatomię człowieka. Książka zawiera: opis narzędzi i technik preparowania zwłok, topograficzny układ preparowanych struktur, elementy anatomii klinicznej, szczegółowe opisy morfologiczne struktur anatomicznych..."

 

 

 

:: Beletrystyka
:: Podręczniki
:: Wspomnienia
:: Kryminały
:: Inne
:: Po angielsku

W dziale "Podręczniki":
:: Kryminalistyka
:: Medycyna sądowa
:: Kryminalistyka - czyli rzecz o metodach śledczych
:: Vademecum technika kryminalistyki
:: Więźniowie niebezpieczni
:: Śmierć samobójcza
:: Elementy balistyki - dla dociekliwych i nie tylko dla myśliwych
:: Pedagogika resocjalizacyjna. W stronę działań kreujących

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005