Jacek Dąbala :
"Największa przyjemność świata"

Bardziej uwodzicielski niż Arsen Lupin, bardziej dociekliwy niż Herkules Poirot - Artur Brandt. Były dziennikarz śledczy traci pracę w telewizji. Zakłada biuro detektywistyczne i...tropi, węszy, pomagając zdradzonym mężom, okradzionym przez ojca dzieciom - jedno absurdalne dochodzenie, goni drugie... Kiedy Nana Radwan, córka jednego z najbogatszych ludzi w kraju, zostaje porwana, ojciec zleca jej odnalezienie Arturowi Brandtowi. W towarzystwie byłego antyterrorysty - Marka Borga, emerytowanego policjanta - Jana Walewskiego i przy akompaniamencie łamanej polszczyzny Susan Smith, Brandt, Artur Brandt, włazi w paszczę seksbiznesu, filmów porno i tajemnic rodzinnych

Dalsze przygody Artura Brandta - bohatera przezabawnego "Ryzykownego pomysłu".
Czym jeszcze zaskoczy nas ten cyniczno-ironiczny bohater, którego zmorą jest mama i kobiece wdzięki?


O AUTORZE:
Jacek Dąbała (ur. 22 sierpnia 1959 w Warszawie) - polski specjalista w zakresie mediów i literatury; profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kierownik Katedry Warsztatu Medialnego i Aksjologii.Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1983) i scenariopisarstwo w PWSFTViT w Łodzi (1989). Rozprawę doktorską obronił na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1993); habilitacja w 2005 roku (UMCS).Pracę w mediach rozpoczął po wygraniu konkursu na prezentera radiowo-telewizyjnego w 1987 roku. W latach 1987-1988 współpracował jako dziennikarz z różnymi redakcjami Radia Lublin. W latach 1989-2002 pracował jako redaktor w TVP S.A., w Oddziale w Lublinie. Prowadził "na żywo" wiele programów, poczynając od rozrywkowych i kulturalnych, a kończąc na studiach wyborczych. Był wydawcą i prezenterem programów informacyjnych i całodziennych. Realizował także reportaże, filmy dokumentalne, informacje do serwisów informacyjnych (newsy) i teledyski. Jest posiadaczem prezenterskiej karty ekranowej. Pracował także jako lektor przy rożnych produkcjach telewizyjnych.
W latach 2002-2007 r. adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMCS.Od 1.10.2007 r. profesor KUL. Prowadzi zajęcia m.in. z zakresu szeroko rozumianej komunikacji medialnej (literatura-film-media). Jako badacz i wykładowca interesuje się aksjologią mass mediów, warsztatem dziennikarskim i gatunkami dziennikarskimi, teorią i praktyką creative writing, analizą dzieła medialnego, współczesną literaturą światową i polską, dramaturgią w komunikacji medialnej, teorią literatury, retoryką dziennikarską oraz sztuką autoprezentacji w telewizji. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.Jest współautorem scenariusza do jednego z najgłośniejszych polskich filmów, pt. "Młode wilki" (1995). Opublikował dziewięć powieści (m.in. "Telemaniak", "Prawo śmierci", "Pieszczochy losu" i "Diabelska przypadłość", "Złodziej twarzy" i "Ryzykowny pomysł") oraz tragifarsę polityczną "Mechanizm". Za powieść "Pieszczochy losu" otrzymał w 1997 r. Nagrodę Literacką im. B. Prusa. Uzasadnienie jury brzmiało: "za odwagę w podejmowaniu skomplikowanych problemów współczesności w konwencji ironiczno-groteskowej i znakomite opanowanie warsztatu pisarskiego". Napisał monografię wybitnego polskiego conradysty emigracyjnego, pt. "Wit Tarnawski jako krytyk literacki" oraz opracował pierwszy w Polsce wybór tekstów krytycznych Tarnawskiego - "Uchwycić cel". Opracował także "Antologię polskiej krytyki literackiej na emigracji 1945-1985". Jest autorem książki - w ramach retoryki dziennikarskiej - na temat sztuki pisania, pt. "Tajemnica i suspens. Wokół głównych problemów creative writing" (2004). Problematykę warsztatowo-aksjologiczną w mediach (także w kontekście literackim) zarysował w książce "Horyzonty komunikacji medialnej" (2006). Artykuły i recenzje drukował m.in. w "Tekstach Drugich", "Pamiętniku Literackim", "Ruchu Literackim", "Więzi", "Odrze", "Kresach", "Tygodniku Powszechnym", "Twórczości", "Rzeczpospolitej", "Akcencie", "Przeglądzie Powszechnym", "Ethosie", "Annales UMCS" i "W drodze". Pracuje nad książką, pt. "Warsztatowo-aksjologiczne mechanizmy tworzenia telewizji". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Jest autorem felietonów z cyklu "Podglądy medialne", które emitowane były co tydzień w ramach programu publicystycznego "O co chodzi?" na antenie TVP Info.

 

Kup w:
Znajdź na aukcji: AUKCJE ŚWISTAK.PL: KRYMINAŁY
:: Beletrystyka
:: Podręczniki
:: Wspomnienia
:: Kryminały
:: Inne
:: Po angielsku

W dziale "Popularne":
:: As w rękawie
:: Adwokat
:: Colorado Kid
:: Cień znad jeziora
:: Decathexis
:: Deja Dead
:: Diabelska przypadłość
:: Giń
:: Kryminały
:: Krwawe zbrodnie
:: Komisarz Maciejewski
:: Kości w proch
:: Koszmar na miarę
:: Nagie kości
:: Największa przyjemność świata
:: Okruchy śmierci
:: Predator
:: Poniedziałkowa żałoba
:: Pogrzebane tajemnice
:: Śmiertelny koktajl
:: Śmierć za dnia
:: Ślad
:: Uwikłany
:: Wyspa Psów
:: Zegarmistrz
:: Zabójcza podróż
:: Zakopane: Luftkurort 1940

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

" Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo - na pewno to zepsujesz " - prawo Murphiego


GALIEL@WEBGROUP 2005