Œmiertelny Koktajl Patricia Cornwell
Śmiertelny koktajl

Wciągający thriller, a zarazem wiarygodny portret kobiety w obliczu czystego zła.

Kay Scarpetta jako prywatny konsultant sądowy angażuje się w sprawę, która ogromnie niepokoi jej kolegów z Luizjany. W podłym hotelu znaleziona zostaje martwa kobieta, ubrana do wyjścia, z kluczykami w dłoni. Historia jej zaników świadomości, jej gwałtownych wybuchów, kiedy znajduje się w stanie zamroczenia, nasuwa wiele pytań co do przyczyny śmierci. Scarpetta otrzymuje wiadomość, która mrozi jej krew w żyłach: Jean - Baptiste Chandonne – osławiony i podstępny Wilkołak – chce się z nią zobaczyć.  


Z celi śmierci domaga się spotkania z doktor Scarpettą. Tylko jej zamierza wyjawić tajemnice, które chcą poznać władze.
 Czy jego prośba wiąże się z jakiś sposób ze sprawą w Luizjanie? Doktor Kay musi zmierzyć się z czymś, co przewróci do góry nogami całe jej życie.

Śmiertelny koktajl prezentuje bohaterkę serii w wyjątkowy sposób. Czeka ją ogromne wyzwanie i szok związany z bliską jej osobą. Autorka ujawnia czytelnikom bardziej kobiecą i delikatną stronę osobowości Scarpetty. Powieść  podejmuje wątki z poprzednich książek (Punkt zapalny, Czarna kartka, Ostatni Posterunek): miłość  do Wesleya Bentona, kolejne mordercze poczynania diabolicznego Wilkołaka i jego brata oraz szczególny związek emocjonalny z jej siostrzenicą. Teraz pani patolog – pozbawiona swojej władzy i stanowiska -  opuszcza Richmond, by udać się na rodzinną Florydę i podjąć pracę niezależnego konsultanta sądowego. Cały czas jednak próbuje opanować paraliżujący ją strach – obecny od chwili, w której bliźniacy Chandonne pojawili się w jej życiu.
Poznawanie technik, którymi posługują się medycy sądowi w swej codziennej pracy, mordercy i przerażające zbrodnie, których dokonują; zaskakujący splot zdarzeń i galeria wiarygodnie skonstruowanych postaci, które intrygują z jeszcze większą siłą w kolejnych książkach Patricii Cornwell – Śmiertelny koktajl zawiera w sobie to, co czytelnicy autorki cenią najbardziej w jej prozie i co czyni ją jedną z najbardziej znanych i poczytnych pisarzy w świecie sensacji.


Śmiertelny koktajl to powieść, której poziom suspensu, eksplodując nieoczekiwanymi sytuacjami, nie pozwala ani na moment wytchnienia, jej główni bohaterowie zaś osiągają najwyższy stopień wiarygodności.
Barbara Lipkien Gershenbaum, bookreporter.com


Moja opinia:
25.08.2005 pojawi się w księgarniach nowa książka Patricii Cornwell pt.:
Śmiertelny koktajl. Tę lekturę (tzw. "szczotki") mam za sobą, może trochę
wcześnie na polecanie, za to można teraz sięgnąć do poprzednich powieści z
serii.
Jestem laikiem, straszliwym laikiem w temacie kryminalistyki, patologii itd.
Tylko jak to jest, że mimo iż chyba wrażliwa bardzo jestem, tak mocno wydaje mi się pasjonujący klimat grozy, krwi, prosektorium... brrr. Czemu pisarze i filmowcy pozwalają, by ich główne bohaterki wykonywały zawód koronera, patologa, oficera śledczego? Co takiego jest w płci pięknej?
Sama książka, o której wspomniałam, nie jest wspaniała, porywająca czy coś w tym guście. Jednak samo podejście Kay Scarpetty, pani koroner o niezbyt
fortunnym nazwisku, do życia, do śmierci, do ciał ofiar, sprawiło, że
chciałam dokończyć lekturę. I sięgnąć po "Ostatni posterunek", poprzedni
tytuł z serii powieści Patricii Cornwell (jest o niebo lepsza:)). Przejęta,
zadzwoniłam nawet do Zakładu Medycyny Sądowej i tam usłyszałam, że ponad połowa osób w zawodzie patologa to kobiety. I że nie maja oni/one wpływu na przebieg śledztwa, nad czym oczywiście bohaterka "Śmiertelnego koktajlu" ma pełną kontrolę, no może prawie pełną.:))
Czy Wy jako specjaliści potraficie bez oburzenia czytać powieści, które wypowiadają się "ekspercko" w sprawach kryminalistyki? Czytając Dana Browna, jako historyk sztuki, czułam, jak włos mi się jeży, przerażona jego insynuacjami i "teoriami" na temat Leonarda. i nie tylko. Was nie mierzi brak podstawowej wiedzy i wyssane z palca historie? Ciekawe, co powiecie o postaci Kay Scarpetty, o ile zechcecie ja poznać:))
Renata Smolińska
Kup w:
Znajdź na aukcji: AUKCJE ŚWISTAK.PL: KRYMINAŁY
:: Beletrystyka
:: Podręczniki
:: Wspomnienia
:: Kryminały
:: Inne
:: Po angielsku

W dziale "Popularne":
:: As w rękawie
:: Adwokat
:: Colorado Kid
:: Cień znad jeziora
:: Decathexis
:: Deja Dead
:: Diabelska przypadłość
:: Giń
:: Kryminały
:: Krwawe zbrodnie
:: Komisarz Maciejewski
:: Kości w proch
:: Koszmar na miarę
:: Nagie kości
:: Największa przyjemność świata
:: Okruchy śmierci
:: Predator
:: Poniedziałkowa żałoba
:: Pogrzebane tajemnice
:: Śmiertelny koktajl
:: Śmierć za dnia
:: Ślad
:: Uwikłany
:: Wyspa Psów
:: Zegarmistrz
:: Zabójcza podróż
:: Zakopane: Luftkurort 1940

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Strzałę wypuścisz: zawrócisz, słowo wypuścisz: nie zawrócisz" - podobno indiańskie


GALIEL@WEBGROUP 2005