Ogólnopolska Konferencja Naukowa"II Dni Kryminalistyki na Wydziale Prawa UR"

W dniach 8 - 10 maja 2008 r. w auli Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "II Dni Kryminalistyki Wydziału Prawa UR", zorganizowana przez Koło Naukowe Prawa Karnego Studentów UR "Iustitia".

Patronat honorowy nad projektem objął Pan dr hab. prof. UR Zbigniew Ćwiąkalski, Minister Sprawiedliwości, Pani SSA Bogumiła Burda Prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Pan Tadeusz Ferenc Prezydent Miasta Rzeszowa. Patronat medialny nad konferencją objęły: "Edukacja Prawnicza", Polskie Radio Rzeszów oraz portal internetowy www.kryminalistyka.fr.pl.

Konferencja tego rodzaju została zorganizowana przez KNPK "IUSTITIA" już po raz drugi. Po raz pierwszy "Dni Kryminalistyki" miały miejsce 4 - 5 czerwca 2007 r. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, sędziowie, prokuratorzy, biegli sądowi, a także studenci prawa z Uniwersytetu w Białymstoku. Konferencja poruszała istotne, a niekiedy również kontrowersyjne zagadnienia z zakresu techniki i taktyki kryminalistycznej. Wówczas szczególnym zainteresowaniem cieszył się referat Pani mgr Małgorzaty Marii Żołny na temat Entomoskopii oraz prezentacja Pana dr med. Wiesława Gawrzewskiego i Pana mgr inż. Mariusza Perenca traktująca o "Sposobach identyfikacji narzędzia działającego na ciało człowieka". Sukces konferencji sprawił, że KNPK "IUSTITIA" postanowiło z tego jednorazowego, w założeniu, przedsięwzięcia, uczynić projekt cykliczny, organizowany corocznie.

Na skutek dużego zainteresowania, organizatorzy postanowili wydłużyć czas trwania tegorocznych "Dni Kryminalistyki" do trzech dni, a także opublikować referaty uczestników konferencji. Oprócz specjalistów z dziedziny kryminalistyki, w tym roku szansę wypowiedzenia się poprzez wygłoszenie referatu mieli także studenci. Program naukowy konferencji adresowany był głównie do studentów prawa, teoretyków i praktyków z dziedziny kryminalistyki, ale przystępna i ciekawa forma pozwoliła również "laikom" zapoznać się z niektórymi zagadnieniami, a także problemami tej nauki pomocniczej prawa karnego. Warto zaznaczyć, że przysłuchiwać się obradom mogła każda osoba, która wyraziła taką chęć, a wskutek dobrej promocji tego przedsięwzięcia w mediach oraz na Wydziale Prawa UR, mieszcząca ponad sto osób sala konferencyjna Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, niejeden raz została wypełniona niemalże po brzegi.

W ciągu trzech dni dziewiętnastu prelegentów zaprezentowało uczestnikom osiemnaście różnych zagadnień związanych z kryminalistyką. Podziękowania należą się patronom konferencji, jej sponsorom, referentom, organizatorom jak również jej uczestnikom. Konferencja pokazała, że owa nauka stanowi bardzo istotną dziedzinę życia, a tego rodzaju przedsięwzięcia przyczyniają się do podniesienia poziomu wiedzy, co w przyszłości może przyczynić się do rozwoju kryminalistyki. Bez wątpienia konferencja ta nie pozostanie bez echa - zmotywuje uczestników do dalszej analizy poruszonych tematów jak i zachęci do kolejnych dyskusji. Debatę taką będzie można przeprowadzić choćby przy okazji "III Dni Kryminalistyki Wydziału Prawa UR", które Koło Naukowe Prawa Karnego Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego "IUSTITIA" zobowiązało się zorganizować w przyszłym roku.

Mariusz Zelek
Prezes Zarządu KNPK "IUSTITIA"

 

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Często o najfajniejszych chwilach w naszym życiu dowiadujemy się od świadków."


GALIEL@WEBGROUP 2005