<< poprzednia strona: 1, 2

DZIEŃ TRZECI:

Trzeci dzień rozpoczął się od taktyki przesłuchań - szczęśliwie nikogo Wydział Wewnętrzny nie wyciągnął z zajęć, wbrew temu, co mówił prowadzący policjant. Wykazał on, że doświadczony i spostrzegawczy śledczy nie potrzebuje wariografu, przybliżył technikę przesłuchań i wywierania wpływu, opisał zachowania organizmu, na które nie mamy wpływu i mowę ciała.

Kolejne zajęcia zostały poświęcone dziedzinie zbliżonej do daktyloskopii - mowa o cheiloskopii. Dość konkretny wykład zakończony został praktyką: policyjny ekspert najpierw ujawnił i zabezpieczył ślad czerwieni wargowej ze szklanki, z której pił, następnie zrobił to samo z materiałem porównawczym uprzednio pobranym od jednej ze studentek.

Ostatnim wykładem przed obiadem był pościg policyjny. Funkcjonariusz omówił taktykę prowadzenia pościgu, formy i blokady. Trzeba przyznać, że sposób omawiania był trochę mało porywający - na szczęście atmosferę rozładował jeden ze studentów pytając czy stosuje się "wilcze doły" - przez bite kilka minut cała sala włącznie z prowadzącym była wyłączona z obiegu - wrażenia bezcenne.

Tym oto sposobem dotarliśmy do kolejnej porcji zreferowanej wiedzy: przeszukanie osób i mieszkania, pranie brudnych pieniędzy, zakup kontrolowany, dobrze merytorycznie przygotowane przesłuchanie małoletniego w procesie karnym, identyfikacja człowieka z wykorzystaniem kryminalistyki i medycyny sądowej, a na koniec mało związana z kryminalistyką, lecz solidnie przygotowana praca o misji czwartej władzy i łamania prawa przezeń. Z programu wypadł terroryzm, transakcja pozorna i fotografia kryminalistyczna. O powody nie pytamy.

Przedostatni prelegent wieczoru - dr Tomasz Bednarek - przybliżył słuchaczom osmologię, pracę z psami i badania w laboratorium. Szkoda, że w prezentacji zabrakło zdjęć psów z zapytaniem o rasę, do czego Pan Tomasz nas już przyzwyczaił.

Ostatnią osobą tego dnia był Sławomir Sikora - pierwowzór postaci Stefana z filmu "Dług". Właśnie ta osoba ukazała słuchaczom prawdziwy obraz polskiego systemu penitencjarnego, jak duża jest skala przestępczości, mitologię zwaną też resocjalizację, a przede wszystkim jak jest NAPRAWDĘ za kratkami.

DZIEŃ CZWARTY:

Ostatni dzień spędzony w CSP zaczęły zajęcia z funkcjonariuszami sekcji ruchu drogowego. Pokazali kilka ręcznych "radarów" i pokrótce je omówili. Następnym urządzeniem, które przedstawili, był alkomat. Na szczęście do zaprezentowania jak wykonuje się pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu wzięli ochotniczkę, a nie losową osobę. Tak zakończyła się pierwsza część spotkania. Druga część odbyła się w terenie. Tam można było obejrzeć nie oznakowane samochody z różnymi rejestratorami, wyświetlaczami tekstowymi na tylniej szybie i innym wyposażeniem. W skrócie też wyjaśniono, na czym polega pomiar prędkości z radiowozu, jakie są zasady i czym się to różni od ręcznych mierników.

Ostatnim etapem tego spotkania było pokazanie, jak wygląda kierowanie ruchem drogowym i jak to należy robić.

Resztę czasu do wyjazdu uczestnicy spędzili na dyskusji o dalszej współpracy kół naukowych, pakowaniu i wykwaterowaniu z budynku.

Po wyjeździe z Centrum, grupa skierowała się do siedziby Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, gdzie obejrzeli pracownie.

Podsumowując były to cztery dni wypełnione gęsto wiedzą i zajęciami, dostarczyły mnóstwo wrażeń, czasami śmiechu. Dały niepowtarzalną możliwość spojrzenia na branżę z innej perspektywy, która jest na co dzień nie dostępna. Studentom dostarczono możliwość wykazania się przygotowując referaty i konfrontując je z pytaniami pozostałych i uwagami specjalistów.

Mówca Umarłych

Autorem zdjęć jest Michał Strzelecki z AD REM

<< poprzednia strona: 1, 2

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005