strona: 1, 2, następna>>

Międzyuniwersytecki obóz naukowy - Legionowo 2009

6 - 9 stycznia 2009 roku w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyły się warsztaty kryminalistyczne. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nich naszego przedstawiciela. Co widział i słyszał spisał i niniejszym tu umieścił.

DZIEŃ PIERWSZY:

W dniach 6-9 stycznia 2009 roku miał miejsce obóz naukowy "In Iustam Rem" zorganizowany przez Koło Naukowe Prawa Karnego "Iustitia" z Rzeszowa i Koło Naukowe Administratywistów "Ad rem" z Poznania, przy współpracy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Komendą Główną Policji.

Na teren kompleksu CSP zajmującego blisko 65ha studenci dostali się dzięki uprzejmości KGP, która użyczyła autokaru. Tam, zakwaterowawszy się w budynku o podwyższonym standardzie a przeznaczonym dla gości Centrum, mogli przejść do tego, co "tygryski lubią najbardziej" - czyli do zajęć.

Pierwsze zajęcia odbyły się z udziałem m.in. funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych. Opowiedzieli oni o broni używanej w Policji, o swoim wyposażeniu, a także o specyfice pracy. Podczas, gdy część studentów rozmawiała z funkcjonariuszami, reszta w pomieszczeniu obok (dzięki broni pneumatycznej i sporemu zapasowi śrutu diabolo) dziurawiła na krytej strzelnicy wrogo nastawione tarcze.

Zajęcia zakończyły się efektownymi inscenizacjami "czyszczenia" zaimprowizowanego pomieszczenia na strzelnicy. Było "prawie" jak na zwykłych pokazach z tym, że na pokazach ogląda się wydarzenia zwiększej odległości, operatorzy nie strzelają z ostrej amunicji - zasypując widownię gradem łusek i żaden widz nie ma okazji być zakładnikiem, a później strzelać z MP5. Jak widać, "prawie" robi wielką różnicę.

Wieczorem koła się integrowały w zaciszu pokoi, dyskutując na przeróżne tematy do późnych godzin nocnych.

DZIEŃ DRUGI:

Jak mówi znane przysłowie: "Kto rano wstaje..." w związku z czym, nie każdemu było dane zjeść śniadanie i na zajęciach skład nie był do końca kompletny.

Pierwsze zajęcia tego dnia przeprowadzili pirotechnicy. Omówili oni specyfikę swojego zawodu, zastosowanie technik wysokościowych i alpinistyki miejskiej w warunkach bojowych i nie tylko.

Kolejne zajęcia odbyły się z policyjnym negocjatorem i jak można się domyślić była to bardziej rozmowa aniżeli wykład.

Tematem następnych zajęć było zabezpieczanie i oględziny miejsca zdarzenia przestępnego. Przynajmniej tak miało być w teorii. W praktyce niestety temat został spłycony i sprowadzony do wypadku drogowego z ofiarą śmiertelną. Zajęcia odbyły się w terenie, jednakże studentom nie było dane zobaczyć jak pracuje technik kryminalistyki. Na plus można wskazać realistyczne odwzorowanie miejsca wypadku, zaczynając od manekina i krwi na śniegu, poprzez ślady hamowania na różnych rzeczach osobistych "ofiary" i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na uczęszczanej drodze wewnętrznej kończąc.

Następnie wizytę w CSP złożyła Magdalena Soboń - aplikant adwokacji III roku. Opowiedziała ona o tym, jak przesłuchuje się świadka w sądzie, podała trochę faktów i rozwiała pewne mity o sytuacjach na sali rozpraw. Ukazała studentom to, co wiadomo od zawsze - telewizja wypacza przekaz. Dała też do zrozumienia, jak bardzo realia sali sądowej odbiegają od programów typu "Sędzia Anna Maria Wesołowska".

Po obiedzie przyszedł czas na konferencję naukową, która to ze względu na brak wystarczającej ilości czasu, przerodziła się w prezentację referatów rozdzielonych kilkoma pytaniami. Był dobrze merytorycznie przygotowany temat omawiający upadki z wysokości, wykałd poruszający problemy handlu ludźmi (szkoda tylko, że zabrakło informacji o prawach autorskich zaprezentowanego fragmentu filmu), dużo można było się dowiedzieć o wywiadzie skarbowym, metodach identyfikacji broni palnej. Trzeba zwrócić uwagę na dobry debiut przedstawicielki KNPK "Iustitia" w temacie oględziny miejsca znalezienia zwłok pod wodą, a także wykladu z mechanoskopii o problematyce stłuczonego szkła, z prezentacją zakończoną planszą "dziękuję za uwagę", której moim zdaniem innym zabrakło.

Jak widać sporo wiedzy jak na dwie i pół godziny - bo tyle trwała konferencja - a chętnych było dużo więcej.

Po kolacji przyszedł czas na spotkanie ze specjalistą. Wykład przeprowadził dr Adam Mazurek - członek PTK i pracownik Narodowego Instytutu Leków. Pokazał on i omówił sporą ilość zdjęć środków zbadanych przez Instytut: leków, suplementów diety, kosmetyków a także leków podrobionych i sfałszowanych. Wspomniał także o tzw. "dopalaczach". W drugiej części swojego wykładu przekonał nas, że warto było uważać na geografii, czyli omówił wykorzystanie geologii w służbie kryminalistyki.

strona: 1, 2, następna>>

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Nie rób rzeczy na których możesz zostać złapany." - Zasada Rockefellera


GALIEL@WEBGROUP 2005