strona: << poprzednia|| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ||następna>>

Jak widać niekwestionowany prym wiodą zabójstwa z lubieżności. Morderca taki może być zarówno zorganizowany jak i niezorganizowany, o orientacji homo- lub heteroseksualnej. Przeważnie niezorganizowany typ mordercy z lubieżności (częściej niż zorganizowany) angażuje się w inne praktyki związane z dewiacjami seksualnymi. Oba typy mogą uczestniczyć w praktykach związanych z pedofilią, nekrofilią, sadyzmem itp.
Zaznaczyć trzeba, dużo miejsc zbrodni zawiera mix charakterystycznych cech dla przestępców zorganizowanych i niezorganizowanych.

Stan umysłowy seryjnego mordercy może się wahać, pewne charakterystyki na pozwalają rozpoznać chorobę umysłową bez konieczności przeprowadzania klinicznego wywiadu.

Obydwa typy seryjnych morderców mogą zabierać trofea i pamiątki z miejsca zbrodni (choć częściej robią to zorganizowani przestępcy). Różnica jest w tym, co zabierają i co robią z nimi potem. Typ socjalny może zabierać wycięte część ciała (organy), kępki włosów, albo części odzieży, i nie ma żadnego dostrzegalnego celu innego niż eksperymentowanie i masturbacja. Przypadek Jeffrey'a Dahmera ilustruje typowe zachowanie takiego mordercy, Jeffrey trzymał wielkie kawałki ciała w małych skrzynkach, w chłodni, i w innych miejscach wokół domu.
Zorganizowany typ będzie zabierać torby, biżuterię, fotografie, albo prawo jazdy, ponieważ potwierdzają realizacje jego celu. Może ich nie ukrywać przed rodziną lub przyjaciółmi, ponieważ najczęściej tylko on wie, jakie mają znaczenie.

Po dokonaniu czyny, typ zorganizowany będzie mocno interesować się pracą i postępami policji. Mordercy czerpią przyjemność w kontaktach z policją, często chełpią się dokonanymi czynami. Mogą podawać się za kierowcę ambulansu wiozącego zwłoki, dzwonić samemu na policję po dokonaniu czynu z informacją gdzie jest ukryte ciało, brać udział w poszukiwaniach ofiary i przeszukiwaniu terenu i wykonywać wiele podobnych (wydawało by się że dla niego niebezpiecznych) czynności. Sprawca zorganizowany jest przeważnie dobrze zorientowany w procedurach i metodach działania policji. W przeciwieństwie do niego, typ niezorganizowany niezbyt interesuje się przebiegiem śledztwa, a swoje gry uprawia raczej z rodziną ofiary. Może np. zadzwonić do zrozpaczonych rodziców i opowiadać, jak smaczne było ich dziecko kiedy je zjadał itp. Obydwa typy można spotkać na pogrzebach ich ofiar, choć typ socjalny częściej.
Niezorganizowani seryjni mordercy często uczestniczą we wszelakich programach udoskonalania i wzajemnej pomocy. Są w grupach A.A. Mocno fascynują ich wszelakie kursy łączące religię i samodoskonalenie. Często eksperymentują zmieniając wiarę, miejsce zamieszkania (ale przeważnie w tym samym rejonie), pracę. Prowadzenie pamiętnika ma pomóc im w zrozumieniu siebie i samodoskonaleniu. Typ zorganizowany nie ma czasu na eksperymenty, a jego potrzeby wynikają z chęci udoskonalenia metod i organizacji morderstwa, a nie własnego "ja".
Turvey 1999 przeanalizował sposób zadawania ran ofiarom przez wspomniane dwa typy zabójców. Ofiary mordercy niezorganizowanego miały przeważnie mnóstwo ran głowy i twarzy. Rany zadawane przez zabójcę zorganizowanego znajdowały się przede wszystkim na ciele ofiary.

TYPOLOGIA HOLMESA - WIZJONERZY, MISJONARZE I HEDONIŚCI

1. SKUPIENI NA CZYNIE (zazwyczaj zabijają szybko):

WIZJONER - słyszy głosy albo ma widzenia, które każą mu zabijać, głosy mają tendencję do przemawiania jako Bóg albo diabeł. Często "dostaje" telepatyczne wiadomości. Zabójstwa
popełniane przez "wizjonerów" są (z racji ich zaburzeń psychotycznych) brutalne, rzekomo pozbawione motywu, brak jest jakiegokolwiek powiązania ofiary ze sprawcą.

MISJONARZ - odbywa polowanie - "misję", musi wykorzeniać grupę ludzi (prostytutki, Żydów, i tak dalej.) "Oczyszcza" społeczeństwo z jednostek "niegodnych". W przeciwieństwie do wizjonerów, są w pełni świadomi tego, co robią.

2. SKUPIENI NA PROCESIE (zazwyczaj zabijają powoli):

Hedonista zorientowany na komfort - odczuwa przyjemność z zabijania, ale także ma z tego niewielki zysk. Mordercy płci żeńskiej zwykle lokują się w tej kategorii. Zabójstwo jest "tłem" do uzyskania gratyfikacji majątkowych. Zwracają szczególną uwagę na dobór ofiary.
Zabójca z lubieżności - łączy seksualną przyjemność z zabójstwem, zabijanie i czasem nekrofilię traktuje jak ekscytujące erotyczne doświadczenie. Zabija aby zaspokoić swój wynaturzony popęd seksualny.
Zabójca zorientowany na emocje - zabijają aby dostarczyć sobie "adrenaliny", szukają "czegoś nowego" lub mordują kogoś "z nudów". Zdenerwowanie i napięcie jest rozładowywane w momencie zabójstwa, morderca odczuwa euforię w momencie śmierci ofiary.
Maniak mocy i władzy - odczuwa przyjemność z uczucia kontroli, dominacji nad ofiarą. Holmes twierdzi, że charakterystyczne dla maniaków władzy są takie zachowania jak kontrola nad miejscem zbrodni, tortury, duszenie, użycie przedmiotów do torturowania, nekrofilia. Zabójca musi wykazać swoją dominację nad ofiarą.

strona: << poprzednia|| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ||następna>>
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Jeżeli potrafisz zachować spokój wtedy gdy wszyscy szaleją, to znaczy że nie rozumiesz problemu." - Prawo Fast Billa


GALIEL@WEBGROUP 2005