Tajemnice pracy profilera policyjnego

W Polsce tylko jedna osoba jest oficjalnie zatrudniona na stanowisku zbliżonym do amerykańskiego profilera. Pracuje ona w Komendzie Wojewódzkiej w Gdańsku. Jej stanowisko nazywa się: specjalista do spraw identyfikacji psychologicznej. Pozostałe osoby, które zajmują się przygotowaniem portretów psychologicznych morderców to zazwyczaj policyjni psychologowie. Na razie w Polsce nie ma szans na uzyskanie certyfikatu, który określał by daną osobę jako profilera. Można za to odbyć przygotowujące do takiej pracy szkolenie. Profiler dużo może nauczyć się z książek, na kursach w Polsce i za granicą, ale oczywiście najwięcej umiejętności nabywa w praktyce i ucząc się od innych specjalistów. Od 2008 roku Komenda Główna Policji organizuje wewnętrzne szkolenia dla psychologów policyjnych.

Profiler jest dość szybko włączany do działań śledczych. Czasem zaczyna pracę od razu, niemalże "na gorąco". Policjanci proszą profilerów o pomoc po powrocie z oględzin miejsca zbrodni, gdy widzą, że sprawa nie jest jednoznaczna i wymaga wiedzy specjalisty. Profiler współpracuje z technikiem kryminalistycznym, medykiem sądowym i całym zespołem ludzi, których wspólnym celem jest zatrzymanie sprawcy. Musi poznać w najmniejszych szczegółach życie prywatne ofiary, by wytypować, kto jest prawdopodobnym sprawcą. I to właśnie jest w tej pracy najtrudniejsze - wejście w intymny świat kogoś, kogo już nie ma.

Praca profilera przydatna jest także w rozwiązywaniu niewyjaśnionych zbrodni sprzed lat, którymi zajmuje się tak zwane "Archiwum X". Bada ono sprawy, które są bliskie przedawnieniu. Pracuje się wówczas na aktach, zdjęciach i nagraniach dotyczących dawnych przestępstw. Współcześnie wykrywalność sprawców morderstw jest bardzo wysoka (znacznie wyższa niż w przypadku rozbojów czy kradzieży), co pozwala odnaleźć zabójców sprzed lat. Profiler zajmuje się nie tylko poszukiwaniem przestępców. Może także pomóc przy odnajdowaniu osób zaginionych. Po stworzeniu profilu psychologicznego danej osoby łatwiej jest ustalić, czy wyjechała za granicę, czy coś mogło się jej stać. Zawsze trzeba brać pod uwagę różne scenariusze, śmierć jest najtragiczniejszym z nich. Czasem ktoś ucieka, wpada w sidła sekty, albo traci pamięć. Działania profilera pozwalają ustalić najbardziej prawdopodobną opcję.

Oczywiście praca tego typu jest bardzo stresująca. Na szczęście osoby, które się jej podejmują, traktują zwykle swój zawód jako prawdziwą pasję. Profiler Jan Gołębiowsk, pytany o to, co robi, by nie przynosić stresów z pracy do domu, mówi:

"Ja i moi koledzy po fachu jesteśmy pasjonatami. W policji nie pracowałem dla pieniędzy, podobnie jak teraz w szpitalu psychiatrycznym. W tej pracy nie chodzi jedynie o kwestie finansowe. Ten zawód po prostu trzeba lubić. Jak się coś lubi, to nie ma potrzeby zapominać o tym."

Jak widać zawód profilera powoli staje się coraz mniej tajemniczy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że staje się coraz bardziej potrzebny, a co za tym idzie coraz więcej osób pomaga w ten sposób policji w trakcie działań śledczych. Wiele informacji na temat tego zawodu dostarczają także serie dokumentalne, takie jak emitowana na kanale Zone Reality "Sprawa dla profilera".

Pierwszy sezon programu "Sprawa dla profilera" od poniedziałku do piątku o godzinie 21.00 tylko na kanale Zone Reality.

 

Od 22 października w dni powszednie o godzinie 21.00 na kanale Zone Reality emitowany jest program "Sprawa dla profilera". Będzie można dowiedzieć się dzięki niemu, czym zajmuje się profiler, jakie musi posiadać umiejętności, jak wygląda jego praca krok po kroku. Ten dość nietypowy zawód owiany był dotychczas aurą tajemniczości. Seria dokumentalna "Sprawa dla profilera" pokaże kulisy działania osób, które tworzą profile psychologiczne morderców.


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Pierwszy poranny paradoks: jeśli wieczorem położyć się w butach, to z rana - nie wiedzieć czemu - głowa boli."


GALIEL@WEBGROUP 2005