strona: 1, 2, 3, 4, 5

Dobrym sposobem na sprawdzenie autentyczności banknotu jest po prostu włożenie "podejrzanego" egzemplarza do pliku autentycznych banknotów i przekładanie ich w dłoni, nawet bez patrzenia, po kilku takich przełożeniach można wychwycić różnice w dotyku...

Na tym tez w dużej mierze bazują doświadczeni kasjerzy. Mając na co dzień do czynienia z setkami banknotów potrafią odróżnić fałszywkę nawet jej się dokładnie nie przyglądając. To oczywiście duże uproszczenie z mojej strony, ale rzeczywiście jest to bardzo specyficzny papier.


Chciałam napisać Wam parę słówek o zabezpieczeniach EURO... ale znalazłam świetną prezentację dotyczącą zabezpieczeń tych banknotów, odsyłam więc na stronę Europejskiego Banku Centralnego:
(prezentacja >>> prawy margines strony)

Wytyczne ECB zakładają sprawdzanie autentyczności banknotu w 3 prostych krokach.

Banknoty euro posiadają różnorodne zabezpieczenia, które umożliwiają rozpoznanie prawdziwych banknotów na pierwszy rzut oka:

DOTKNIJ: Wyczuj opuszką palca wypukły druk uzyskiwany w specjalnym procesie drukarskim.

OBEJRZYJ BANKNOT POD ŚWIATŁO: zobaczysz znak wodny, nitkę zabezpieczającą i efekt przeźrocza (recto-verso). Wszystkie te trzy elementy są widoczne po obu stronach autentycznych banknotów.

OBEJRZYJ BANKNOT POD KĄTEM: na przedniej stronie zobaczysz pasek z hologramem (nominały 5 EURO, 10 EURO i 20 EURO) lub pole z hologramem (nominały 50 EURO, 100 EURO, 200 EURO oraz 500 EURO). Widoczny na hologramach motyw graficzny zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Przechylając banknot, na odwrotnej stronie zobaczysz opalizujący pasek (nominały 5 EURO, 10 EURO i 20 EURO) lub farbę zmienną optycznie (nominały 50 EURO, 100 EURO, 200 EURO i 500 EURO).

Zawsze sprawdzaj kilka zabezpieczeń. Zajmie to zaledwie kilka sekund. Wystarczy banknotu dotknąć oraz obejrzeć go pod światło i pod kątem.

A jako ciekawostka komunikat prasowy:

13 stycznia 2006 r. - Półroczna informacja w sprawie fałszerstw banknotów euro

Źródło: http://www.ecb.int/press/pr/date/2006/html/pr060113_1.pl.html

Fragment tego komunikatu poniżej:

W drugiej połowie 2005 r. wycofano z obiegu łącznie 286.000 fałszywych banknotów euro.
Dotychczas najczęściej fałszowanym nominałem było 50 EURO, jednakże w ciągu analizowanego półrocza nastąpił znaczący wzrost udziału nominałów 20 EURO wśród falsyfikatów i proporcjonalny spadek udziału falsyfikatów 50 EURO i 100 EURO. W drugim półroczu 2005 r. nominały 20 EURO i 50 EURO stanowiły łącznie 84% wszystkich falsyfikatów wycofanych z obiegu.

Należy zauważyć, że od dwóch lat poziom fałszerstw utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Nie odnotowano znaczących zmian w rozkładzie terytorialnym: podobnie jak w poprzednich półroczach 97% falsyfikatów wykryto w obszarze euro; kolejny 1% zidentyfikowano w innych państwach członkowskich UE, zaś 2% napłynęło z "reszty świata", głównie z krajów sąsiadujących z UE.

Społeczeństwo może być pewne, że banknoty euro i ich zabezpieczenia są wysokiej jakości. Niemniej jednak Eurosystem, tj. Europejski Bank Centralny (EBC) oraz 12 krajowych banków centralnych obszaru euro, stale informuje opinię publiczną o potrzebie zachowania czujności i sprawdzania autentyczności otrzymywanych banknotów.

W walce z fałszerstwami Eurosystem ściśle współpracuje z Europolem (który upowszechnia informacje o fałszywych banknotach i monetach euro przechwyconych jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu) oraz z Komisją Europejską (odpowiedzialną za upowszechnianie informacji o fałszywych monetach euro). Eurosystem ma również dobre kontakty robocze z Interpolem i policjami poszczególnych krajów w sprawach ścigania przestępstw. W razie podejrzenia, że otrzymany banknot jest fałszywy, należy skontaktować się z policją lub tam gdzie jest to przyjęte: właściwym krajowym bankiem centralnym, podając wszelkie możliwe informacje na temat pochodzenia banknotu.

Polecam też stonę naszego banku emisyjnego NPB.
W zakładce "PYTANIA DO NPB" znajdziecie odpowiedź na takie pytania jak: co zrobić z fałszywym banknotem lub ze zniszczonym w skutek zużycia lub uszkodzenia. Warto to wiedzieć, np. gdy nasz ukochany piesek efektownie pogryzie nasz portfel wraz z zawartością. Ile procent powierzchni banknotu może bezkarnie zjeść? (szczegóły w podanym tam zarządzeniu Prezesa NB)

strona: 1, 2, 3, 4, 5

Skomentuj artykuł na forum
:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Maska chroni lepiej niż przyłbica." - J. Bester


GALIEL@WEBGROUP 2005