strona: 1, 2, 3, 4, 5

2. Nitka zabezbieczająca
Banknot posiada metalizowaną, wewnętrzną nitkę z mikrodrukiem.
Mikrodruk stanowią wielokrotnie powtórzone bloki tekstowe "10 ZŁ". Względem siebie sąsiednie bloki znajdują się w lustrzanym odbiciu.
Nitka w PLN jest w całości umieszczona w strukturze papieru. Jest widoczna jedynie pod światło. Jest nieaktywna w promieniach UV.

Imitacje nitek są najczęściej nadrukowywane na rewersie i wtedy na odwrotnej stronie banknotu są widoczne w świetle odbitym w całości i widoczne w UV. To "sprytne" bo większość z nas ma nawyk sprawdzania zabezpieczeń tylko od strony awersu:)

Warto też zwracać uwagę na krój czcionki mikrodruku /wszystkie napisy na banknotach maja specyficzne kroje pism niedostępne w powszechnie używanych edytorach tekstu/ i jego specyficzne ułożenie /patrząc na awers i rewers banknotu co drugi blok tekstowy jest normalnie czytelny a te pomiędzy nimi nie dość, że są "do góry nogami "to jeszcze odwrotnie./
Zdarza się też, że nitka pochodzi z autentycznego banknotu, ale niższego nominału. Stosunkowo łatwo, nie niszcząc jej można ją wyciągnąć ze starych zniszczonych egzemplarzy /pomimo tego, że szerokość banknotu zwiększa się wraz ze wzrostem nominału./

10 PLN - 120 x 60 mm
20 PLN - 126 x 63 mm
50 PLN - 132 x 66 mm
100 PLN - 138 x 69 mm
200 PLN - 138 x 69 mm

Metalizacje nośnika można sprawdzić tylko za pomocą specjalnego urządzenia.

Nitka umieszczona jest patrząc na awers po lewej stronie portretu króla, ale nie ma stałego określonego co do mm miejsca - margines przesunięć to ok. 1,5 cm.

Nieautentyczność nitki jest jednoznaczna z nieautentycznością banknotu !


3. Znak wodny
Znak wodny /inaczej zwany tez filigranem/ to "papier w papierze".
Powstaje w czasie produkcji papieru. Masa papiernicza zastyga w określony sposób, w jednym miejscu jest zagęszczona, w drugim rozrzedzona. Powoduje to zróżnicowanie gęstości optycznej, co pozwala nam zobaczyć określony obraz.

W PLN zastosowano dwutonowy umiejscowiony znak wodny. Widoczny jest jedynie pod światło, niewidoczny jest w świetne odbitym i w promieniach UV. Wyraźnie widać 2 tony - ciemniejszy i jaśniejszy od tła. Znak wodny znajduje się przy lewej krawędzi banknotu /patrząc na awers/ pod cyfrowym oznaczeniem wartości nominalnej. Jest to powtórzony wizerunek króla z portretu /twarz króla jest skierowana w tą sama stronę co na portrecie wykonanym stalorytem, król patrzy w lewo:) /

10 PLN - Mieszko I
20 PLN - Bolesław I Chrobry
50 PLN - Kazimierz III Wielki
100 PLN - Władysław II Jagiełło
200 PLN - Zygmunt III Stary

Znaki wodne charakteryzują się miękkimi krawędziami i wyraźnie widoczna trójwymiarowością.

Imitacje często są nadrukowywane na papier w kolorze zbliżonym do tła banknotu, lekko ciemniejszym, ich krawędzie są ostrzejsze. Imitacje takie są wtedy widoczne w świetle odbitym i w UV, oarz na banknocie jest widoczny jeden odcień a nie 2.

Imitacje znaku wodnego wykonywane są także innymi metodami: kwasowa, tłuszczową i zgniotu mechanicznego /podobną do suchej pieczęci/. Imitacje te nie są aktywne w UV.

Źle usytuowana imitacja lub niewłaściwy wizerunek znaku wodnego wystarczają do stwierdzenia nieautentyczności banknotu !
Podobnie jak aktywność znaku wodnego w promieniach UV!

A królów z banknotów chociaż pamiętacie?

A w ogóle przyglądaliście się kiedyś temu co nosicie w portfelach?

strona: 1, 2, 3, 4, 5

Skomentuj artykuł na forum
:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Bądź uroczy dla swoich wrogów,- nic ich bardziej nie złości." - Carl Orff.


GALIEL@WEBGROUP 2005