strona: 1, 2, 3, 4
4. Postępujący proces gnilny powoduje gromadzenie się gazów w tkance podskórnej (odma podskórna) a także rozmiękanie wszystkich narządów i uwalnianie wody komórkowej. Dochodzi do powstania tzw. ocieklin gnilnych, czyli płynów brudnoczerwono podbarwionych krwią. Gromadzą się one zarówno w jamach ciała (np. w jamach opłucnowych, gdzie objętość ocieklin w każdej z jam zwykle nie przekracza 200 ml), pod skórą, prowadząc do powstawania tzw. "pęcherzy gnilnych", jak i wyciekają przez naturalne otwory ciała (z jamy ustnej, nozdrzy). Może to prowadzić do pomyłek obducenta, który zinterpretuje ociekliny, np. jako skutek przyżyciowych urazów czy też chorób.

Fot. 4 Wyraźnie widoczne smugi dyfuzyjne oraz krwiste ociekliny gnilne wypływające z nosa. Źródło: "Color atlas of forensic pathology" by Jay Dix
5. Zaawansowanie wyżej opisanych zmian powoduje, że zwłoki znacznie powiększają się i są tak zmienione, że rozpoznanie ich jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe; włosy ześlizgują się z głowy, naskórek z rąk - co wygląda jak rękawiczki. Włosy mogą być zabierane przez ptaki i używane do budowy gniazd. Zwłoki sprawiają wrażenie jakby denat za życia był niezwykle ciężki. Gdy zwłoki zostaną zważone, ich waga okazuje się znacząco niższa niż to szacowano, (gdy rozkład postępuje, ciężar narządów zmniejsza się). Obraz ten opisał w 1856 roku niemiecki patolog Johann L. Casper, dlatego też do dzisiaj stosujemy określenie: "gigantyzm gnilny Caspra".

Fot. 5 Gigantyzm gnilny Caspra - zaawansowane stadium rozkładu gnilnego. Źródło: http://www.forensic.am.wroc.pl
6. Procesom gnilnym mogą towarzyszyć zmiany wywołane działaniem pleśni. Nieraz pleśń taka pokrywa ("kożuszkiem") prawie całkowicie rozległe obszary powierzchni ciała.

Fot. 6 Efekty działania pleśni - charakterystyczny "kożuszek". Źródło: http://www.forensic.am.wroc.pl
7. W ciągu 2 - 4 lat rozkład gnilny prowadzi do zupełnego zeszkieletowacenia zwłok; pozostają kości pokryte okostną, niektóre więzadła chrząstki i część ścięgien. Po upływie 5 - 10 lat pozostają tylko odtłuszczone i pozbawione okostnej kości.

Fot. 7 Zeszkieletowacenie. Źródło: http://www.forensic.am.wroc.pl
strona: 1, 2, 3, 4
Skomentuj artykuł na forum
|