strona: 1, 2, 3, 4
Etapy rozkładu gnilnego
1. Zazwyczaj w pierwszych 12 - 26 godzinach pojawia się zielonkawe zabarwienie dolnych kwadrantów brzucha (tzw. " żabi brzuch"), wyraźniejsze po prawej stronie (okolica kątnicy). O tej lokalizacji zmian decyduje bogata flora bakteryjna tej okolicy oraz bliskie położenie pęcherzyka żółciowego (barwniki żółciowe przenikają ścianę pęcherzyka i podbarwiają na kolor żółty lub zielonkawy sąsiednie narządy wewnętrzne).

Fot. 1 Obraz tzw. "żabiego brzucha". Źródło: "Color atlas of forensic pathology" by Jay Dix
2. Potem pojawiają się: zielonkawe zabarwienie głowy, szyi i barków; rozdęcie gazami gnilnymi tkanek miękkich twarzy oraz smugi dyfuzyjne. Te ostatnie są wywołane przedostaniem się bakterii do naczyń krwionośnych, co znacznie przyspiesza proces rozkładu i powoduje rozwój zielonkawoczarnego zabarwienia skóry wzdłuż naczyń krwionośnych. Zielony kolor wynika z reakcji hemoglobiny z siarkowodorem, która skutkuje powstaniem metsulfhemoglobiny.
Fot. 2 Bardzo wyraźne smugi dyfuzyjne, czyli efekt powstawania metsulfhemoglobiny w naczyniach krwionośnych. Źródło: "Color atlas of forensic pathology" by Jay Dix
3. Następnie ciało ulega rozdęciu gazami (60 - 72 godziny): pętle jelitowe rozdymają się unosząc brzuch znacznie nad poziom klatki piersiowej, wzrasta ciśnienie w jamach ciała, co powoduje znaczne rozdęcie worka mosznowego, wypchnięcie języka z jamy gardła na zewnątrz (wystaje między zębami i wargami), wysunięcie gałek ocznych z oczodołów a nawet tzw. poród "trumienny" ("pośmiertny"). Cóż to takiego? Jest to wypchnięcie płodu i wynicowanie macicy w zwłokach na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej wywołanego nagromadzeniem się gazów gnilnych.

Fot. 3 Rozdęcie gnilne twarzy z intensywnymi ocieklinami gnilnymi. Źródło: http://www.forensic.am.wroc.pl
strona: 1, 2, 3, 4
Skomentuj artykuł na forum
|