strona: 1, 2, 3, 4 następna>>

Piotr Listkiewicz

ZOBACZ FILM

TAJEMNICA GATTON

Policja wszystkich krajów zna tysiące niewyjaśnionych przypadków morderstw różnego rodzaju, których akta leżą na specjalnych półkach w archiwach z adnotacją SPRAWA NIEWYJAŚNIONA - ZAKOŃCZONA. W wielu przypadkach śledztwo zamiera, aby po kilku lub kilkunastu latach zostać wznowione i wtedy materiał z powrotem trafia na biurka inspektorów. Są różne powody. Czasami morderca sam się zgłasza pod koniec życia, bo wyrzuty sumienia są zbyt wielkim obciążeniem dla jego/jej struktury psychiczno-mentalnej. Czasami pojawia się naoczny świadek wydarzenia, nowe dowody rzeczowe, dokumenty oraz koncepcje.
Tak było na przykład w przypadku jugosłowiańskiego emigranta, seryjnego mordercy autostopowiczów przyjeżdżających do Australii na wakacje z Europy, Ameryki i innych części świata. Wprawdzie udowodniono mu zamordowanie tylko sześciu dziewcząt i jednego chłopca oraz próbę zamordowania ósmej ofiary, samotnego autostopowicza z Niemiec, jednak policja nadal go podejrzewa o wcześniejsze morderstwa tego samego typu, zwłaszcza że zaginionych nastolatków istnieje bardzo długa lista. Jak się okazało, swój proceder uprawiał przez kilkanaście lat, zanim został aresztowany i rozpoznany przez zaatakowanego Niemca.
Kilka lat trwało bezowocne polowanie na seryjnego mordercę, który w jednej z eleganckich i uważanych za bezpieczne dzielnic Sydney w bestialski sposób mordował kobiety w przedziale wieku od 61 do 95 lat. W końcu został namierzony i zorganizowano na niego zasadzkę. Gdy policja po ośmiu godzinach czekania wtargnęła do domu, do którego wszedł odwiedzić swoją przyjaciółkę, ujrzała kobietę w takim samym stanie jak inne ofiary, zaś mordercę w wannie z podciętymi żyłami. A zatem ostatniego morderstwa dokonano w domu dokładnie obstawionym samochodami policyjnymi. Uratowano go wtedy i udowodniono mu dziewiętnaście morderstw. Skazany na dożywotnie więzienie po dwóch latach popełnił w celi samobójstwo. Jednakże sprawa nie została zamknięta, ponieważ policja innych stanów Australii odgrzebała dawno zamknięte akta dotyczące morderstw starszych kobiet popełnionych w podobny sposób w innych miastach.

Tajemnica Gatton (znana w Australii jako "The Gatton Mystery") jest jedną z takich niewyjaśnionych spraw. Morderstwo zostało popełnione w Gatton, miasteczku położonym 95 km na zachód od Brisbane w stanie Queensland w upalny wieczór 26 grudnia 1898 roku. Wprawdzie akta sprawy zostały definitywnie zamknięte w latach 60-tych ub. stulecia, ale w Gatton i okolicy mieszkańcy nadal się nią ekscytują, stwarzając coraz bardziej karkołomne hipotezy, w tym niektóre bardzo prawdopodobne. Poza tym, nadal czeka nagroda w wysokości 1000 XIX-wiecznych funtów szterlingów, która przeliczona na obecne australijskie dolary sięga prawdopodobnie paru milionów, inspirując do dociekań i domysłów.


strona: 1, 2, 3, 4 następna>>
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Kac nieleczony mija po jednym dniu,leczony - po dziesięciu."


GALIEL@WEBGROUP 2005