Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
luckyluke85 
Nowa dusza

Wysłany: Wto Mar 31, 2015 18:23 Pobierz post   Zespól stresu puorazowego - pytanie do specjalisty

Facet jest byłym wojskowym i związku z misjami w Afganistanie i w Iraku ma zespół stresu pourazowego. Popelnil przestepstwo o dosc malym stopniu szkodliwosci spolecznej. Czy w/w choroba bedzie okolicznoscia lagodzaca? Czy wrecz przeciwnie - obciazajaca? Czy dokonanie przestepstwa przez osobe cierpiaca na te chorobe mozna kwalifikowac do nadzwyczajnego zlagodzenia kary?

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 17:11 Pobierz post   

zależy od opinii biegłego psychiatry, sąd prawie na pewno zdecyduje o powołaniu takiego, jeśli tylko uzna, iż może mieć to okoliczność na postrzeganie otaczającej rzeczywistości i stopień niepoczytalności w chwili popełnienia czynu. Tutaj ogromna przewaga jest w orzecznictwie, lecz należało by tą kwestię podnieść podczas wokandy. Inna sprawą, jest fakt, czy osoba mogła mieć ograniczony wpływ na postrzeganie w zakresie objętym okolicznościami popełniania czynu zabronionego, spowodowany trauma pourazową.

Wszystko zależy co zrobił, jeśli kogoś uderzył, bo instynktownie bronił sie przed urazem (tzw. eksces ekstensywny (niewspółczesność obrony), który ma miejsce w sytuacjach, gdy obrona ma charakter przedwczesny (w momencie działania ekscedenta zamach jeszcze nie nastąpił) lub spóźniony (ekscedent działał, gdy zamach już się zakończył).), wtedy jest to okoliczność łagodząca, jednak również to jest ocennym dowodem w postępowaniu.Wszystko zależy od sądu...

Walczę z reklamami w stopkach, trudno, takie mam hobby...

luckyluke85 
Nowa dusza

Wysłany: Pią Kwi 03, 2015 17:29 Pobierz post   

Zastanawiam się czy w ogole powolywac sie te przypadlosc oskarzonego. Bowie "brak jest natomiast podstaw do uwzględniania przy ocenie stopnia winy nieprawidłowych cech osobowości sprawcy, o ile towarzyszy temu ustalenie pełnej poczytalności sprawcy (por. wyrok SN z 17 czerwca 1977 r., IV KR 90/77, OSNPG 1978, z. 2, poz. 22; wyrok SA w Gdańsku z 29 marca 2001 r., II AKa 82/01, Prok. i Pr. 2001, z. 12, poz. 26)"

Wyrok

Sądu Najwyższego

z dnia 17 czerwca 1977 r.

IV KR 90/77

Psychopatyczne cechy osobowości (przy pełnej poczytalności i sprawności umysłowej) nie tylko nie przemawiają za łagodniejszym traktowaniem sprawcy przestępstwa, a przeciwnie - wskazują potrzebę długiego procesu wdrażania go do dyscypliny społecznej i poszanowania norm prawnych.

Boje sie ze powolywanie sie na stres pourazowy mogloby wrecz wplynac na zaostrzenie kary...

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Pią Kwi 03, 2015 22:37 Pobierz post   

1. nie
2. W Polsce nie obowiązuje zasada precedensu
3. jeśli ZSP miał wpływ na działanie sprawcze, stanowiłby on (zwłaszcza niezdiagnozowany) okoliczność łagodzącą. Wszystko zależy od popełnionego czynu zabronionego, a tego nie znamy, bo nie podałeś...
4. Sady są (przynajmniej w teorii) niezawisłe.

luckyluke85 
Nowa dusza

Wysłany: Sob Kwi 04, 2015 10:50 Pobierz post   

Chodzi o uszkodzenie mienia. Wiem, ze w Polsce nie obowiazuje system precedensowy. Po prostu przywoluje orzeczenia SN, ktora wyjasniaja to zagadnienie w odmienny sposob. Jesli mam ryzykowac zaostrzenie kary, to po co sie na to powolywac? Moga zlgodzic, moga zaostrzyc... Loteria. A jesli nie loteria, to co nalezaloby przedstawic?

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Sob Kwi 04, 2015 12:51 Pobierz post   

po prostu prawdę, że po przyjeździe z rotacji, zdarzają ci się chwile wściekłości, spowodowane jak sie ci wydaje negatywnymi doznaniami, jakimi byłeś świadkiem podczas walk. Nie pamiętasz co się wtedy dzieje, jedynie musisz dać upust swojej frustracji. Inna sprawa, spróbuj skorzystać z instytucji czynnego żalu, napraw szkody i poproś o to właśnie.
W wielu przypadkach pomogło.
Acha, weź adwokata, przyda się.

luckyluke85 
Nowa dusza

Wysłany: Nie Kwi 05, 2015 12:13 Pobierz post   

Ja to wszystko rozumiem, ale czy to nie bedzie okolicznosc obciazajaca zgodnie z tym orzeczeniem, ktore podalem powyzej? Jeszcze raz podkreslam, sad moze uznac ze to jest okolicznosc lagodzaca, ale moze tez majac na wzgledzie caloksztalt okolicznosci stwierdzic ze takie zachowanie wymaga wyzszej kary. Po co mam ryzykowac?

Dodam, ze w tym czasie bylem pod wplywem alkoholu. Czy sad nie skonkluduje, ze majac takie a nie inne schorzenie powininem powstrzymywac sie od alkoholu? Czyli sam jestem sobie winien? Uwazam, ze powolywanie sie na te chorobe to za duze ryzyko...

Ostatnio zmieniony przez luckyluke85 Nie Kwi 05, 2015 12:24, w całości zmieniany 1 raz  

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Nie Kwi 05, 2015 20:44 Pobierz post   

alkohol zmienia postać rzeczy, poradź się adwokata.
Powodzenia

Odpowiedz do tematu