Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat


Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
maria_k 
Absolutny mistrzu
Wilcze dziecię.


Pomogła: 11 razy
Wiek: 28
Posty: 825
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro Sie 31, 2011 19:19 Pobierz post   seryjni 7: Zub Mieczysław [Fantomas]

Zub Mieczysław [Fantomas]Fantomas


Grupa milicyjna powołana do schwytania Zuba otrzymała kryptonim "Fantomas". Tak też nazywano sprawcę gwałtów i zabójstw zanim go złapano i poznano jego imię i nazwisko.
Na początku zbrodniczej działalności Mieczysławowi Zubowi dopisywało szczęście. Można się nawet zastanawiać , czy gdyby milicja zareagowała energiczniej , doszłoby do tylu tragedii. Zubowi sprzyjało szczęście , bo większość sił milicji skierowana była do ścigania Knychały. Poza tym sam Zub był wówczas milicjantem...
Pierwszego przestępstwa dokonał 29 listopada 1977 roku w Świętochłowicach. Był ubrany w mundur milicyjny i 14-letnią dziewczynkę zaciągnął do lasu pod pretekstem wyjaśnienia jakiegoś nieporozumienia. W lesie milicjant przewrócił dziewczynkę , położył się obok niej i ręką zatkał jej usta. Zagroził pistoletem i kazał się rozebrać.
- Czy pan mnie zabije? - spytała.
- Jeśli będziesz grzeczna to nie zabiję - odpowiedział.
Milicja wszczęła w tej sprawie śledztwo , ale nie doprowadziło ono do żadnych ustaleń. Dlaczego? Przecież milicja dysponowała zdjęciami wszystkich funkcjonariuszy. Można było pokazać je dziewczynce. Nikt tego nie zrobił. Być może był to ten fatalny błąd , który rozzuchwalił sprawcę. Wkrótce zresztą zwolniono Zuba z milicji , co może świadczyć , że jego zachowania budziły wątpliwości u przełożonych. Oficjalnie powodem były wykroczenia dyscyplinarne. Wkrótce usiłował zgwałcić 44-letnią kobietę , ta jednak zdołała się obronić. Następnie przerwał na dwa lata przestępczą działalność , znany był natomiast w tym czasie jako dobry mąż i wzorowy ojciec. Na przestępczy szlak wrócił 19 września 1980 roku. Póżnym wieczorem zaatakował wracającą z drugiej zmiany telefonistkę z kopalni "Dąbrówka" w Dąbrówce Wielkiej. Jedną ręką zatkał jej usta , drugą popchnął do rowu. Tam straciła przytomność i nawet nie wiedziała czy została zgwałcona , czy nie. Odmówiła złożenia wniosku o ściganie i w ten sposób Zub nadal był bezkarny. Być może to właśnie go rozzuchwaliło , bo nastąpiła teraz seria gwałtów , dokonywanych w niemal identyczny sposób. Milicja wciąż jednak nie wiązała zdarzeń. Przypomnijmy - większość sił skoncentrowano na ujęciu Knychały. "Fantomas" nie wydawał się tak grożny - nie mordował. Do czasu.
Pierwszego zabójstwa dokonał w Rudzie Śląskiej 19 listopada 1981 roku. Ofiarą była 19-letnia dziewczyna w ósmym miesiącu ciąży. Wracała wieczorem z wizyty u lekarza. Na swojej drodze spotkała Zuba.
"Byłem wówczas pijany." - zeznawał póżniej w śledztwie. - "W pewnym momencie zauważyłem idącą w moim kierunku kobietę. Zawróciłem i poszedłem za nią. Gdy zrównałem się z tą kobietą , jedną ręką chwyciłem ją za szyję , a drugą ściągnąłem do przydrożnego rowu. Zacząłem ją rozbierać. W obawie żeby nie krzyczała , kantem dłoni naciskałem jej szyję."
Zub pamiętał najdrobniejsze szczegóły. Kilkakrotnie zgwałcił dziewczynę , w czym nie przeszkadzała mu zaawansowana ciąża. Dwukrotnie przenosił ją na inne miejsca. Gdy zaspokoił żądze , z palców ofiary zdjął pierścionki. Ukradł też zegarek. Odchodząc okrył ciało ofiary płaszczem , "żeby nie zmarzła." Rok póżniej zgwałcił i zamordował szesnastolatkę. Oto Jego relacja: "Jesienią 1982 roku będąc w stanie nietrzeżwym znalazłem się w rejonie dworca PKP w Rudzie Śląskiej - Chebziu. W pewnym momencie zauważyłem idącą dziewczynę. Gdy mnie mijała złapałem ją za szyję i ściągnąłem do rowu tuż obok drogi. Tu zacząłem ją rozbierać. Dziewczyna chciała krzyczeć , ale po ciosie zadanym pięścią w brzuch przestała stawiać opór. Następnie dokonałem gwałtu. W czasie stosunku usłyszałem głosy idących drogą ludzi. Aby nas nikt nie usłyszał , nacisnąłem krawędzią dłoni dziewczynie szyję , tak że przestała krzyczeć."
W sumie Mieczysław Zub zabił cztery kobiety. W marcu 1983 podczas kolejnego gwałtu zgubił przepustkę uprawniającą do wejścia na teren huty "Ferrum", gdzie pracował jako ładowacz złomu. Już było wiadomo jak nazywa się "Fantomas". 8 marca został aresztowany.
Początkowo przyznawał się tylko do ostatniego gwałtu. Kiedy jednak milicyjny zespół, działający pod kryptonimem "Fantomas" przedstawił dowody - przyznał się do wszystkiego: 4 zabójstwa i 32 napady , gwałty oraz kradzieże.
Podczas procesu Mieczysław Zub zachowywał się prowokacyjnie. Po wprowadzeniu na salę rozpraw powitał sędziów słowami: "Zdrastwujtie towariszczi , banda Cyganów , cweli, ch..e , ku.wy , możecie zaczynać." W czasie czytania aktu oskarżenia gwizdał i głośno śpiewał. Na 10 minut wyprowadzono go z sali. Kiedy wrócił , zaczął wtrącać głośne uwagi. Na pytanie czy przyznaje się do zarzucanych mu czynów Zub odpowiedział: "Do popełnienia zarzucanych mi czynów przyznaję się. Nie będę składał żadnych wyjaśnień , bo to nie ma sensu. Lepiej powieście mnie na rynku w Katowicach. Będzie szybciej."
Członkowie rodzin zamordowanych przez Zuba osób , zgromadzeni na sali rozpraw milczeli , ale w ich oczach można było wyczytać , iż nigdy nie zdawali sobie sprawy , że tak poważna rozprawa - za sprawą oskarżonego - może przerodzić się w farsę. A tak właśnie się stało. Przez wszystkie dni procesu Mieczysław Zub sprawiał mnóstwo kłopotów. Sędziów i prokuratorów wyzywał wulgarnymi słowami. Co chwilę trzeba było przerywać rozprawę i wyprowadzać oskarżonego. Ostatniego dnia rozprawy oskarżony na siedząco ("bo tak mi jest wygodnie") wysłuchał wyroku. W trakcie odczytywania zdołał kopniakami zniszczyć ławę oskarżonych. Znów wyprowadzono go z sali i wyrok ogłoszono bez obecności Zuba. Uznano za udowodnione cztery morderstwa i trzynaście gwałtów. Łączny wyrok: kara śmierci i pozbawienia praw publicznych na zawsze. Sąd Najwyższy w Warszawie utrzymał wyrok w mocy.
Zuba przewieziono do Aresztu Śledczego na Montelupich w Krakowie. Tam nadal sprawiał wiele kłopotów. "Jest agresywny wobec otoczenia. Demoluje pomieszczenia. Jest arogancki i wulgarny. Zmuszeni jesteśmy stosować szczególne środki bezpieczeństwa w postaci kajdan i umieszczania w celi zabezpieczającej , a także używać siły fizycznej w koniecznych przypadkach" - pisał naczelnik aresztu. 6 sierpnia 1985 roku Mieczysław Zub usiłował w celi popełnić samobójstwo.
Kary śmierci jednak nie wykonano. 29 września 1985 roku Mieczysław Zub raz jeszcze spróbował popełnić samobójstwo. Tym razem skutecznie. Powiesił się. Pracownicy aresztu mówili , że nie chciał czekać na kata i sam sobie wymierzył sprawiedliwość.

źródło: życiorysy seryjnych morderców wersja e - book

_________________
Liczba lat na karku nie znaczy o dojrzałości.
Ostatnio zmieniony przez Czyżol Sro Sie 31, 2011 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Brock 
ZadomowionyPomógł: 17 razy
Posty: 292
Skąd: Stary Świat
Wysłany: Czw Wrz 01, 2011 02:04 Pobierz post   

Dzięki,
mimo upływu lat mam wrażenie, jakbym czytał to rok temu, pewnie kolejne źródła używają podobnych czy gotowych zwrotów.
A może dopisze ktoś, co szczególnie interesującego w historiach o wielokrotnych gwałtach i zabójstwach?
Co do tekstu, za mało o motywach i dochodzeniu, nie ma nawet bibliografii czy linków :P

_________________
'Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta' :P
"Ze wszystkich dóbr rzadkich rozum jest dobrem najsprawiedliwiej podzielonym, bowiem nikt nigdy nie uskarża się na brak rozumu."
 
 
docent 
ZadomowionyPomógł: 4 razy
Posty: 283
Skąd: CSI olsztyn
Wysłany: Czw Wrz 01, 2011 21:33 Pobierz post   

hmm za mało o motywach? dobre sobie...................wystarczyło, że można.

_________________
jesteśmy tu oboje, ja śpię a Ty się śnisz
 
 
Brock 
ZadomowionyPomógł: 17 razy
Posty: 292
Skąd: Stary Świat
Wysłany: Sob Wrz 03, 2011 02:19 Pobierz post   

Wstyd możliwy jakoś, starzeję się, ja już z rzadka na necie i nie nadążam.

Można prosić o rozwinęcie myśli czy więcej ekscytujących szczegółów?

_________________
'Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta' :P
"Ze wszystkich dóbr rzadkich rozum jest dobrem najsprawiedliwiej podzielonym, bowiem nikt nigdy nie uskarża się na brak rozumu."
 
 
docent 
ZadomowionyPomógł: 4 razy
Posty: 283
Skąd: CSI olsztyn
Wysłany: Sob Wrz 03, 2011 14:11 Pobierz post   

miałem na myśli ludzkie zachowania jak np. te ujawnione poprzez Eksperyment Stanfordzki

http://pl.wikipedia.org/w..._wi%C4%99zienny

_________________
jesteśmy tu oboje, ja śpię a Ty się śnisz
 
 
Brock 
ZadomowionyPomógł: 17 razy
Posty: 292
Skąd: Stary Świat
Wysłany: Sob Wrz 03, 2011 17:50 Pobierz post   

Niezbyt widzę podobieństwa, poza tym, że można.

_________________
'Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta' :P
"Ze wszystkich dóbr rzadkich rozum jest dobrem najsprawiedliwiej podzielonym, bowiem nikt nigdy nie uskarża się na brak rozumu."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template NoseBleed v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 20