Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
Brock 
Zadomowiony

Wysłany: Nie Cze 10, 2012 01:42 Pobierz post   Jasnowidz do policji. Rozmowa z prof. Bogusławem Sygitem

Jasnowidz do policji. Rozmowa z prof. dr. hab. Bogusławem Sygitem
"(...)przez ponad 20 lat odnalazł już z 800 zwłok. Dlatego, gdybym był szefem MSW, to ściągnąłbym Krzysztofa Jackowskiego do Warszawy i zatrudnił na etacie w resorcie(..)"

Osobiście nie wierzę w takie rzeczy, mimo że sam zetknąłem się z "niewytłumaczalnymi" zjawiskami, trochę i szkoda pozbawiać się mitu z młodzieńczych lektur. Naturalnie, w dyskusjach z racjonalistami, wypada być adwokatem diabła :)
Jeśli jednak jakiekolwiek niekonwencjonalne metody mogą być pomocne, to dalej konsekwentnie jestem za :)

Dla bardzo zainteresowanych teoretycznie możliwe jest i zorganizowanie wykładów:
http://www.dziennikbaltyc...klady,id,t.html
http://krzysztof-jackowsk...-062041.bmp.jpg

Ostatnio zmieniony przez Brock Nie Cze 10, 2012 02:19, w całości zmieniany 1 raz  

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Nie Cze 10, 2012 15:29 Pobierz post   

Brock napisał/a:
Osobiście nie wierzę w takie rzeczy
Podobnie jak ja. Ostatnio oglądałem program z Jackowskim, który pokazał, że jego przepowiednie to taka loteria trafi albo nie trafi. Oto jego przepowiednie dotyczące wyników meczy http://www.se.pl/wydarzen...cje_262516.html
Cóż nic dodać nic ująć.

Brock 
Zadomowiony

Wysłany: Nie Cze 10, 2012 18:58 Pobierz post   

Powiedział, że mecz będzie b. dobry, całkiem spory relatywizm, jak nie coś większego. Podobnie z większością przyszłościowych przepowiedni, gdzie przecież nietrudno trafić, starczy trochę pozagmatwać symbolami i ma się te kilkadziesiat procent szans :)

Pamiętam (sprzed lat) info o facecie, który przewidywał istne cuda, typu zamach na Papieża, strącenie samolotu itp., sęk w tym, że spisywał swoje sny, miał 4 bruliony symbolicznych opisów, czasem po fakcie nieoczekiwanie coś się dopasowało...

W robocie operacyjnej czy takim para-profilowaniu może i coś-kieeedyś się przyda, jest wiele rzeczy odbieranych na poziomie podświadomym, związanych z intuicją a przecież Policjant nie napisze w notatce o swoich odczuciach ani nie pobiegnie z "klamką" do podejrzanego, bo zauważył czerwony kapelusz w szafie. Taki "Brunet wieczorową porą" :)
Mózg odbiera miliony sygnałów na minutę... Nawet sam body language to rzecz fascynująca, iluzjoniści popisują się sztuczką, w której odnajduje się ukryty przedmiot w pokoju dzięki mowie ciała nieświadomych uczestników. Biorąc masę takich sztuczek, lata doświadczeń i trochę ideologii, można uzyskać coś takiego, i to w szatach nauki (raczej pseudonauki, ew. paranauki).

Nieprzypadkowo wiąże się to zarówno z medialnymi (co oczywiste), jak majtrudniejszymi sprawami, w tym z archiwum x; tamże nie tylko wychodzi się poza ramy, ale i wywiera pewną presję psychologiczną, grę operacyjną na znanych i nie- podejrzanych. Jeśli z samej prasówki wiemy o takich rzeczach, to pole zastosowania musi być jeszcze szersze...

night_girl
[Usunięty]

Wysłany: Nie Cze 10, 2012 19:01 Pobierz post   

jak na brak zainteresowania tą tematyką nieźle Wam idzie.. :wink:

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Nie Cze 10, 2012 22:16 Pobierz post   

night_girl napisał/a:
jak na brak zainteresowania tą tematyką nieźle Wam idzie..
Zauważ, że nie dyskutujemy o jasnowidzeniu, ale o doświadczeniach zawodowych.

Brock napisał/a:
jest wiele rzeczy odbieranych na poziomie podświadomym, związanych z intuicją
Jest tak jak piszesz i zgodzisz się ze mną, że to nie jasnowidzenia. Niejednokrotnie zaufałem intuicji co dało pozytywny wynik, ale żeby mieć tę tzw. intuicję w określonych sprawach to trzeba w tych sprawach trochę pracować - to takie moje zdanie.
Z tym jasnowidzeniem to tak jak z horoskopami, zawsze coś się dopasuje.

night_girl
[Usunięty]

Wysłany: Nie Cze 10, 2012 23:02 Pobierz post   

..

Ostatnio zmieniony przez night_girl Pon Lip 07, 2014 11:35, w całości zmieniany 2 razy  

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Pon Cze 11, 2012 11:13 Pobierz post   

night_girl napisał/a:
czy kojarzycie Derrena Browna
Kojarzę, podobnie jak kojarzę David'a Copperfield'a. Co do Derren'a Brown'a to jak podaje wikipedia jest to osobowość telewizyjna, showman lubiący określać swój zawód jako "psychologiczny iluzjonista". To co robi przed kamerami to tylko widowisko.
night_girl napisał/a:
czym Ty się zajmujesz?
Hmm, czy moje zajęcie ma jakiś związek z prowadzoną dyskusją?

Brock 
Zadomowiony

Wysłany: Pon Cze 11, 2012 17:38 Pobierz post   

Aaa był taki Anglik (na wiki też) a nawet chyba 2 w ich TV (wcześniej był Wiseman), prócz tego niesamowity James Randi i jego czekające milion dolców. Copperfield daje show, ale gdzie mu do innych legend, jak Houdini, który zresztą nademaskował się spirytystów.

Cóż, żadne niezwykłe jednostkowe zdarzenie niczego nie dowiedzie, reszta to prawo wielkich liczb z nagłaśnianiem udanych prób, jak w prawach reklamy czy psychologii zbiorowości.

Jak dla mnie, odkrywanie tych sztuczek czy własnego samoouszukiwania się umysłem jest ciekawsze, niż sama parapsychologia. Nawiasem mówiąc, badanie jej pchnęło do przodu i psychologię, kwestie subiektywności, iluzji, sugestii itp.
Sama pochodzi z magii, tak jak chemia z alchemii- to, że odkryto proch czy porcelanę, nie znaczy, że uznano alchemię, tak samo z oceną stopnia łaski uświęcającej przez wahadełko :)

Pewnie teoretycznie można zostać biegłym wróżbitą czy astrologiem, z opinią dopuszczoną jako dowód, jak kiedyś SN orzekł o radiestezji.

P.S. Widzę krzaki, to może byc zagajnik lub nawet las... niedaleko jest droga i czuję wodę w pobliżu :)

P.S. 2., znalazłem
"Masz potrzebę by ludzie cię lubili i podziwiali, jednak jesteś osobą krytyczną wobec siebie. Masz pewne wady osobowości, ale potrafisz je kompensować tym, co jest w tobie dobre. Masz duże możliwości, które wciąż pozostają niewykorzystane. O ile na zewnątrz możesz wyglądać na osobę zdyscyplinowaną i opanowaną, wewnątrz często trapi cię niepewność i martwisz się o wiele spraw. Niekiedy masz poważne wątpliwości, czy twoja decyzja była dobra albo czy twoje czyny były właściwe. Lubisz pewną ilość zmian i różnorodności, a kiedy osaczają cię ograniczenia odczuwasz niezadowolenie. Cenisz sobie własną niezależność myślenia i nie przyjmujesz cudzych twierdzeń bez przekonujących dowodów. Życie nauczyło cię, aby nie przesadzać ze szczerością kiedy się przed kimś otwierasz. Czasem bywasz osobą otwartą na ludzi, przystępną i towarzyską, ale innym razem zamkniętą, ostrożną i zdystansowaną. Niektóre z twoich marzeń wydają się być nierealistyczne"
Eksperyment Forera w efekt horoskopowy- wikipedia

zaciekawiony 
Zadomowiony
Robi odciski

Wysłany: Sob Wrz 01, 2012 11:57 Pobierz post   

Zastanowiło mnie niedawno jakie są zasady wydawania różnym osobom zaświadczenia, że pomogły w śledztwie - na dobrą sprawę Jackowski nigdy nie zgodził się na żadne eksperymenty a na głosy sceptyków ma jedną odpowiedź "Mam setki podziękowań za pomoc w śledztwie". Jest na to jakaś ścisła procedura, czy zależy to od uznania śledczych? Czy może być tak, że jasnowidz powie "ciało leży w rzece, na zakręcie, koło miejscowości na G.", ciało znajdą w stawie a gdy jasnowidz się zgłosi na odczepnego dadzą mu papierek, bo był blisko (staw też woda).

Swoją drogą naoglądałem się ostatnio trochę o mentalistach jak Darren Brown - w zasadzie sięgają do prostych sztuczek, jak zimny odczyt, sugestia, hipnoza, czytanie języka ciała, ale robią to w sposób niesamowity. Ciekawe czy takie rzeczy zostaną kiedyś dopuszczone jako dowód? Słyszałem już o paru przypadkach, gdy na podstawie nagrań z przesłuchań ustalono że dana osoba kłamie, bo na przykład nie patrzy w oczy pytającego, czy zakrywa usta, ale stwierdzenie tego było najczęściej impulsem do dalszego maglowania nie dowodem.

Brock 
Zadomowiony

Wysłany: Nie Wrz 02, 2012 21:28 Pobierz post   

No widzisz, tam gdzie ma się czym chwalić to twierdzi, że go badano, wykazano, Japonia jakaś itp., tam gdzie coś nie poszło to się przemilcza, bo taka natura tego talentu, bo sceptycy, bo niezbadane. Zabawnie promuje swoją uczciwość: przepowiada przyszłość, a po fakcie twierdzi, że to były tylko jego odczucia a nie specjalizacja i że uczciwie nie potrafi dopasować wizji do zdarzeń :)

Procedury nie ma, KGP też się odcina, jakieś dokumenty i parę podziękowań kiedyś widziałem na jego stronce, chyba pisma typu wezwania na rozmowę, bo rodzina stwierdziła, że on coś wie, nazywa dowodami na jasnowidzenie, nic wielkiego i z czymś-kiedyś musiał trafić zwł. mając informacje od rodzin ofiar, może i policjantów. A my wiemy tylko tyle, co wyjdzie publicznie, czyli z natury będzie już bez nietrafionych i bez negatywnych opinii. Zresztą to może być idealny sposób, by ukryć techniki operacyjne przed przestępcami i ich trochę postraszyć ;)

Dowodowo to insza rzecz, nie dopuści się czegoś tak nienaukowego jako niesprawdzalnego i dającego się obalić. To już z wariografem milion razy lepiej, nawet wykluczana hipnoza zdaje się być bliżej. Zawsze można spróbować i powołać takich na świadków, skoro twierdzą, że dysponują wiedzą o zdarzeniu :) Rozpytać można, na rozprawę już jakoś "dziwnie" to nie trafia, ściema znaczy. Zauważmy, że gdyby mieli wyższą skuteczność, w czasach netu i wielu najdziwniejszych badań wręcz nie dałoby się tego ukryć

Ciekawostka:
Nie należy ufać serialowi CSI i wstydzić się korzystania z pomocy jasnowidza [WYWIAD]
Cytat:
zbrodnia doskonała istnieje, ma się dobrze. I nie jest wcale rzadkością. Jeśli Komenda Główna Policji podaje, że skuteczność działań jasnowidza mieści się w 2 proc., to dlaczego równocześnie nie informuje, że skuteczność ekspertyz kryminalistycznych jest na zbliżonym poziomie

hieronim 
Nowa dusza

Wysłany: Wto Wrz 03, 2013 22:18 Pobierz post   

Wydaje mi się, że piszę na temat, ale jak się mylę, to mnie poprawcie :)
Polecam książkę z wątkiem parapsychologicznym w prowadzeniu śledztwa
Nawiedzony - Linda Winstead Jones

Odpowiedz do tematu