Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
monstal 
Nowa dusza

Wysłany: Pon Maj 08, 2017 18:58 Pobierz post   nowoczesne technologie w kryminalistyce

Hej, studiuję prawo na IV roku i jestem zapisana na seminarium z kryminalistyki. Stoję przed wyborem tematu pracy magisterskiej i powiem Wam, że mam burze w głowie i może ktoś z Was 'świeżo' spojrzy na sprawę. Temat nad którym się zastanawiam miałby brzmieć mniej więcej tak: Wpływ nowoczesnych technologii na wykrywalność przestępstw. Czy to ma według Was sens? Czy temat nie jest zbyt obszerny? Może powinien być inaczej sformułowany? Może ktoś z forum pisał pracę na podobny temat? Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły na temat pracy magisterskiej to też byłabym wdzięczna za podsunięcie. Tak wiem, wybrałam kryminalistykę i powiecie, że powinnam już wszystko wiedzieć, żeby pisać pracę, no ale niestety tak nie jest, także miło by było, gdybyście Wy, jako doświadczeni w temacie pomogli dla kogoś raczkującego. Z góry dziękuję za pomoc i życzę miłego wieczoru ;-)

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Pon Maj 08, 2017 19:45 Pobierz post   

Wybierz interesującą Cię dziedzinę, bo temat trochę zbyt obszerny a i nowoczesności dużo. Spróbuj daktyloskopie lub np pismo czy obrazowanie. Zwłaszcza to ostatnie ma przyszłość wobec np skanerów 3d czy metod obrazowanie linii papilarnych za pomocą emitentów podczerwieni sprzężonych z odbiornikami nasobnymi. Mozesz rowniez uderzyc w informatyke sledcza i algorytmy funkcji śledzących ale to temat zbyt ciężki jak na pracę dyplomową. Praca sens ma tylko skup się na jednym dziale co za dużo to niezdrowo :mrgreen: A i dobrze było by zawitać na jakieś targi z nowinkami lub firmami stricte zajmującymi się zagadnieniem bo mają w tym kierunku najlepsza wiedzę. Spróbuj stanimex, bvda, ligting ace a oni cie dalej pokieruja

[ Dodano: Pon Maj 08, 2017 19:49 ]
Przepraszam za błędy piszę z kalkulatora

Walczę z reklamami w stopkach, trudno, takie mam hobby...
Ostatnio zmieniony przez shadowsniper Pon Maj 08, 2017 19:48, w całości zmieniany 1 raz  

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Wto Maj 16, 2017 10:30 Pobierz post   

Ciekawy temat, ale tak jak pisze Shadow jest bardzo obszerny. Ja proponowałbym wykorzystać w Twoim temacie badania DNA. Z jednej strony mamy coraz to nowsze techniki, z drugiej strony jest coś takiego jak baza DNA, która jest narzędziem jakże skutecznym w wykrywaniu sprawców przestępstw. W pracy można także wykorzystać wątek powracania do starych spraw, ponownych badań z wykorzystaniem technik badań DNA i tą drogą udowadniania winy. Ot taka moja propozycja.

monstal 
Nowa dusza

Wysłany: Sob Maj 20, 2017 09:26 Pobierz post   

Faktycznie, Doktor prowadzący seminarium wspominał o badaniach DNA, jako stale rozwijającej się technice.. hmm, może pomoglibyście sformułować temat? Rozwój badań DNA i ich wpływ na wykrywalność sprawców przestępstw? Rozwój badań DNA i ich rola w kryminalistyce? Właśnie, temat, o którym pisałam jest obszerny i można dużo napisać. Boję się, że o takim DNA nie będę mogła dużo napisać. Chociaż chyba niepotrzebnie.. Za propozycje odnośnie tematu będę bardzo wdzięczna :)

Ostatnio zmieniony przez monstal Sob Maj 20, 2017 09:30, w całości zmieniany 1 raz  

MissDoctor 
Nowa dusza

Pomogła: 4 razy
Wysłany: Sob Maj 20, 2017 14:00 Pobierz post   

Popieram Geminus'a.
Wydaje mi się, że Twoje obawy co do małej ilości materiału są niepotrzebne :)
Chcesz skupić sie tylko na rozwoju i nowych technologiach czy opisać rolę DNA w kryminalistyce, zawrzeć trochę historii i wątków stricte medycznych czyli wyjaśnienia czym jest DNA?

monstal 
Nowa dusza

Wysłany: Sob Maj 20, 2017 14:43 Pobierz post   

Może i faktycznie niepotrzebne.. taki ot strach, że wpakuję się w coś i nie będę dała rady przebrnąć. W sumie trochę poszperałam i myślę, że dam radę :) Tylko muszę właściwie sformułować temat no i napisać plan pracy i bibliografie jak na razie.

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Sob Maj 20, 2017 21:31 Pobierz post   

Oba teamty są OK, ale ...
Jeśli chodzi o pierwszy temat to będziesz musiała poszukać danych statystycznych, które wskażą jak rozwój badań DNA wpłynął na wykrywalność, co może być trudne do znalezienia. Drugi, w moim odczuciu jest bardziej "przyjazny" do ogarnięcia. Napiszesz trochę o historii badań DNA, trochę o technikach, ich zaletach i wadach, potem o bazach DNA w tym polskiej, przykłady spraw, w których bazy pomogły w ustaleniu sprawców przestępstw, na koniec o predykcji wyglądu. Tak w skrócie na szybko.

monstal napisał/a:
... myślę, że dam radę
Z pewnością dasz :-)

MissDoctor 
Nowa dusza

Pomogła: 4 razy
Wysłany: Nie Maj 21, 2017 16:25 Pobierz post   

"Drugi, w moim odczuciu jest bardziej "przyjazny" do ogarnięcia. Napiszesz trochę o historii badań DNA, trochę o technikach, ich zaletach i wadach, potem o bazach DNA w tym polskiej, przykłady spraw, w których bazy pomogły w ustaleniu sprawców przestępstw, na koniec o predykcji wyglądu."

Jeśli dobrze rozumiem, Geminus się ze mną zgadza :grin:
W takim razie nie masz sie czego obawiać, z podanych wyżej tematów naprawde można napisać obszerną prace. Najważniejszy jest jakiś wstępny plan, i zakres materiałow którymi dysponujesz. Pytanie tylko czy masz jak dotrzeć do informacji których nie znajdziesz w książkach...
Z teorią pewnie kazdy z nas pomoże Tobie w jakimś stopniu :wink:

Ostatnio zmieniony przez MissDoctor Nie Maj 21, 2017 16:26, w całości zmieniany 1 raz  

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Pon Maj 22, 2017 12:46 Pobierz post   

MissDoctor napisał/a:
Z teorią pewnie kazdy z nas pomoże Tobie w jakimś stopniu
Pomożemy

Z planem też pomogę (nie mylić napiszę), ale to już na priv

monstal 
Nowa dusza

Wysłany: Nie Cze 11, 2017 11:26 Pobierz post   

Czy możecie polecić literaturę, która pomoże mi w napisaniu pracy? Coś Wam przychodzi do głowy? :)

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Pon Cze 12, 2017 10:17 Pobierz post   

Na początek trochę historii
Watson Crick – Watson, J. D. and Crick, F. H. The structure of DNA. Cold Spring Harb SympQuant Biol 1953; 18:123-31

Botstein, D., White, RL., Skolnick, M. and Davis RW. (1980). Construction of a genetic iinkage map in man using restriction fragment length polymorphisms. American Journal of Human Genetics 32, 314-331

Jaffreys, A. J., Wilson, V. and Tein, S. L. Individual-specific „fingerprints” of human DNA. Nature 1985, 316 (6023): 76-9

Mullis, K.B., Faloona, F., Scharf, S.J., Saiki, R.K., Horn, G.T. and Erlich, H.A. (1986). Spicific enzymiatic amplification of DNA in vitro: the polymerase chain reaction, Cold Spring Harbor Symposium of Quantitative Biology 51,263-273

Mulllis K.B., The polymerase chain reaction In an anemic mode; How avoid cold oligodexyribonuclear fusion. BCR Methods and Appl.1991, 1, 1-4.

monstal 
Nowa dusza

Wysłany: Czw Gru 21, 2017 13:14 Pobierz post   

hej, znowu ja :) utknęłam przy pisaniu, mam problem z literaturą, jak już coś znajdę to jest po angielsku.. potrzebna mi literatura na temat przypadków skazanych na podstawie badań dna, dużo jest artykułów w internecie, ale szukam czegoś wiarygodnego.. sypnijcie czymś, proszę

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Czw Gru 21, 2017 18:41 Pobierz post   

Coś mnie się wydaje, że nie znajdziesz takich przypadków, przynajmniej w Polsce, w których sąd skazał tylko na podstawie wyników badań DNA. Sądzę, że czegoś wiarygodnego ot tak, także nie znajdziesz. Musiałabyś dotrzeć do spraw (akt sądowych), w których badania DNA były w sprawie prowadzone i "przyczyniły" się do wydania wyroku skazującego.
W mojej ocenie powinnaś podeprzeć się doniesieniami prasowymi oraz informacjami ze stron prokuratur, w których opisywane są przypadki zidentyfikowania sprawców przestępstw na podstawie badań DNA (np. http://www.prokuratura-go...=news&cID=119).
Oczywiście możesz próbować dotrzeć do akt sądowych, ale nie jest to proste i wymaga czasu.
Z czystej ciekawości zapytam, jakie zagadnienia już opisałaś?

monstal 
Nowa dusza

Wysłany: Czw Gru 21, 2017 21:58 Pobierz post   

teraz piszę rozdział obejmujący historię DNA i jakoś zaczynam wątpić, bo tak jakby to mało kryminalistyczne, a dużo słownictwa fachowego dla genetyki. Nie chcę tworzyć plagiatu, a z drugiej strony momentami nie wiem jak ubrać coś w słowa, żeby nie walnąć jakiejś głupoty.. Chyba za mało ''kryminalistyczny'' temat wybrałam jednak..

geminus 
Nasz człowiek

Wysłany: Pią Gru 22, 2017 20:16 Pobierz post   

monstal napisał/a:
zaczynam wątpić
niepotrzebnie
Info na priv

Odpowiedz do tematu