Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
Vince 
Nowa dusza

Wysłany: Sro Lut 22, 2017 00:21 Pobierz post   Jaka latarka UV plus odciski palców

Chciałem kupić latarkę UV. Kompletnie się na tym nie znam, ale słyszałem gdzieś, że światło UV pomaga zlokalizować odciski palców. Prawda?

Widziałem na Allegro takie latarki za jakieś 15 PLN do paznokci dla pań. Jednocześnie w sklepie detektywistycznym, taka latarka kosztuje 239 PLN!!! Czego tu nie rozumiem? Ten sklep oferuje także lampę UV za 50 PLN. Ktoś mnie naprowadzi? Jakie są różnice? Jak zostać Sherlockiem, jak żyć? ;)

To jest moje główne pytanie, ale pozwolę sobie zadać dodatkowe.
Zrobiłem tak: wziąłem rysiki z ołówka i sproszkowałem je. Odcisnąłem palec na talerzyku, posypałem grafitem i "coś tam" było widać, ale nie na tyle, żeby można było przykleić taśmę klejącą. Ale głównie chciałem zdjąć odcisk z butelki (tzw. "małpki") i tam tego odcisku nawet nie widać. Czy potrzebny będzie ciemny proszek, czy wystarczą metody domowe, tylko ja coś źle robię?

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Sro Lut 22, 2017 23:41 Pobierz post   

Jezuuu :cry:

Drogi Sherlocku, do ujawnienia śladu nie wystarczy zwykły sproszkowany grafit a jeśli już chcesz uzyskać jakikolwiek efekt, wyszukaj na allegro słowo "ARGENTORAT".

Ślady linii papilarnych, nie odciski!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Te masz na stopach.
Odbitki nie wykazują luminescencji, na szkle widać je ładnie w świetle niebieskawym, ale muszą być świeże.
Sherlock nie używał żadnej lampy UV a parę spraw wyjaśnił.
Jak życ? Wyedukowanym. Na tym portalu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące twojej "życiowej" pasji, wystrczy poszukać :-)

Walczę z reklamami w stopkach, trudno, takie mam hobby...

MissDoctor 
Nowa dusza

Pomogła: 1 raz
Wysłany: Czw Lut 23, 2017 01:37 Pobierz post   

Sherlock nie używał żadnej lampy UV a parę spraw wyjaśnił.

Zgadzam się w 100%. Wiedza, wiedza i raz jeszcze wiedza... oraz precyzyjność i adekwatny dobór określeń słownych.

P.S Sherlock jest tylko jeden.

Vince 
Nowa dusza

Wysłany: Czw Lut 23, 2017 14:21 Pobierz post   

Ślady, zatem... Ale skąd wiedziałeś, że mam odciski na stopach? Hm...

Co do śladów linii papilarnych, to szukałem metody chałupniczej (nie wiem nawet czy tutaj tego nie znalazłem). Tak serio, to chodzi mi tylko o potwierdzenie (lub nie), że ślad za każdym razem należy do tej samej osoby.

Mówiąc o świetle niebieskim, masz na myśli właśnie UV?

Tak czy inaczej, może ktoś ogólnie powiedzieć mi, jaka jest różnica między taką latarką UV do paznokci, a latarką ze sklepu detektywistycznego?

Szukałem tu i nie tylko pod hasłem "jaką latakrę UV kupić", ale nie znalazłem niczego konkretnego.

Dzięki

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Czw Lut 23, 2017 21:49 Pobierz post   

wystarczy zwykła ledowa, ja używam eagle eye
Światło nie może być skupione, siła latarki też nie za duża. Ja mam taką i mi starcza.
grafit byłby dobry, ale jest za słabo skruszony, lepsze efekty dałby zmiksowany ale też bez szału. (młyn kulowy, to jest to...)
wyszukaj coś takiego jak sadza angielska.

[ Dodano: Czw Lut 23, 2017 22:01 ]
nie UV. zwykłe światło, lekko niebieskawe.
np takie:

proszek taki.: http://allegro.pl/argento...6682608768.html

jako pędzel użyj jak najmiększego do makijażu, zwykłego z drogerii, za 10 zł

Ostatnio zmieniony przez shadowsniper Czw Lut 23, 2017 22:07, w całości zmieniany 2 razy  

Vince 
Nowa dusza

Wysłany: Sob Lut 25, 2017 23:25 Pobierz post   

Dzięki.

Czyli ARGENTORAT czy sadza angielska jednak do szkła butelki?

A jak to jest z tymi latarkami UV? Tak jak wspomniałem są na Allegro takie do paznokci za 14 PLN a w sklepie detektywistycznym za 239 PLN. Jest też lampa UV za 50 PLN, gdzie piszą, że sprawdza się np przy badaniu autentyczności banknotów.
Jaką latarkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Błądząca we mgle 
Nowa dusza

Wysłany: Nie Lut 26, 2017 00:30 Pobierz post   

Hmm nigdy nie myślałam o takim zastosowaniu lampy, ale może spróbuję się wypowiedzieć. Gdzieś w otchłani internetu wyszukałam, że zakres o szczytowej długości 440-445 nanometrów, powoduje fluorescencję większości płynów ustrojowych.
Lampy do paznokci emitują światło o długości fali 400 nanometrów (tak mniej więcej, moja tyle emituje, ale w necie znalazłam takie od 370 - 403 nanometrów).
Nie mam pojęcia jak bardzo powinien być widoczny taki ślad, ale linie papilarne widać. Pytanie tylko czy wystarczająco wyraźnie :-)

Ostatnio zmieniony przez Błądząca we mgle Nie Lut 26, 2017 00:31, w całości zmieniany 1 raz  

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Nie Lut 26, 2017 23:36 Pobierz post   

zrób foto i wklej.

Vince 
Nowa dusza

Wysłany: Sro Mar 15, 2017 02:28 Pobierz post   

Coś jakby temat zmarł, czy coś?

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Sro Mar 15, 2017 13:49 Pobierz post   

Nie, ja czekam na fotografie śladów. Z jedną z forumowiczek spotkałem sie i pokazałem efekt jaki daje naświetlenie śladu na powierzchni szklanej latarką jakiej używam w pracy i efekty ją zachwyciły. Uwierz mi proszę, wymyślanie bardzo drogich lamp, nie ma większego sensu, lepiej użyć, taką jaka jest dostępna i sprawdzona. Innym bardzo ważnym zagadnieniem jest degradacja profilu, który ulega uszkodzeniu pod wpływem UV. A lampa "do paznokci" bardzo szybko by go zniszczyła. Jedną z możliwości identyfikacji osobniczej, jeśli ślad nie spełnia wymagań stawianych w daktyloskopii jest przeniesienie go na wymazówkę i badanie go metodami analizy DNA. Lampa UV może spowodować, że będzie to niemożliwe. W przypadku światła LED nie ma takiej obawy.

Jak nauczę się wstawiać fotki do internetów to udowodnię to "namacalnie"

Vince 
Nowa dusza

Wysłany: Sro Mar 15, 2017 14:11 Pobierz post   

Dzięki, właśnie na taką odpowiedź czekałem. I oczywiście czekam na więcej.

Ostatecznie jeszcze nadal nie wiem, czy jak pytałem: Czyli argentorat czy sadza angielska jednak do szkła butelki?

shadowsniper 
Stara wiara

Wysłany: Sro Mar 15, 2017 19:11 Pobierz post   

moim zdaniem argentorat. Jednakże , wszystko zależy od powierzchni szkła. Jeśli będzie matowa lub barwiona np na biało / szaro użył bym SA, jeśli przezroczysta/zielona/czerwona jednak argentorat.
Przy bardziej rozwiniętej powierzchni, spróbował bym jednak oparów cyjanoakrylanów, gdyż jako jedyny szybki sposób, nie wymagając dostępu do odczynników chemicznych dają zadowalający efekt. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, iż powstały polimer można łatwo wybarwiać tworząc kontrast do powierzchni.

Komorę cyjanoakrylową, można bardzo łatwo zaimprowizować, a odczynniki są w każdym kiosku. Niekiedy na zdarzeniach korzystam z tej metody lub w warunkach gabinetowych. Efekty są bardziej niż zadowalające.

Błądząca we mgle 
Nowa dusza

Wysłany: Sob Mar 25, 2017 20:37 Pobierz post   

Usiłowałam zrobić zdjęcia tego, co widać w mojej lampie, ale to nie taka latarka, a "tunelik" więc trudno o przyzwoite ujęcie. Znalazłam kilka zdjęć w sieci, jak taki ślad powinien wyglądać i po porównaniu z tym, co zobaczyłam w mojej lampie do paznokci - nie polecam tego. Efekt jest bardziej niż mizerny. Może i coś tam widać, ale z pewnością za mało. Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę to, co pisał shadowsniper, o degradacji profilu pod wpływem światła UV, tym bardziej nie ma sensu się tym bawić :-) Faktycznie lepiej zdecydować się na sprawdzony sprzęt :-)

Odpowiedz do tematu