Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
Brock 
Zadomowiony

Wysłany: Sob Lip 10, 2010 17:13 Pobierz post   Koparką zrównali z ziemią poniemiecki cmentarz

http://wiadomosci.gazeta....i_cmentarz.html

Sporo takich zdarzeń, sam widziałem parę, władze i okoliczni wiedzą dobrze, czy są jeszcze szczątki, ale zwykle nikomu nie zależy na tym, póki się nie walają na wierzchu. W paru takich przypadkach 'likwidowania' cmentarza z góry prowadzono poszukiwania szczątków i składano je na cmentarzu komunalnym bądź wywożono za granicę, następnie rozbierano resztki ocalałych nagrobków.
Polska jeszcze dalej bogata w wiele zapomnianych nekropolii...

laurel 
Nowa dusza
żądna wiedzy ;)

Wysłany: Czw Paź 14, 2010 09:11 Pobierz post   

Fragment dokumentu , czy może raczej dwóch kartek zapisanych na maszynie opatrzonych nagłówkiem "zachować dla przyszłych pokoleń " . Rok nieokreślony . Podpis autora :
" W imieniu grupy członków SD ( ode mnie dla wyjaśnienia : Stronnictwa Demokratycznego )
J.B."

cytat z "Tygodnika Powszechnego" przytoczony przez autora :

"Przez zabytkowy cmentarz Rosse w Wilnie , zaliczany do najstrarszych w europie , bo założony w 1769r. , miejsce spoczynku wybitnych Polaków ( i nie tylko ) zapisanych na trwałe w naszych dziejach , ma być przeprowadzona 6 metrowa jezdnia , ponieważ rzekomo niezbędna jest w tym miejscu magistrala transportowa . Już doprowadzono drogę do samego cmentarza i niebawem prawdopodobnie będą jeździły samochody między Starą i Nową Rossą po częściowym okrojeniu cennej nekropolii. Padnie więc chyba ofiarą cmentarzyk wojskowy , zanjdujący się tuż za ogrodzeniem nowej Rossy ( w kierunku na Żelazną Chatkę" , gdzie leżą w szeregach ci Polacy , co zginęli w walkach o miasto w 1919r."

I wygląda na to , że cmentarzyk się zachował i ma się dobrze :)
http://www.fotosik.pl/pok...39ac51f432.html

Te papiery i wiele innych ( m.i.n. podrobiony przykład "palcówki" , różnego rodzaju listy członków "Szarych Szeregów" z dopisanymi do nazwisk pseudonimami , odpisy różnych dokumentów , zdjęcia dokumentów hitlerowskich , wycinki z gazet , kilka książek , w tym : rysy biograficzne mieszkańców naszego miasta <harcerzy , żołnierzy Szarych Szeregów i AK poległych w 2 wojnie światowej > wraz z oryginałem i oryginalnalnymi zdjęciami użytymi w książce , rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945 itp.) dostałam po dziadku-koleżanki-mojej-mamy . Zastanawiam się czy zostawić je sobie , dać do muzeum , czy do pracowni historycznej naszego gimnazjum ...

"It's your turn to buy the milk, Sherlock."

Brock 
Zadomowiony

Wysłany: Nie Paź 17, 2010 18:08 Pobierz post   

Jeśli są jakieś nieznane, prywatne materiały, wypada upublicznić, w końcu to nasza wspólna spuścizna (a raczej przodków); nawet jeśli wszystko jest wtórne, może przyda się również i jakiejś izbie pamięci itp.

Zawsze i Ty możesz połknąć bakcyla kolekcjonerskiego czy historii- każdy ma jakieś swoje korzenie, miejsce, powiązania...

laurel 
Nowa dusza
żądna wiedzy ;)

Wysłany: Nie Paź 17, 2010 18:38 Pobierz post   

Pójdzie chyba do szkolnej pracowni historycznej .
Już nauczyciel będzie wiedział , co z tym zrobić .
Bo u mnie to to się wala po teczkach i nie wiem , jak spożytkować :???:
Albo pan historyk to weźmie , oprawi kulturalnie w rameczki i będzie prezentować uczniom ( a w sali historycznej już całkiem nieźle się takich historycznych osobistości nazbierało ) albo mi poradzi , żebym się z tym udała do muzeum .

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 17:16 ]
apr. dokumentów, zostały wykorzystane do projektu edukacyjnego. Stworzyliśmy całą klasą książkę opisującą historie 4 czy 5 rodzin w okresie 2 wojny.
Więc na coś się przydały...

"It's your turn to buy the milk, Sherlock."

Odpowiedz do tematu