Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
fenriz 
Nowa dusza

Wysłany: Pon Maj 11, 2009 03:02 Pobierz post   okazanie puste a ekperyment

Mam pytanie czy w istocie czynnosc procesowa Okazania pustego nie powinna byc realizowana w trybie przewidzianym dla eksperymentu procesowego. Sprawdzamy bowiem w toku tej pierwszej czynnosci zodolnosc rozpozwcza swiadkow, pozwala(metoda ta) na lepsza ocene wartosci indetyfikacyjnej okazania wlasciwego. Podlega ono regułom okazania bezpośredniego, ale w prezentowanej paradzie nie znajduje sie podejrzany. Mam w zwiaku z tym kilka pytan:
1)czy okazanie puste nie jest w istosci eksperymenent szczególnego rodzaju i winno byc przeprowadzane w zgodzie z przepisami, ktore dotycza tego drugie?
2)czy jest dopuszczalne przeprowadzenie takiego okazania/eks. z punktu widzenia zasad krym./ etyki / czy nie jest to pewien podstep.? dzialanie sugestywne?
3) jesli nieodopuszczalne jest zastosowanie okazania pustego w taki jak wyzej opisano sposob, to ktorymi metodami moznaby osiagnac indetyczny cel?

pozdrawiam

grucho 
Prawie zadomowiony
paralizator

Wysłany: Pon Maj 11, 2009 05:54 Pobierz post   

ad1) moim zdaniem okazanie puste może być przeprowadzone (de facto nazwane) eksperymentem procesowym. KPK nie wprowadza tutaj ograniczeń. Przepis dotyczący eksperymentu procesowego (art. 211 kpk) ma charakter ogólny i nie opisuje w jaki sposób taki eksperyment ma być przeprowadzony. Art. 212 kpk mówi, że w toku eksperymentu można dokonać również przesłuchań i innych czynności dowodowych. Do przeprowadzenia takiego eksperymentu polegającego na okazaniu pustym stosuje się przepisy dot. okazania. Okazanie jest szczególnym rodzajem przesłuchania. Zarówno z eksperymentu jak i z okazania sporządza się protokół. W praktyce, nie ma znaczenia jak nazwiesz taką czynność - eksperyment czy okazanie, ważne żeby sporządzić protokół i przeprowadzić ją zgodnie z przepisami i prawidłowymi zasadami okazania.
ad2) taka czynność jest jak najbardziej dopuszczalna. Nie jest podstępem ani działanie sugestywne. Sposób przeprowadzenia czynności może być taki ale nie czynność sama w sobie.

fenriz 
Nowa dusza

Wysłany: Pon Maj 11, 2009 19:02 Pobierz post   

Pelna zgoda co drugiego pkt., przekonales mnie;) Nadal mam niestety watpliwośći w kontekscie pierwszego pkt. Wiem, ze jesli chodzi o praktyke nie jest to gardlowa sprawa:P;) ale problem polega na tym, ze nie mam pojecia ktory wariant poprzec w mojej pracy. Jedna z koncepcji, jak pisalem wyzej, zaklada ze okazanie puste to eksperyment procesowy, bowiem, w odroznieniu od okazania ("wlasciwego") nie sluzy, jak mowi art. 173 k.p.k. wyznaczajacy cel okazania, rozpoznaniu, a sprawdzeniu wiarygodnosci zeznan swiadka. Dlatego, zgodnie z tym pogladem, swiadkowi powinno sie przedlozyc do podpisu nie 'protokol okazania', a protokol eksperymentu procesowego(tak uwaza np. J. Wójcikiewicz, T. Hanausek, R. Kmiecik). Przeciwny poglad zasadza sie na zalozeniu, ze skoro okazanie puste podlega regulom okazania bezposredniego jesli chodzi o realizacje, to nie moze byc inna czynnoscia procesowo-krym. niz okazanie. Innymi slowy ta koncepcja uznaje, ze obie czynnosci rozni cel, ale nie jest to wystarczajace dla przyjecia, ze jest to eskperyment, reguly przeprowadzenia pozostaja bowiem identyczne. Jakos ten pierwszy wariant wariant wydaje mi sie przekombinowany, po co robic z okazania eksperyment? Nawet jesli przyjac, ze okazanie puste realizuje cel nie sformulowany wprost w przepisie, to przeciez mozna powiedziec, ze jego funkcja podpada pod cele dodatkowe okazania("wlasciwego").
ps. wypowiedzcie sie ktory wariant waszym zdaniem jest wlasciwy;) najgorzej, ze nie wiem jaki poglad w tym przedmiocie ma moj promotor..;)

mikah 
Prawie zadomowiony

Wysłany: Pon Maj 11, 2009 20:55 Pobierz post   

Zawsze są jakieś spory miedzy teoretykami. Z Twojego postu wynika, że już wybrałeś wariant, który Cię bardziej przekonuje... ja, podobnie jak grucho, uważam że "jak zwał, tak zwał" - ale przecież praca musi jakoś wyglądać... a jak masz jeszcze wątpliwości, to wypisz sobie na kartce po prawej stronie argumenty które Twoim zdaniem decydują o tym ,że puste okazanie to eksperyment, a po lewej - że okazanie :) może sam siebie przekonasz :D

Ostatnio zmieniony przez mikah Pon Maj 11, 2009 20:56, w całości zmieniany 1 raz  

Czyżol 
Proszkami maluje

Wysłany: Wto Maj 12, 2009 00:02 Pobierz post   

Bardzie chyba jaśniej jak grucho nie można wytłumaczyć czym to się różni.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi