Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat

Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
Luc 
Nowa dusza
Dowody nie kłamią

Wysłany: Sob Sty 03, 2009 22:42 Pobierz post   Fotograficzna dokumentacja na miejscu zdarzenia

Nie bardzo wiedziałem gdzie zamieścić temat. Chodzi mi o jakieś porady, instrukcje lub wytyczne, jak się robi zdjęcia ofiar, dowodów i co się fotografuje.
Tematu tego typu nigdzie nie znalazłem. Pomysł na temat zrodził się dzięki mojej koleżance - chciałaby, abym zrobił jej parę zdjęć, gdzie będzie pozować jako ofiara morderstwa tzw. Death art. Wiem, że dziwne :) .

I dodatkowe pytania do inscenizacji już:
Jak ma wyglądać skalówka? Kwadraciki jakiej wielkości mają być?
Sztuczną krew skąd można uzyskać (proszę, nie keczup i coś dostępnego).

Jakby temat, lub post miał jakieś błędy konstrukcyjne, to przepraszam. Zajmę się tym.

Ostatnio zmieniony przez Mówca Umarłych Pon Cze 22, 2009 06:15, w całości zmieniany 2 razy  

viper324 
Nowa dusza

Wysłany: Nie Sty 04, 2009 00:12 Pobierz post   

Cóż jeśli chodzi o ten temat to według mnie niema co porównywać "Death art." do zdjęć z miejsca zdarzenia. Zresztą na chłopski rozum robi się zdjęcia miejsc które mają znaczenie...

Te linki mogą pomóc...

Poszukaj na tej stronie w dziale Kryminalistyka

Przykłady ran

sztuczna krew

Ostatnio zmieniony przez viper324 Nie Sty 04, 2009 00:15, w całości zmieniany 2 razy  

fotomaniak
Często zagląda

Wysłany: Czw Lut 05, 2009 23:17 Pobierz post   

Wiele jest książek nawiązujących do tematu fotografii w kryminalistyce ja tylko tak delikatnie wspomnę że jeśli obiekt który fotografujemy posiada znaczne wymiary co nakazuje nam cofnąć się bardzo bo oczywiście wiadomo że foto technik fotografuje obiektywem nie mniej niż standardowym dobrze jest wykonać panoramę obrotową z co najmniej trzech ujęć do obiektów wielopłaszczyznowych natomiast do obiektów jednopłaszczyznowych najlepiej nadaje się panorama liniowa. Ot i kawałek historyji

Ostatnio zmieniony przez fotomaniak Nie Lut 08, 2009 20:02, w całości zmieniany 1 raz  

SylwiaB 
Nowa dusza

Wysłany: Czw Lut 19, 2009 11:05 Pobierz post   

A jkiego sprzętu używa się najczęściej? Nadal analogi, czy wkroczyła technika cyfrowa? I czy są jakieś zasady co do obiektywu, jego jasności itp.? Korzysta się z obiektywów makro?

Glina 
Zadomowiony

Wysłany: Czw Lut 19, 2009 21:16 Pobierz post   

piortek napisał/a:
Z tego co mi wiadomo, jeśli zdjęcie ma być dowodem w sprawie, to nie powinno być cyfrowe.
To źle ci wiadomo.
Po pierwsze nie bardzo chyba rozumiesz co to jest dowód. Zwróć uwagę że mówimy tu o oględzinach miejsca zdarzenia. Dowodem w takiej sytuacji jest protokół oględzin. Zdjęcie zaś jest załącznikiem do niego.
Po drugie fotografię cyfrową można stosować zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie rodzaju urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów procesowych oraz sposobów ich przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów
piortek napisał/a:
Cyfrowe obrazy można dowolnie edytować upiększać i zmieniać,
No tak, a analogowych to nie można. :wink:

SylwiaB 
Nowa dusza

Wysłany: Pią Lut 20, 2009 13:43 Pobierz post   

Bo wydaje mi się, że przy formacie cyfrowym można dojść co kto zrobił ze zdjęciem (choć nie twierdzę, że tak jest zawsze i na pewno), a jednak co ktoś mieszał z chemikaliami to nigdy się nie dowiesz... A wróćmy do mojego pytania: czy sprzęt zależy od gustu, czy są jakieś konkretne wytyczne?

piortek 
Nowa dusza

Wysłany: Pią Lut 20, 2009 22:12 Pobierz post   

Ok,

zgadza się źle mi było wiadomo :)
Pokusiłem się nawet o znalezienie ww. rozporządzenia, (dla zainteresowanych) efekt poniżej:

http://www.saws.pl/asp/pl...03-107-1005.pdf

Okazuje skruchę

mazibos
Zadomowiony

Wysłany: Czw Mar 05, 2009 12:33 Pobierz post   

He no i znowu odwołam się do naszego wspólnego dzieła :D

http://www.profinfo.pl/x_...5__PZTA_0D.html

akurat w tej części staraliśmy się opisać zasady wykonywania zdjęć wykorzystywanych w kryminalistyce czyli fotografia dokumentacyjna. Każdy zainteresowany może się po przeczytaniu dowiedzieć w jaki sposób i przy użyciu jakiego sprzętu wykonuje się fotografię kryminalistyczną. Trzeba przyznać, że nie różni się ona znacznie od standardowej ale jednak jest trochę inna. Wiadomo jest, że do fotografii amatorskiej czy artystycznej będziemy wykorzystywali inne techniki a w kryminalistyce inne. Dodać trzeba również, że często technik kryminalistyki ma na wyposażeniu TYLKO standardowa lustrzankę i standardowe obiektywy no i niestety musi sobie dawać z tym radę. W książce staraliśmy się podać parę trików pomocnych przy wykonaniu prawidłowej fotografii zarówno w normalnych warunkach jak i TWO. Myślę, że jest na tyle jasno opisane, że każdy nawet amator sobie poradzi.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi