Kryminalistyka i medycyna sądowa Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Chat


Pobierz tematPoprzedni temat :: Następny temat
Autor Wiadomość
Bambucza
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lis 10, 2005 18:41 Pobierz post   Wariograf

Witam wszystkich
Nurtują mnie pytania. Mianowicie czy badanie wariograficzne moze odbyć się bez zezwolenia (zgody) badanego.
Jeżeli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, to czy najpierw powinny odbyć się przesłuchania, zbieranie zeznań, czy też można "odrazu" skożystać z wariografu. Czy jest to zgodne z prawem???
Pozdrawiam.

 
 
Czyżol 
Proszkami malujePomógł: 49 razy
Posty: 837
Skąd: KMP Koszalin.
Wysłany: Czw Lis 10, 2005 23:53 Pobierz post   

1. Na badanie wariografem trza się zgodzić.
2. Oczywiście po uzyskaniu zgody jest to legalne.

A tak to w ogóle temat był poruszany :!:

_________________

 
 
Teo Pomógł: 12 razy
Wiek: 40
Posty: 532
Skąd: :)
Wysłany: Pią Lis 11, 2005 09:09 Pobierz post   

Witam

Przed badaniem wariograficznym niezbędne jest zebranie odpowiedniego materiału dowodowego celem ułożenia stosownych testów do badania. Badania wariograficzne wcale nie opiera się na pytaniach "czy zabiłeś?" - nie można zadawać takich pytań - jest to błąd!!! Podczas badania osoba badana może nawet się nie odzywać wystarczy pokazywać jej tylko zdjęcia w tym np. jedno, które pochodzi z miejsca zbrodni (które to miejsce zna). Jej organizm sam stosownie zareaguje - opornością elektryczna skóry, co wykaże pisak w wariografie.

Pozdrawiam :P

 
 
 
Gość

Wysłany: Pią Lis 11, 2005 13:52 Pobierz post   poligraf

niedawno oglądałam film --o zołnierzu amerykanskim oskarżonym o zabójstwo,a własciwie morderstwo 9 osób w salwadorze .W trakcie procesu poddal sie badaniu poligraficznemu i oczywiści wszyszło ,ze to nie on strzelał do tych ludzi.Tyle ze potem okazalo sie ,ze zołnierze przechodzili specjalne szkolenie jak oszukac poligraf,na wypadek gdyby dostali sie w rece wroga.zy to naprawde jest mozliwe?przeciez ciezko jednoczesnie kontrolowac swój oddech ,tętno i potliwość skóry/pewnie nie wiadomo w jaki sposób szkoli sie tych zołnierzy,a szkoda..:)

 
 
Teo Pomógł: 12 razy
Wiek: 40
Posty: 532
Skąd: :)
Wysłany: Pią Lis 11, 2005 16:50 Pobierz post   

Wszystko ok.
Tylko używasz złej nazwy do określenia tego aparatu. Nazywa się on wariograf a nie poligraf!!!!!
Słowo "poligraf" ma w języku polskim i nie tylko zupełnie inne znaczenie, które odnosi się do drukarstwa (patrz słownik języka polskiego PWN Warszawa 2004). Wystarczy zajrzec do słownika wyrazów obcych aby znależć objaśnienie słów "poligraf", "poligrafik" - inaczej drukarz, "poligrafia" - drukarstwo.. Nawet w słowniku angielsko-polskim słowo "polygraph" jest przetłumaczone jako powielacz!!!
Chcę powiedzieć, że nazwa wariograf pochodzi od łacińskiego słowa varius - różny oraz greckiego grapho - piszę.
Pierwsza polska monografia na temat badań wariograficznych używa sformułowania wariograf (patrz Z. Knyziak - Wariograf w postępowaniu karnym, Warszawa 1971). Moge podać także wiele innych artykułów, gdzie używa się właściwej nazwy czyli "wariograf".
Ponadto hasło "wariograf" figuruje w skorowidzu przedmiotowym orzeczeń Sądu Najwyższego.
Moim zdaniem ma rację prof. B. Hołyst pisząc, że " ... w aktualnym stanie rzeczy słuszniejsze wydaje się używanie pojęcia "wariograf", ponieważ zostało ono zaakceptowane przez większość autorów piszących w Polsce na ten temat. W języku polskim termin "poligraf" łączy się z przemysłem drukarskim, małą poligrafią i może być mylący dla osób mniej zorientowanych w temacie " (patrz. B. Hołyst, Kryminalistyka, s. 493, Warszawa 1983 r.).
Do tego dochodzi jeszcze jeden argument. Istnieje w kryminalistyce tzw."ekseprtyza poligraficzna", ale dotyczy ona czego innego :!: :!: :!: - bada się tutaj fałszerstwa dokonane drukiem itp., a przedmiotem tej ekspertyzy jest ustalenie techniki, jaką został wykonany dokument, oraz identyfikacja grupowa albo indywidualna urządzenia poligraficznego. W uniwersyteckim podręczniku kryminalistyki z byłego NRD :lol: wydanym w 1979 r. znajduje się fragment poświęcony badaniu dokumentów drukowanych różnymi technikami, którego tytuł brzmi własnie "Ekspertyza poligraficzna". Jest to własnie drugi argument przeciwko nazywaniu badań wariograficznych poligraficznymi :!:
Powiedzmy jasno używanie nazwy "poligraf" jest niewłaściwe i jest anachronizmem!!!
Badanie to nazywa się badaniem wariograficznym, a taśma z wykresem tego badania - to "wariogram"

P.s. są metody na tzw. "oszukanie" tego aparatu, ale nie będę ich tutaj podawał z wiadomych powodów ( różni ludzie to czytają jak mawia Czyżol :lol: Wysuwam kandydaturę Czyżola na Przewodniczącego Kongregacji Doktryny Forum :wink:
Pozdrawiam :P

 
 
 
Gość

Wysłany: Pią Lis 11, 2005 17:31 Pobierz post   

dziekuje za etymologie słowa wariograf.jednakze w Polsce na okreslenie tego aparatu uzywane sa zarówno okreslenia wariograf(Horoszowski,Kulicki) jak i poligraf(Widacki ,Kmiecik,Hanausek)Nie wydaje mi sie to błedem tak samo jak nie uważam za niewllsaciwe nazywania ziemniaka -kartoflem, a Afroamerykanina Murzynem.

 
 
bros Pomógł: 23 razy
Posty: 1003
Skąd: z laboratorium
Wysłany: Pią Lis 11, 2005 17:57 Pobierz post   

antenkaa napisał/a:
dziekuje za etymologie słowa wariograf.jednakze w Polsce na okreslenie tego aparatu uzywane sa zarówno okreslenia wariograf(Horoszowski,Kulicki) jak i poligraf(Widacki ,Kmiecik,Hanausek)Nie wydaje mi sie to błedem tak samo jak nie uważam za niewllsaciwe nazywania ziemniaka -kartoflem, a Afroamerykanina Murzynem.


No nie za bardzo. "Poligraf" = maszyna drukarska, ew. wariograf

ziemniak = kartofel i kartofel = ziemniak i tak nazywamy bulwę ziemniaczaną I NIC WIĘCEJ 
 
Teo Pomógł: 12 razy
Wiek: 40
Posty: 532
Skąd: :)
Wysłany: Sob Lis 12, 2005 10:50 Pobierz post   

Witam

Widacki i inni niestety są w błędzie. Jestem ciekaw, gdybyś ich zapytała jak nazywają swoją ekspertyzę - czyżby poligraficzną?????? :lol:

Z tym ziemniakiem i murzynem - to jakbym Leppera słuchał w telewizji. Podaj jakieś argumenty a nie tylko, że inni tak nazywają bo nazywają i już...

Pozdrawiam :P

 
 
 
bros Pomógł: 23 razy
Posty: 1003
Skąd: z laboratorium
Wysłany: Sob Lis 12, 2005 16:11 Pobierz post   

Teo napisał/a:
Witam

Widacki i inni niestety są w błędzie. Jestem ciekaw, gdybyś ich zapytała jak nazywają swoją ekspertyzę - czyżby poligraficzną?????? :lol:

Z tym ziemniakiem i murzynem - to jakbym Leppera słuchał w telewizji. Podaj jakieś argumenty a nie tylko, że inni tak nazywają bo nazywają i już...

Pozdrawiam :P


Prof. Kulicki tłumaczył kiedys skad wziela sie u nas ta nazwa:

"poli" - wiele
"graf" - od pisaków, które rysuja po taśmie.

 
 
Gość

Wysłany: Wto Lis 22, 2005 10:18 Pobierz post   

Nazwa poligraf zostala zapożyczona z Ameryki.przeciez poligraf jest wynzalazkiem naukowcow z USA ,to oni wynalezli to urzadzenie na poczatku XX w i to oni opatentowali je pod taka nazwa.dlatego nie bardzo rozumiem,skad uprawnienie do wprowadzenia wlasnej odmiennej od tworcy nazwy.. poza tym nazwa poligraf jest używana na calym swiecie i przyjeta we wszystkich kregach naukowych ,dlatego ze wzgledu na zasade uniwersalizmu kryminalistyki wlasciwym terminem dla okreslenia tego urzadzenia jest nazwa POLIGRAF.

 
 
Teo Pomógł: 12 razy
Wiek: 40
Posty: 532
Skąd: :)
Wysłany: Wto Lis 22, 2005 10:55 Pobierz post   

Witam :P

Rzeczywiście w Stanach Zjednoczonych posługują się tą nazwą, ale to wcale nie oznacza, że w naszym systemie ma ona brzmieć identycznie. W 1953 r. C.D. Lee oficer policji amerykanskiej napisał książkę w której opisał te maszyny, książka miała tytuł "The Instrumental Detection of Deception". W tejże książce opisał niektóre z tych maszyn o nazwach:
-"The Keller Polygraph"
-"The Darrow Photopolygraph"
-"The Truth Verifier"
-"Stoelting Deceptograph"
-"The Berkeley Psychograph"
-"Factfinder"
i inne
W latach 50` występowały jak widać różne nazwy tch aparatów, nazwyano je także NIEWŁAŚCIWIE "wykrywaczami kłamstw" ("Lie Detector") - co dzisiaj także u nas się dzieje - mówią tak nie znający się na tym dziennikarze no i niestety niektórzy prawnicy nawet. dzieje się tak może i dlatego, że wielu pracodawców sprawdza swoich potencjalnych pracowników, mieniąc się tym samym wykrywaczami kłamstwa, a aparat nazywają błędnie "wykrywaczem kłamstwa". Jeszcze raz pragne podkreślić- Nie ma czegos takiego w procesie karnym jak wykrywanie kłamstwa za pomocą tego aparatu. Jest owszem takie badania przewidziane przez k.p.k. ale jest to badanie symptomów wiedzy - tzn. badamy czy ktoś ma wiedzę na dany temat, a nie badamy czy kłamie.

Już tłumacze dlaczego nie przyjęliśmy w języku polskim amerykańskiej nazwy "poligraf", natomiast poprawnym oznaczeniem tej maszyny jest słowo "wariograf".
Gdybysmy powiem przełożyli wprost anglojęzyczne nazwy, to popadlibyśmy w błędy logiczne i tak:
tłumacząc zwrot "Lie Detector" - wykrywacz kłamstwa
tłumacząc słowo "Deceptograph" - wykrywacz oszukaństw
natomiast jak już wspomniałem słowo POLIGRAF - MA W J.POLSKIM ZUPEŁNIE INNE ZNACZENIE i odnosi się do drukarstwa, co już tłumaczyłem szeroko w moim poście powyżej.

Także przemiła ANTENKOO, twoje rozumowanie (bez urazy oczywiście :) ), jest takie jakby przenosić amerykańskie nazwy do polskiego języka na oznaczanie podmiotów, zawodów etc. które mają w Polsce właściwą nazwę, co już się niestety w naszym kraju staje się codziennością . Jest to taka swoista "mcdonaldyzacja" języka polskiego.
Wystarczy otworzyc gazetę, pełno tam menagerów, e-bokoow, internet cafe, shopów i innych nie naszych zwrotów. Po co zalewać język polski angielszczyzną, skoro mamy sowje określenia, często o niebo lepsze od anigielskich.

Pozdrawiam :P

 
 
 
Glina 
ZadomowionyPomógł: 21 razy
Wiek: 55
Posty: 273
Skąd: L-n
Wysłany: Sro Lis 23, 2005 22:36 Pobierz post   

A w Rosji mówia na to
Cytat:
полиграф
lub
Cytat:
детектор лжи

Swoją drogą widziałem kiedyś jak to urzadzenie działa. Chlopaczki przyprowadzeni spod celi, elegancko wydziergani, w dresikach i adidaskach byli bardzo pewni siebie. Jak wychodzili po badaniu ich miny były zupełnie inne.

 
 
zbych Pomógł: 41 razy
Wiek: 44
Posty: 898
Skąd: skądże
Wysłany: Sro Lut 01, 2006 18:51 Pobierz post   Re: Wariograf

Cytat: czy badanie wariograficzne moze odbyć się bez zezwolenia (zgody) badanego:
Może trochę kodeksu postępowania karnego: art. 199a. Stosowanie w czasie badania przez biegłego środków technicznych mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu badanej osoby możliwe jest wyłącznie za jej zgodą. Przepisu art. 199 nie stosuje się.

Art. 192a.§ 1.W celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów można pobrać odciski daktyloskopijne, wymaz ze śluzówki policzków, włosy, ślinę, próby pisma, zapach, wykonać fotografię osoby lub dokonać utrwalenia głosu. Po wykorzystaniu w sprawie, w której dokonano pobrania lub utrwalenia, pobrany lub utrwalony materiał zbędny dla postępowania należy niezwłocznie usunąć z akt i zniszczyć.
§ 2. W wypadkach, o których mowa w § 1, za zgodą osoby badanej biegły może również zastosować środki techniczne mające na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu tej osoby.
§ 3. Badania i czynności, o których mowa w § 1 i art. 192 § 1, wykonuje się odpowiednio w warunkach i w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 74 § 4.

Art. 171 § 5 pkt 2 Niedopuszczalne jest:
środków (…)technicznych (…) mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem.
ale tylko z przesłuchaniem


Cytat: Jeżeli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, to czy najpierw powinny odbyć się przesłuchania, zbieranie zeznań, czy też można "odrazu" skożystać z wariografu. Czy jest to zgodne z prawem???
Pozdrawiam.[/quote]
Nie widzę przeszkód. Kpk nie wprowadza kolejności czynności procesowych. Natomiast błędem jest sięganie po ekspertyzę wariograficzną jako "ostatnią deskę ratunku" kiedy po wszyskich innych dowodach nic nie wiemy. Ale nasz podejrzany już wszystko wie z naszych pytań :!:
Posiada wtedy tzw. symptomy wiedzy o realiach zdarzenia i jego modus operandi :!:

A tak a propos nazwy. Nazwa jest istotna, także zdecydowanie popieram nazwę wariograf (która jednakże nic sama w sobie nic nie oznacza i wiele urządzeń mozna by tak nazwać), ale nie podstawowa :!: Istotna jest METODA, a moim zdaniem, ze względu n a zapisy kpk dopuszczalna jest tylko metoda wariograficzna prof. Kulickiego, a nie te wymysły w stylu testów Reida itp. promowane przez niektórych naszych wybitnych zresztą kryminalistyków.

 
 
MATRIX Pomógł: 10 razy
Wiek: 107
Posty: 810
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 20:22 Pobierz post   

Szanowni Państwo!
Dyskusja o nazwy? Po co? I tak pewnie każdy z oponentów pozostanie przy swoim. To nie jest spór o pryncypia. Nie potrzebne jest tyle emocji.
A przypomina mi on (za każdym razem - niestety) spór o różnicę między osmologią i odorologią. Takie spory nic nie wnoszą. No, chyba tylko wtedy, gdy dyskusję prowadzi się dla samej dyskusji.
Pozdrawiam :lol:

_________________
"AD VERITATEM PER SCIENTIAM"

No i ... nie karmię trolli!
 
 
zbych Pomógł: 41 razy
Wiek: 44
Posty: 898
Skąd: skądże
Wysłany: Sob Lut 04, 2006 09:13 Pobierz post   

MATRIX napisał/a:
Szanowni Państwo!
Dyskusja o nazwy? Po co? I tak pewnie każdy z oponentów pozostanie przy swoim. To nie jest spór o pryncypia. Nie potrzebne jest tyle emocji.
A przypomina mi on (za każdym razem - niestety) spór o różnicę między osmologią i odorologią. Takie spory nic nie wnoszą. No, chyba tylko wtedy, gdy dyskusję prowadzi się dla samej dyskusji.
Pozdrawiam :lol:

Zgadzam się i podtrzymuję co wyżej napisałem, że jest to spór o nazwę. W sporze tym w porównaniu do osmologii-odorologii jest jedna różnica - nie powinniśmy nadawać nazw, które w języku polskim oznaczają coś innego. Pozdrawiam wszystkich poligrafów (drukarzy)

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template NoseBleed v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 28