strona: 1, 2, 3, 4, 5,

Dziękujemy Pani Halinie Przychodzień za uwagi dotyczące badania mumii.

Dzieje cywilizacji starożytnego Egiptu współcześni uczeni rozpoczynają datą 3200 rok przed naszą erą. Jest to jednak cenzura umowna, ciężko bowiem określić kiedy pierwsi ludzie nad brzegami Nilu zaczęli tworzyć państwo, które do tej pory tak bardzo fascynuje wielu badaczy. Gdybyśmy znali datę pojawienia się tam pierwszego człowieka, moglibyśmy podać również datę wystąpienia pierwszej choroby. Oczywiście daty te były pewnie takie same.

Wczesnohistoryczny (Tynicki) okres od którego "pożyczyliśmy" naszą datę początkową związany jest z panowaniem faraonów I i II dynastii - Menesa, Dżera.

Dzięki zachowanym zwojom papirusów oraz zwyczajowi balsamowania zwłok możemy dowiedzieć się jak wówczas wyglądało leczenie chorych oraz kształcenie medyków. Do tej pory autopsja bez otwierania czaszki nosi nazwę "egipskiej".

Papirusy i mumie...

Pierwsze opisy medycyny starożytnego Egiptu zawdzięczamy Grekowi podróżnikowi - Herodotowi z Halikarnasu. Około 450 r. p.n.e. w swych zapiskach z podróży opisywał tamtejszych lekarzy i sposób leczenia. Jednak zapiski jego dotyczyły najpóźniejszego okresu historii Egiptu. Skąd więc brać wiedzę o wcześniejszych czasach? Najwięcej informacji (jak zresztą najczęściej bywa w takich wypadkach) dostarczają nam zapiski i nieboszczycy. Stąd też główne źródła naszej wiedzy o medykach z tamtych lat pochodzą z papirusów i badania mumii. Oczywiście nie lekceważymy też figurek i innych dzieł sztuki.

strona: 1, 2, 3, 4, 5,


Skomentuj artykuł na forum
:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Jeśli masz wątpliwości, to tak już zostanie. " - Zasada Merhina


GALIEL@WEBGROUP 2005