strona: 1, 2, 3, 4

Kosala, Avanti, Magadha - to nazwy pierwszych historycznie udokumentowanych królestw wczesnoindyjskich. Odkrycie ruin Mohendżodaro przesunęło granicę uznawaną przez historyków za początki rozwoju kultury na Płlwyspie Indyjskim przed rok 1 500 p.n.e. Tam też sięgają początki medycyny hinduskiej - wieków przed przybyciem jasnowłosych zdobywców Ariów.

Zdobywcy przywieźli ze sobą swoją kulturę, klasy społeczne i swych bogów. Oraz oczywiście własne wyobrażenie o medycynie i roli lekarzy w społeczeństwie.

Z zasów gdy plemiona Aryjskie dopiero osiedlały się na półwyspie indyjskim pochodzą Święte Księgi Wedy. Wymieniono w nich pewne opisy objawów choroby, ale też cały czas w otoczce modlitw, bogów i mitologii. Z tego czasu przypuszczalnie są dwie epopeje hinduskie: Mahabharata oraz Ramajana. Naukowcy ciągle spierają się nad datowaniem tych pozycji.

Podstawowym źródłem naszej wiedzy o medycynie Starożytnych Indii tzw. okresu bramińskiego pochodzi tzw. Księga Życia -Ayuwerda. Ayyuwerda była dziełem dobrego boga Brahmy, który z litości nad ludźmi objawił im księgi wiedzy. Medycyna w niej zawarta uważana była za wiedzę pochodzenia boskiego.

strona: 1, 2, 3, 4


Skomentuj artykuł na forum
:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Uczmy się na cudzych błędach, bo sami wszystkich popełnić nie zdążymy. " Joanna Chmielewska


GALIEL@WEBGROUP 2005