strona: 1, 2

Środki uzależniające zostały podzielone na osiem typów:

  • Morfinowe,
  • Alkoholo-barbituranowe,
  • Amfetaminowe,
  • Kokainowe,
  • Halucynogenne,
  • Cannabis,
  • "Małych deliriantów",
  • "Katu".
Typ morfinowy - narkotyki oraz środki przeciwbólowe zwane opiatami. O tej grupy należy heroina i morfina. Wszystkie środki z tej grupy są silnie uzależniające fizycznie i psychicznie. Oprócz zatruć ostrych i śmiertelnych mogą wywołać ostrą psychozę lub ostry zespół abstynencji.
Heroina wprowadzona do medycyny na początku ubiegłego wieku jako środek przeciwbólowy początkowo uchodziła za substancję nie uzależniającą. Niestety okazało się, że jest znacznie bardziej uzależniająca niż morfina i kodeina. Działa bardzo silnie na ośrodkowy układ nerwowy. Po wstrzyknięciu ulega przekształceniu w monoacetylomorfinę, a ta z kolei w morfinę. W Polce heroina jest mniej popularna, zastępowana tzw. "kompotem" czyli wciągiem z maku lekarskiego. Wartość czystej morfiny w 1 cm 3 takiego "kompotu" wacha się między 2 a 20 mg.

Typ alkoholowo - barbituranowy - Obejmuje uzależnienie od alkoholu etylowego, barbituranów i ich pochodnych oraz leków nasennych. Cechuje się silniejszym uzależnieniem psychicznym i słabszym fizycznym. O nadużywaniu alkoholu szerzej piszemy tutaj.

Typ amfetaminowy - Typ ten obejmuje pochodne syntetyczne fenyloetyloaminy. Przede wszystkim amfetaminę i jej pochodne (MDA - Low pill, MDE - Eve i MDMA - Ecstasy), metamfetaminę. Pobudzają one ośrodkowy układ nerwowy. W wyniku przyjmowania powstaje silna zależność psychiczna, cechą jest brak zależności fizycznej i objawów abstynencji.

Metamfetamina prócz pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego i spowodowaniu wzrostu uwalniania dopaminy w mózgu, działa również pobudzająco na układ krążenia. W wyniku jej przedawkowania występują drgawki i zaburzenia rytmu serca, halucynacje, splątanie, śpiączka. Przy przewlekłym nadużywaniu może wystąpić psychoza paranoidalna.

Typ kokainowy - preparaty kokainy z liści drzewa Erythroxylon coca, Erythroxylon novogranatense. Narkotyk który powoduje najsilniejsze uzależnienie psychiczne przy względnie niewielkim fizycznym. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Kokaina jest substancją działającą relatywnie krótko, więc by utrzymać stan odurzenia konieczne jest przyjmowanie jej co 15 minut do godziny. Długotrwałe używanie może spowodować owrzodzenie i perforację przegrody nosa. Zawał serca, krwawienie mózgowe i rozwarstwiający tętniak aorty. Kokaina powoduje śmierć nagła poprzez: zaburzenie rytmu serca oraz zatrzymania krążenia i oddychania wywołanego działaniem na ośrodkowy układ nerwowy.

strona: 1, 2
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Życie jest ciągiem następujących po sobie chwilowych rozwiązań.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005