Istnieje cała masa substancji toksycznych dla organizmu, których nie będziemy tu opisywać, gdyż trzeba by chyba stworzyć nowy serwis, a po co - skoro inni zrobili to lepiej. Jednak o pewnej grupie środków musimy tu wspomnieć - mianowicie o lekach i narkotykach. Znamienne jest to, że większość ofiar truje się nimi na własne życzenie (niekoniecznie w zamiarach samobójczych). Nie mamy tu zamiaru bynajmniej lansować nowej metody "leczenia naturalnego" polegającej na nie przyjmowaniu leków - absolutnie nie!
Chcemy opowiedzieć o sytuacjach, kiedy leki zamiast pomagać, przyjmowane (lub podawane) są w celach niecnych i mrocznych.

Szacuje się , że około 50-60 % samobójstw dokonywanych jest za pomocą leków.Wg. Krakowskiego Zakładu medycyny Sadowej leki zajmują trzecią pozycję po alkoholu i tlenku węgla w zatruciach śmiertelnych. Często są łączone z alkoholem lub narkotykami. Statystyki w USA podają przedawkowanie leków jako drugi w kolejności (po postrzale z broni palnej) sposób popełniania samobójstw.


Struktura zatruć lekami w Polsce w roku 1999 - źródło: Klinika Toksykologii CM UJ

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne są dziś najczęściej wybierane do celów samobójczych. Zwłaszcza trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (np. mirtazapina, doksepina). Przyczyny śmierci po ich przedawkowaniu prawie zawsze łączą się zaburzeniem prawidłowej pracy serca. Obaw działania to splątanie, halucynacje, letarg przechodzący w zamroczenie lub śpiączkę.

Inną grupę stanowią selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (należy do nich np. prozac). Są one mniej toksyczne od poprzednich, a zgony są spowodowane "dodaniem" innych leków do grupy SSRI w takcie przyjmowania.

Insulina

Insulina jest niezbędna wleczeniu cukrzycy. Większość zgonów spowodowanych przez jej przedawkowanie to zgony przypadkowe. Samobójstwa są rzadkie, a zabójstwa sporadyczne. Jako że insulina jest preparatem białkowym, często powoduje wystepowanie uczuleń. Przedawkowanie powoduje hipoglikemię z powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Wystąpić mogą drgawki i śpiączka hipoglikemiczna. Do czasów wynalezienia metod radioimmulogicznych bardzo trudno było udowodnić zgon na skutek przyjęcia insuliny.

Kiedy przestajemy panować nad środkam lekami które przyjmujemy samodzielnie pojawia się możliwość uzależnienia. Uzależnienie - czyli tzw. toksykomania obejmuje tak naprawdę zarówno lekomanię - czyli uzależnienie od leków oraz narkomanię i inne zjawiska.

Zobacz też: Działanie wybranych środków uzależniających - raport Resource Center State of California publikacja nr (ADP)01-2642


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Podejrzewam, ze Kisiel nawet swojego żółwia karmił wódką" Janusz Korwin-Mikke


GALIEL@WEBGROUP 2005