Jeśli już się (czego nikomu nie życzę) zatrujemy (sami lub z pomocą "życzliwego") to według toksykologów nasze zatrucie jest sparametryzowane ;) Na to czy przeżyjemy wpływa m. innymi:
Dawka wchłonięta - czyli ile trucizny przedostało się do organizmu. Oznacza się jej stężenie w płynach ustrojowych albo w narządach.
Szybkość wchłaniania i eliminacji trucizny - ma bardzo duże znaczenie w leczeniu ostrych zatruć
Droga wprowadzenie trucizny do organizmu:
oddechowa - bezpośrednie wchłanianie trucizny do krążenia dużego, najczęściej zatrucia te to zatrucia parami i gazami. Odgrywa szczególną rolę w zatruciach zawodowych i środowiskowych. W ten sposób przedostaje się największy truciciel - tlenek węgla oraz krzemionka wywołująca pylicę.

pokarmowa - trucizna "pokonuje" na swej drodze żołądek i wątrobę. Jest to najczęstsza droga przedowstawania się trucizny do organizmu. Przewód pokarmowy człowieka dorosłego ma około 8 m długości. Wchłanianie zachodzi na całej jego długości, choć najlepiej w jelitach.
poprzez skórę - nie uszkodzoną lub błony śluzowe, wchłaniają się tu trucizny dobrze rozpuszczalne w tłuszczach. Powierzchnia skóry dorosłego człowieka to około 1,25 - 2 m
2. Taka absorbcja ma szczególne znaczenie w zatruciach zawodowych.

poprzez wstrzyknięcie - domięśniowe, dożylne, dootrzewnowe lub podskórne
poprzez jamy ciała - dospojówkowo, przez nos, doodbytniczo i dopochwowo.
Rozpuszczalność w wodzie i tłuszczach
Stężenie trucizny
oraz indywidualne cechy ustroju - płeć, waga, stan zdrowia, cechy genetyczne.
strona: 1, 2, 3
Skomentuj artykuł na forum