strona: 1, 2

Dokładnie o północy, spacerujący sąsiedzi byłej żony gwiazdy amerykańskiego futbolu O. J. Simpsona, spotkali błąkającego się ulubionego psa Nicole Brown Simpson - Akitę. Zachowanie psa wydało im się podejrzane: był zakrwawiony, cały czas ujadał. Postanowili sprawdzić, co dzieje się u sąsiadki. To co znaleźli na pewno przerosło ich oczekiwania.

rys. widok wejścia do domu Nicole po morderstwie

35-letnia Nicole umarła pod drzwiami swojego domu, u stóp schodów. Leżała tam zakrwawiona, skulona w pozycji embrionalnej. Niedaleko od niej, oparte o ogrodzenie, leżało ciało 25-letniego Ronalda Goldmana. Oboje zginęli od ciosów nożem.

Ostatni dzień życia Nicole spędziła dość przyjemnie. 12 czerwca 1994 roku poszła wraz z najbliższymi do ulubionej restauracji. Tam właśnie pracował Ronald, był kelnerem. Po powrocie do domu okazało się, iż matka Nicole zostawiła w restauracji okulary. Ronald w rozmowie telefonicznej z panią Simpson obiecał przynieść je po skończonej zmianie. Na swoje nieszczęście obietnicy dotrzymał. Obok ciała znaleziono kopertę z okularami.

Pierwszymi podejrzanymi jacy nasuwają się policji na myśl przy takich zbrodniach są członkowie rodziny. W tym wypadku były mąż Nicole - gwiazda futbolu, znany wszystkim Amerykanom O.J. Simpson.

Orenthal James Simpson urodził się w 1947 roku w San Francisco. Niezbyt skory do nauki, w wieku 15 lat został aresztowany i postawiony przed sądem za kradzieże organizowane wraz ze swoim gangiem "Wojowników perskich". To, że zamiast bandytą został sportowcem, zawdzięcza (jak sam wspomina) legendarnemu graczowi drużyny Gigantów z San Francisko: Willie May. To on sprawił, że mierny łobuz stał się rewelacyjnym graczem futbolu amerykańskiego. Nieprzerwanie aż do końca kariery sportowej w 1978 roku, O.J. bił rekordy, a jego nieprawdopodobne osiągnięcia na boisku zapewniły mu stałe miejsce w panteonie sław futbolu. Karierę sportową zamienił na medialną, został komentatorem sportowym i aktorem.
Pierwszy raz ożenił się ze swoją dziewczyną z liceum. Mieli dwie córki i syna (jedna z córek zmarła tragicznie). Po rozwodzie poślubił Nicole Brown.

Rys: O. J. i Nicole

Rys: Nicole Brown Simpson

Nicole Brown, córka korespondenta "Star and Stripes" urodziła się w Niemczech. Kiedy poznała Simpsona (wówczas jeszcze żonatego) pracowała jako kelnerka w klubie nocnym w Beverly Hills. Małżeństwem zostali w roku 1985. Mieli córkę i syna. Wydawali się idealną parą.
Jak to często bywa, życie dość boleśnie przypomina, że ideałów nie ma. Istniały niezbite dowody, iż były filar drużyny sportowej był zwyczajnym damskim bokserem i często swe frustracje wyładowywał pięściami na żonie. W trakcie trwania małżeństwa O.J. z Nicole, policja ośmiokrotnie wzywana byłą do interwencji w ich domu. Zdjęcia w obdukcji pani Simpson i nagrany podczas wzywania policji głos z pogróżkami pana Sipsona, nie pozostawiają wątpliwości co do braku sielanki w tym stadle. Wreszcie Nicole nie wytrzymała i wniosła o rozwód.
Świadkowie twierdzą, że nawet po rozwodzie O.J. nie odpuścił i nachodził swoją byłą już żonę, strasząc ją i grożąc jej konsekwencjami, jeśli zwiąże się z kimś innym. Nie zaprzestał tego robić aż do tragicznej, czerwcowej nocy.
Niektórzy z Was pewnie pamiętają moment aresztowania Simpsona. Telewizja przekazywała nam obraz uciekającego białego forda bronco na kalifornijskiej autostradzie. Jak w sensacyjnym filmie. Aresztowany tego samego dnia w swojej posiadłości O.J. nie przyznał się do winy. Cały czas twierdził: "...jestem w 100% niewinny...". 22 czerwca rozpoczęło się przeciw niemu postępowanie, które podzieliło społeczeństwo amerykańskie, a mediom dało temat o jakim dziennikarze chyba tylko marzyli. Oczywiście jak to często bywa w Ameryce (i niestety nie tylko tam) z cudzego nieszczęścia natychmiast zrobiono medialny cyrk.

Autopsja wykazała co następuje:

Śmierć Nicole, Elaine Brown Simpson nastąpiła w skutek wielokrotnych ran kłutych. Badania wykazały 4 rany kłute na szyi, 3 rany kłute na czaszce, 2 rany cięte na prawej ręce i jedną na lewej. Nastąpiło przecięcie arterii oraz żył szyjnych i w rezultacie wykrwawienie do wewnątrz. Rany na rękach odpowiadały tym powstającym podczas obrony przed atakiem nożem. Brzegi ran były gładkie. Oprócz tego badanie toksykologiczne ujawniło 0.02 promila alkoholu we krwi oraz obecność narkotyków.

Rys: Ronalda Lyle Goldman

U Ronalda Lyle Goldmana ujawniono ponad dwa tuziny ran ciętych głowy, twarzy, szyi i klatki piersiowej. Śmiertelną była rana kłuta po lewej stronie szyi. W jej wyniku przebito tętnicę szyjną. Nie ujawniono śladów alkoholu bądź narkotyków. Za to pozostawione pod drzewem ciało dotkliwie pogryzły mrówki.
Czas śmierci na podstawie różnych wskazówek ustalono na około 22.15. rany na rękach ofiar i obdarte kostki dłoni Ronalda wskazywały, że ofiary walczyły z napastnikiem.


strona: 1, 2

Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Ci, co zwyciężają, nigdy nie rezygnują. Ci, co rezygnują, nigdy nie zwyciężają." - Anonim


GALIEL@WEBGROUP 2005