strona: 1, 2 następna >>

"...Ra Ra Rasputin, lover of the Russian queen
There was a cat that really was gone
Ra Ra Rasputin, Russia's greatest love machine
It was a shame how he carried on..."

...podśpiewywał sobie człowiek pod nosem, na początku nawet nie zdając sobie sprawy, o kim śpiewa. A postać to barwna, oj barwna. Nawet 94 lata po śmierci miesza i wywołuje skandale. No, bo jak to było z tym zabójstwem Rasputina - zabili go spiskowcy kierujący się pobudkami patriotycznymi, czy na rozkaz Brytyjczyków?

"...There lived a certain man in Russia long ago..."

Rys. - Grigorij Jefimowicz Rasputin

Grigorij Jefimowicz Rasputin urodził się w syberyjskiej wiosce Pokrowskoje niedaleko Uralu. Data jego narodzin nie jest pewna. Wiadomo, że nastąpiło to między 1863 a 1874 rokiem. Urodzony w chłopskiej rodzinie ten ambitny człowiek stał się najbliższym doradcą cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny. Ale również zaskarbił sobie opinię pijaka i kobieciarza, a niektórzy twierdzili, że był diabłem wcielonym. Niewiele wiadomo o jego wczesnych latach, ale miał brata i siostrę, którzy zmarli w młodym wieku. Gdy miał około 18 lat, spędził trzy miesiące w Wierchoturie w klasztorze, prawdopodobnie, jako pokutę za kradzież. Jak potem wspominał, wydarzenie to zmieniło jego życie. Od tego czasu stał się wędrującym religijnym mistykiem.
W 1889 roku ożenił się z Praskowią Fiodorowną Dubrowiną i mieli troje dzieci o imionach: Dmitri, Barbara i Maria. Rasputin był ojcem jeszcze jednego dziecka, z inną kobietą. W 1901 wyjechał z Pokrovskoye i zaczął wędrować przez Rosję, jako "strannik", pielgrzym. Podobno odwiedził Grecję i Ziemię Świętą przed powrotem do Rosji. Pojawił się w Petersburgu w 1903 roku, jako "starzec" - święty człowiek, prorok i uzdrowiciel. W Petersburgu Rasputin przyciąga cała masę wpływowych kobiet, co pozwoliło mu po raz pierwszy spotykać cara w dniu 1 listopada 1905 roku. Od tego czasu zaczął "leczyć" młodego Aleksieja (następcę tronu chorego na hemofilię, objawem tej choroby jest zatrzymanie krzepnięcia krwi a każde uderzenie powoduje krwotoki wewnętrzne, będące zagrożeniem dla życia) mocą modlitwy.

 

Co by o tym nie myśleć, fakt jest taki, że młody carewicz uspokajał się przy Rasputinie, i możliwe, że to wpływało pozytywnie na jego stan. Niektórzy twierdzą, że Rasputin hipnotyzował Aleksa, podczas gdy inni twierdzą, że nie miał wiedzy na temat hipnozy. Od tej pory Mikołaj II, a zwłaszcza jego żona, caryca Aleksandra wierzyli bez zastrzeżeń we wszystko, co powiedział Rasputin.
Caryca zupełnie zwariowała na punkcie "Griszeńki". Zdolność uzdrawiania jej syna wystarczyła, aby przekonać Aleksandrę, że Rasputin musi być wysłany przez Boga. W jej głowie był on odpowiedzią na jej żarliwe modlitwie do Boga, aby uratował Aleksa. A Rasputin grał pobożnego kapłana przed Carycą, z dala od niej robił zupełnie coś innego. Czyli chlał, kurwił się, wydawał cudzą kasę i wyciągał łapówki. Dokładnie to, co teraz robią, co bardziej wpływowi politycy, ale Rasputin nie dorównywał im poziomem hipokryzji i robił to prawie jawnie. Oczywiście większość Rosjan niemogących tak żyć natychmiast go znienawidziła. Rasputin był wygodnym kozłem ofiarnym dla tych, którzy chcieli zaatakować Cara, skrytykować jego nominacje i decyzje, ale bali się bezpośrednio skonfrontować z Mikołajem.

<< Rys. - Caryca Aleksandra
Wszyscy, którzy spotkali Rasputina zwracali uwagę na jego oczy. Ambasador francuski napisał o nim: "Miał zadziwiające oczy, jasnoniebieskie, z niezwykłym blaskiem. Jego spojrzenie wydawało się jednocześnie przenikliwe i łagodne, niewinne i chytre, nieobecne i uważne".

"... This man's just got to go, declared his enemies..."
Wybuchła wojna. Mikołaj II wplątał się w nią, jako obrońca Serbii, a z nim cała Rosja. Podczas wojny konsultacje cara z Rasputinem stały się permanentne. Przed podjęciem ważniejszych decyzji "święty starzec" miał "wizje", które następnie interpretował.. Coraz więcej ludzi na dworze zaczęło mówić, że Rasputin jest opłacany przez niemiecki wywiad. Dodatkowo plotki głosiły, że uwiódł cesarzową, jej córki, a także Annę Wyrubową - przyjaciółkę Aleksandry. Cara jednak nic nie było w stanie zniechęcić do Rasputina, nawet kolejne porażki na froncie

"...And so they shot him till he was dead..."

Wersja pierwsza - I Jusupow nie wytrzymawszy wziął i zakatrupił Rasputina.

  • Spiskowcy:
    29-letni książę Feliks Jusupow był spowinowacony z rodziną cesarską. Nie tylko odziedziczył ogromną fortunę, ale ożenił się z siostrzenicą cara, Iriną. Mówiło się o nim, że był bardzo przystojny. Jasupow umyślił sobie plan zbawienia Rosji i uwolnienia spod wpływów "świętego diabła" pary carskiej.
  • Wielki książę Dymitr Pawłowicz był kuzynem cara Mikołaja II (był on synem Pawła Aleksandrowicza, syna cara Aleksandra II). Dmitry był kiedyś zaręczony z córką cara, Olgą, ale jego przyjaźń z Feliksem (posądzanym o homoseksualizm) wpłynęła na zerwanie zaręczyny.
  • Władimir Puriszkiewicz był członkiem Dumy (niższej izby rosyjskiego parlamentu). 19 listopada 1916 roku, wygłosił tam porywającą mowę, w której stwierdził, "...carscy ministrowie, zostali przekształceni w marionetki, kukiełki, których sznurki trzymają mocno w ręku Rasputin i Cesarzowa Aleksandra Fiodorowna - zły duch Rosji i cara..." Feliks Jusupow uczestniczył w tym posiedzeniu, a następnie skontaktował się z Puriszkiewiczem, który szybko zgodził się na udział w zabójstwie Rasputina.
  • Porucznik Suchotin był młodym oficerem Preobrażeńskiego Regimentu.
  • Dr Lazavert był przyjacielem i lekarzem Puriszkiewicza. Dr Lazavert został dodany, jako piąty członek spisku, ponieważ potrzebowano kogoś do prowadzenia samochodu.

Plan
Plan był dość prosty. Feliks Jusupow miał zaprzyjaźnić się Rasputinem, a następnie zwabić go do pałacu Jusupowów i zabić.
Zdecydowano, że morderstwo zostanie popełnione w nocy z 16-17 grudnia. Jeśli chodzi o czas, spiskowcy chcieli działać w nocy, aby ukryć zabijanie i usuwanie ciała. Zdecydowano, że Feliks odwiedzi Rasputina w jego mieszkaniu na o wpół do dwunastej w nocy.
Wiedząc, że Rasputin ma słabość do pięknych kobiet, spiskowcy postanowili wykorzystać piękną żonę Feliksa, Irinę, jako przynętę.
Feliks i Rasputin wejdą do pałacu schodami prowadzącymi do piwnicy, tak, aby nikt nie mógł zobaczyć ich wejścia lub wyjścia. Feliks został posiadaczem piwnicy przerobionej na przytulną jadalnię właśnie na ta okazję.
Od pałacu Jusupowa był bardzo blisko do komisariatu policji, przez co broń palna była ryzykowna. Spiskowcy postanowili użyć trucizny. Cyjanek doda się do ciastek i wina.
Mordercy zamierzali zawinąć ciało w dywan i wrzuć go do rzeki. Ale większość rzek była zamarznięta. Spiskowców spędzili ranek na poszukiwaniu odpowiedniego otworu w lodzie do zrzucenia ciała. Okazało się, że jest jeden na rzece Newce.

strona: 1, 2 następna >>

Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Kac nieleczony mija po jednym dniu,leczony - po dziesięciu."


GALIEL@WEBGROUP 2005