strona: << poprzednia 1, 2, 3, 4, 5 następna>>

Etap II: Ciała (czyli jak znaleźć dwie sztuki zwłok tej samej osoby)

4 maja, szeregowiec Ivan Czurakow i podpułkownik Ivan Klimenko (szef jednej z grup SMERSZ - ta nazwa kontrwywiadu utworzonego w 1943 r. była skrótem od "smiert szpionam" czyli "śmierć szpiegom") natrafili na naruszony wybuchem grób, a w nim zwłoki męskie i żeńskie. Nie przeczuwając, że są to szczątki Hitlera zakopali je i złożyli raport. 5 maja szczątki odkopali agenci rosyjskiego kontrwywiadu. Wydobyto dwoje spalonych zwłok i dwa trupy psów.

Sobowtór Hitlera ze śladami po strzale w czaszkę

Ale wcześniej Rosjanie narobili zamieszania pokazując tzw. szerokiemu ogółowi fałszywe zwłoki Hitlera. Sfingowali pod okiem kamer identyfikację rzeczonych szczątek Führera z dziurą po kuli w czole. Dziś już wiemy że były to zwłoki Gustawa Welera sobowtóra Hitlera. Wąsik, charakterystyczna grzywka, czarna marynarka z plakietką na wewnętrznej kieszeni, nic dziwnego, ze pierwszą myślą znalazców było: Adolf Hitler. A co zdradziło sobowtóra ? Ni mnie ni więcej tylko.. pocerowane skarpetki. Hitler był znany z wielkiego pedantyzmu i założenie takich skarpetek raczej nie wchodziło w grę. Rosjanie szybko wycofali się zresztą ze stwierdzenia, że zdjęcia przedstawiają trupa wodza III Rzeszy.


Wykopane 5 maja szczątki ludzi i psów zawinięto szczątki w koc i zapakowano do dwóch skrzyń po amunicji.

Etap III: Sekcja (czyli jak polityka wpływa na raporty z autopsji)

6 maja w Chirurgicznym Lazarecie Polowym nr 465 w Berlinie, podpułkownik Faust I. Szkarawski i komisja lekarska pod jego przewodnictwem dokonała sekcji domniemanych zwłok Hitlera i Ewy Braun. Ustalono, iż przyczyną śmierci wszystkich osób było zatrucie "związkiem cyjanowym" - tylko psy zastrzelono (choć w jednym również znaleziono truciznę). Żadnej wzmianki o jakichkolwiek ranach postrzałowych.
Rosjanom dopisało szczęście: schwytali Käthe Heusermann, asystentkę dentysty Hitlera. Rozpoznała mostek znaleziony na szczęce. W ambulatorium Kancelarii Rzeszy odnaleziono kartę z opisem uzębienia Führera oraz wszelkich zabiegów stomatologicznych. Odnaleziono też Fritza Echtmana, technika, który mostek ten wykonał. 11 maja 1945 roku Käthe i profesor Hugo Blaschke potwierdzili, że jeśli przyjąć za punkt wyjścia karty dentystyczne, to jedne ze zwłok należą do Hitlera. No tak, ale ten według zeznań świadków podobno się zastrzelił.

Domniemana górna szczęka Adolfa Hitlera

Mimo to marszałek Żukow twierdził 9 czerwca: "...nie udało nam się zidentyfikować zwłok Hitlera...".

16 czerwca 1945 roku przekazano Stalinowi protokoły sekcji, z tym że Beria nie chcąc widocznie aby Stalin zauważył sprzeczności miedzy wynikami sekcji a zeznaniami świadków, usunął dwie analizy przeprowadzone przez medyczno-analityczne laboratorium frontowe. W dokumentach tych stwierdzano, że zwłoki nr 12 i 13 (tak oznaczono Hitlera i Ewę Braun) nie zawierają związków cyjanowych.

Mimo to 16 lipca 1945 roku, w czasie konferencji trzech mocarstw w Poczdamie, Józef Stalin mówi Harry'emu Trumanowi, że cały czas trwają intensywne poszukiwania Hitlera. On zaś uważa, że Hitler cały i zdrowy ukrywa się w Hiszpanii lub Argentynie. Notabene Brytyjczycy rozpoczęli niebawem Operation Nursery - poszukiwania Hitlera w Argentynie.

Następnie, we wrześniu 1945 roku Rosjanie publikują oświadczenie, że nie udało się znaleźć zwłok Hitler i Ewy Braun.

Jednak w połowie listopada 1945 roku Brytyjczycy i Amerykanie przekazali NKWD własne materiały z prowadzonego śledztwa, które wskazywały że Hitler popełnił samobójstwo przez strzał w głowę. Poprosili też o udostępnienie materiałów radzieckich (których to oczywiście nie dostali).

W grudniu 1945 NKWD zarządziła nowe śledztwo. Operacji nadano kryptonim "Mit". Za przeprowadzenie operacji odpowiadał Główny zarząd ds. Jeńców Wojennych i Internowanych. Znów rozpoczęły się przesłuchania świadków (i niestety znów pojawiły się sprzeczności w ich zeznaniach), do pracy przystąpili szpiedzy w celach i pozakładano gdzie trzeba podsłuchy. Przesłuchani generalnie potwierdzali zażycie trucizny i strzał w skroń.

 

strona: << poprzednia 1, 2, 3, 4, 5 następna>>

Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Ci, co zwyciężają, nigdy nie rezygnują. Ci, co rezygnują, nigdy nie zwyciężają." - Anonim


GALIEL@WEBGROUP 2005