Rys. - "Hawley Harvey Crippen"

Kiedy w roku 1892 zakochany po uszy młody lekarz Hawley Harvey Crippen żenił się z siedemnastoletnią Kunegundą Macamotzki znaną jako Cora Turner, zapewne nikt z weselnych gości nie przypuszczał, jak tragicznie skończy się ten związek. Młody lekarz i początkująca artystka teatralna tworzyli zapewne parę pełną wiary, że będą żyli "długo i szczęśliwie". No i jak to zwykle bywa okazało się, że "życie to nie jest bajka".
Jako że "talent" Cory nie został doceniony w Ameryce, wymusiła na swoim małżonku przeniesienie do Londynu. Tu jednak okazało się, iż znów "nie poznano się" na talencie pani Crippen. Niepowodzenia coraz częściej wyładowywała na osobie będącej "pod ręką"- czyli swoim mężu. Krótko mówiąc - o ideał żony nawet się Cora nie otarła. Jak delikatnie mówiono - miała pociąg do alkoholu i wielbicieli.

30 czerwca 1910 roku na posterunek Scotland Yardu zgłosił się niejaki pan Nash, prosząc o zbadanie losu Cory. Od 1 lutego bowiem "zapadła się pod ziemię". Ostatni raz widziano panią Crippen na wydanym przez na przyjęciu 31 stycznia. 24 marca 48 letni wówczas Crippen zawiadomił znajomych, że jego żona zmarła w Los Angeles na zapalenie płuc. Jednocześnie do willi Cripenów wprowadziła się sekretarka doktora - 28 letnia Ethel Clara Le Neve. Zaczęła ona także paradować publicznie w biżuterii i futrach należącej do jego prawowitej małżonki.

Rys. - "Cora Crippen"

Przyjmujący sprawę inspektor Walter Dew udał się więc do willi Crippenów. Właściciel nawet nie był zaskoczony tą wizytą. Wyjaśnił inspektorowi, że historia śmierci Cory jest zmyślona. Uciekła bowiem ona z jednym ze swych "wielbicieli", o wiele bogatszym od Crippena do niewielkiego miasteczka niedaleko San Francisco. Doktor bał się ośmieszenia i przyczepienia łatki "rogacza" i dlatego wymyślił bajkę o zgonie. Nie umiał jednak podać nazwy wspomnianej miejscowości.
Inspektor wyjaśnienie przyjął i pewnie na tym sprawa by się zakończyła gdyby nie ... biurokracja.
Przy sporządzaniu protokołu z wizyty okazało się, że policjantowi brakuje pewnych danych. Wrócił więc do Haweleya chcąc uzyskać brakujące informacje. I tu okazało się, że dom stoi opuszczony, a lekarz i sekretarka zniknęli.

Inspektor postanowił przeszukać willę. I tym razem zrobić to o wiele dokładniej. Na wyniki nie trzeba było długo czekać. 13 lipca w piwnicy pod podłoga odkryto krwawą masę, zawierającą mięso i resztki odzieży. Nie było za to ani głowy, ani rąk czy nóg. Morderca musiał dobrze znać anatomię - nie tylko pozbawił ofiarę członków i głowy, ale także wszystkich kości i te partie mięśni i skóry które mogły świadczyć o płci ofiary.

Rys. - "Miejsce ukrycia zwłok" Żródło: www.titanic-whitestarships.com

14 lipca na miejsce przybył doktor August Józef Pepper - chirurg i patolog szpitala z Saint Mary. Stanął on przed bardzo trudnym zadaniem: udowodnieniem że czerwona miazga to szczątki Cory Crippen. Pamiętajmy, iż był to rok 1910 i o takich "cudach" jak komputer, telewizor no i badanie DNA nikomu się nawet nie śniło (no może za wyjątkiem niektórych pisarzy fantastyki). Podczas autopsji Pepper stwierdził iż:

  • zwłoki nie leżały w piwnicy dłużej niż osiem tygodni,
  • z ilości włosów i znalezionego kaftanika można było wnioskować, iż są to zwłoki kobiety.

Przełomem było znalezienie fragmentu skóry o długości 14 x 15 centymetrów z kilkoma włosami łonowymi, sugerującymi że jest to kawałek podbrzusza. Na skórze widniał ślad, mogący być zarówno fałdą utworzoną po śmierci, ale także blizną pooperacyjną. Wiadomo było, że Cora przeszła w Nowym Jorku operację usunięcia niektórych narządów podbrzusza.

Podejrzenia podejrzeniami - ale jak to udowodnić?

Rys. - "Inspektor Walter Dew " Żródło: www.titanic-whitestarships.com

Pepper poprosił o wsparcie swojego byłego ucznia - Bernarda Spilsbury'ego, specjalistę od budowy tkanek. Spilsbury dużo czasu spędził na badaniu blizn i skaleczeń. Razem wzięli się ostro do pracy.
Po pierwsze poszukali w kawałku skóry charakterystycznych dla podbrzusza tkanek: mięsnej lub ścięgnistej. Badania porównawcze uwiecznione sukcesem spowodowały, że wkrótce potem mogli udowodnić, iż jest to rzeczywiście kawałek podbrzusza.
Następnie przyszła pora na bliznę. Domniemana blizna była długości około 10 cm, jasna i rozszerzająca się nieco ku dołowi, co często zdarza się przy operacjach przebiegających od pępka w dół.
Ale co najważniejsze, nie było w niej ani torebek włosowych, ani gruczołów łojowych, które w bliznach nie powstają. Badania mikroskopowe uwidoczniły maleńkie ślady nakłuć po igle chirurgicznej. 15 września medycy byli już przekonani, że jest to ślad blizny pooperacyjnej.

W tym czasie Willcox przeprowadził badania szczątków na obecność trucizn. Wykrył dużą ilość hioscyjaminy (bromowodorku skopolaminy) - groźnej trucizny roślinnej. Śledztwo wykazało, że Crippen kupił w styczniu pięć gramów tej substancji.Rys. - "Ethel Clara Le Neve" Żródło: www.titanic-whitestarships.com

Badania badaniami, a w tym czasie Scotland Yard także nie próżnował. Rozesłano listy gończe za Crippenem i Ethel Neve. Jeden z nich dotarł na pokład statku pasażerskiego "Montrose". Kapitan Henry Kendall już wcześniej zwrócił uwagę na podejrzaną parę panów Robinson- zameldowali się jako ojciec z synem, ale "syn" przejawiał bardzo kobiece cechy a łączące ich wzajemne stosunki tez nie wyglądały na "ojcowskie". Wysłał więc wiadomość przez radio. Do Scotland Yardu pomknęła depesza następującej treści:

"...Have strong suspicions that Crippen - London cellar murderer and accomplice are among Saloon passengers. Moustache taken off - growing beard. Accomplice dressed as boy. Voice manner and build undoubtedly a girl...."

31 lipca "Robinsonowie" zostali aresztowani. Jak się pewnie domyślacie byli to Crippen i przebrana za chłopca Ethel. Był to pierwszy przypadek zatrzymania przestępców przy użyciu radia.

W późniejszym wywiadzie kapitan powiedział:

"...I happened to glance through the porthole of my cabin and behind a lifeboat I saw two men. One was squeezing the other's hand. I walked along the boat deck and got into conversation with the elder man. I noticed that there was a mark on the bridge of his nose from wearing spectacles, that he had only recently shaved off a mustache, and that he was growing a beard. The young fellow was very reserved, and I remarked about his cough...."

Rys. - "Aresztowanie Crippena " Żródło: Brian Innes - "Niezbity dowód"

Rys. - "Stracenie Doktora Crippena - rysunek z ówczesnej prasy " Żródło: Brian Innes - "Niezbity dowód"


18 października rozpoczął się proces. Adwokat Crippena - Artur Newton oparł swoją obronę na tezie, iż szczątki znalezione w piwnicy były tam, kiedy Crippenowie się wprowadzali i nie pochodzą od Cory. Wynajął dwóch lekarzy - Tobina i Walla aby wykazali, że badania Peppeera są błędne. Za swój lekceważący stosunek do możliwości medycyny sadowej zapłacił już wkrótce. Spilsbury podczas rozprawy po prostu wypunktował argumenty specjalistów obrony. Przy użyciu mikroskopu przeprowadził cały dowód i przedstawił sposób badania spornego kawałka.
22 października zapadł wyrok. Crippen został uznany winnym otrucia żony i skazany na śmierć. Powieszono go 23 listopada w więzieniu w Pentonville.
Ethel wybroniła się od zarzutu współudziału. Zmieniła nazwisko na Nelson i wyjechała do Kanady. Po 5 latach powróciła do Anglii i wyszła za Stanleya Smitha. Ethel Le Nerve (Nelson) Smith zmarła w 1967 w wieku 85 lat.

I pomyśleć, że cały misterny plan "wziął w łeb" za sprawą kawałeczka skóry o rozmiarach małej kartki z notesu...


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Jeśli coś poszło źle, to na pewno był ktoś, kto mówił, że tak będzie. " - Prawo Evansa i Bjorna


GALIEL@WEBGROUP 2005