Zadzierzgnięcie polega na zaciśnięciu narządów szyi przez pętlę, z tym, że siłę zaciskającą stanowi siła ręki ( z reguły obcej).  Bruzda przebiega okrężnie na linii poziomej. Jako że siła ręki ludzkiej jest mniejsza niż nacisk wywierany przez ciężar ciała (w powieszeniu) do śmierci dochodzi wówczas, gdy czas ucisku wywierany na szyję osoby zadzierzgniętej przekracza przynajmniej 4 minuty. Dominuje tu ucisk na żyły szyjne odprowadzające krew z głowy. Dlatego też u ofiar zadzierzgnięcia można zaobserwować silne przekrwienie twarzy powyżej bruzdy, obrzęk języka, przekrwienie mózgu, czasem wytrzeszcz gałek ocznych. W obrębie szyi czasem obserwuje się złamanie chrząstek krtani. Dość charakterystyczne są także wybroczyny krwawe w obrębie spojówek.

zadławienie

Zadławienie spowodowane jest uciskiem bezpośrednim ręki ludzkiej na narządy szyi. W mechanizmie śmierci zdecydowanie głównym czynnikiem jest zamknięcie dostępu powietrza do płuc. Samobójstwo przez zadławienie jest niemożliwe - z chwila utraty przytomności zwalniał by się ucisk ręki samobójcy na szyje. Od ucisku ręki i palców powstają na skórze charakterystyczne otarcia i zasinienia. Często zdarza się złamanie chrząstek krtani i/lub kości gnykowej. 

<< Rys. Ślady paznokci na szyi ofiary", żródło: "medycyna Sądowa", DiMaio

unieruchomienie klatki piersiowej

Przypadki unieruchomienia klatki piersiowej i co za tym idzie, śmierci z uduszenia poprzez niemożliwość wykonywania ruchów oddechowych, spotykane są u ofiar zasypanych materiałem sypkim (piasek, ziemia) lub w następstwie przygniecenia przez ciężar (belka itp. ). Inna formą jest tzw. kolankowanie - gdy napastnik unieruchamia klatkę piersiową ofiary poprzez ucisk kolanami. 

uduszenie w ciasnej przestrzeni

Zamknięcie w ciasnym pomieszczeniu, bez dostępu powietrza, szybko prowadzi do śmierci z uduszenia. Wypadki takie zdarzają się np. podczas zabawy dzieci w chowanego, gdy dziecko chowa się do skrzyni itp. Charakterystycznym szczegółem takiej śmierci jest bardzo silne pocenie się ciała. Odzież zmarłego, a czasem i podłoże sprawiają wrażenie zamoczonego w wodzie. 

Z życia wzięte
Sławna tancerka Isadora Duncan jest klasycznym przypadkiem ofiary zadzierzgnięcia. Jedna niezbyt typowego bo będącego wynikiem wypadku. Noszona przez nią apaszka zaplątała się w koło jadącego samochodu.

Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Wszystko co żyje pragnie pokoju : w czasie kiedy trawi uplowaną zdobycz"


GALIEL@WEBGROUP 2005