rażenie piorunem

O tym jak niebezpiecznie jest podczas burzy nikogo przekonywać już nie trzeba. Tłumaczyły nam to całe pokolenia rodziców i dziadków. Napięcie wyładowania atmosferycznego dochodzi do milionów woltów a natężenie sięga setek tysięcy amperów. Widać więc, że aby poczynić poważne szkody w organizmie piorun wcale nie musi "celować" w człowieka, wystarczy że uderzy obok. W wypadku bezpośredniego uderzenia śmierć jest raczej nie do uniknięcia w skutek oparzeń i uszkodzenia ośrodka oddechowego w mózgu. Jeśli piorun uderzy w bliskiej odległości od nas, może uda nam się przeżyć.

Charakterystycznymi zmianami powodowanymi przez piorun są tzw. figury piorunowe (patrz słowniczek). Ale czasem uderzenie pioruna może spowodować powstanie głębokich ran przypominających rany rąbane. W przypadku braku wyraźnych zmian urazowych sprawdza się opalenie włosów. Występuje ono nie tylko na częściach ciała odsłoniętych (np. głowa) ale również na na kończynach lub wzgórku łonowym (choć odzież wydaje się nie uszkodzona).

Rys. Jeśli już chowamy się przed burzą pod drzewo (a bynajmniej nie jest to najmądrzejszy pomysł), to musimy wiedzieć, że niebezpieczeństwo porażenia jest o wiele mniejsze jeśli się nie stoimy pod, a przykucniemy troszkę dalej od drzewa. Wg. Szpora

Słowniczek

Znamię prądowe - zmiana anatomiczna, która powstaje w wyniku działania na ciało energii cieplnej na skutek zetknięcia przewodnika ze skórą. Wygląda jak zgrubienie naskórka o białoszarawym zabarwieniu i brakiem odczynu zapalnego na skórze. Czasem powierzchnia jest zwęglona lub impregnowana metalem z przewodnika.  Przestrzeń pomiędzy naskórkiem a skóra właściwa nie jest wypełniona płynem i to odróżnia znamię prądu od oparzenia. 

Figury piorunowe -  (zwane też figurami Lichtenberga) ustępujące pod uciskiem, drzewkowate sinawo- czerwone lub brunatnawe  pasma występujące niekiedy na skórze osób porażonych. 

Z życia wzięte
Rzadką odmianą porażenie prądem jest tzw. porażenie krokowe np. na skutek podejścia do leżącego na ziemi kabla wysokiego napięcia oderwanego od słupa.  Pomiędzy stopami idącego wytwarza się wówczas różnica potencjałów, dochodząca nawet do kilku tysięcy woltów. 

Powszechnie uważa się, że szczególnie narażone na uderzenie piorunem są osoby, które .. najbardziej boją się burzy. Ich labilny układ nerwowy jest szczególnie podatny na negatywne działanie elektryczności. 


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Maska chroni lepiej niż przyłbica." - J. Bester


GALIEL@WEBGROUP 2005