strona: 1, 2

Znaczenie posiadania zdrowych, mocnych zębów doceniamy przeważnie siedząc w poczekalni u dentysty. Niektórzy doceniają je także na sali sądowej, w chwili kiedy biegły przedstawia im ekspertyzę śladów uzębienia, znalezionych na miejscu przestępstwa. Przeważnie są to odbicia pozostawione na produktach żywnościowych, niekiedy pozostają na papierze, skórze itp. Czasem można znaleźć je też na ciele ofiary morderstwa, napadu lub gwałtu. Kiedy sprawca nadgryza dany produkt, możemy znaleźć ślad łuku zębowego, przy przegryzieniu - ślad zgryzu. Materiał na jakim znaleziono ślad, jest niezmiernie ważny w dalszym zabezpieczaniu i postępowaniu.

Inna sprawa, to znajdowane fragmenty szczęki lub zębów niewiadomego pochodzenia. Jak pewnie pamiętacie z wcześnej publikowanych artykułów - mogą być ważnym elementem identyfikacji zwłok zeszkieletowanych. Piszemy o tym w artykule o identyfikacji.

Normalnie dorosły człowiek posiada maksymalnie 32 zęby. Mają one wiele cech indywidualnych, charakterystycznych tylko i wyłącznie dla danej osoby. Są to przede wszystkim:

  • Kształt i wielkość poszczególnych zębów;
  • Ustawienie ich w linii łukowej;
  • Wzajemne położenie szczęk;
  • Wszelkie nieprawidłowości w budowie;
  • Nabyte deformacje i ubytki;
  • Wyniki "działalności" dentysty - wszelakie plomby, mostki, protezy itp.
  • Starcia powierzchni żucia.

Zęby mają tą przydatną cechę, że są trwalsze od kości i mogą opierać się np. działaniu ognia. Odontologia (nauka o rozwoju, budowie, fizjo- i atologii zębów) - jako technika identyfikacji przy wykorzystaniu kartotek dentystycznych, stała się niezastąpioną metodą podczas np. identyfikacji ofiar masowych katastrof.

Rys. - 1 - guma do żucia znaleziona na miejscu zdarzenia, 2 - odlew uzębienia wykonany np. gumy, 3 - odlew porównawczy. Źródło: http://www.policensw.com

Kiedy technik znajduje ślady zębów na miejscu przestępstwa, wykonać powinien przede wszystkim zdjęcia makrograficzne, oraz sporządzić model. Taki model może potem posłużyć do porównania z odlewami gipsowymi zębów sporządzonymi przez lekarza stomatologa lub protetyka. Oprócz gipsu przydatny może być wosk, stens i silikon. Obecnie coraz częściej zaprzęga się do takich porównań komputery. Pierwszy raz zostały one użyte do analiz dentystycznych w 1976 roku, podczas identyfikacji 139 ofiar powodzi w Big Thompson Canyon w Kolorado. Porównawcze nakładki wytwarza się obecnie z materiału żaroodpornego. Obraz zębów nakłada się potem na przezroczysta błonę octanową. Metoda jest bardzo dokładna i umożliwia rejestrację parametrów krawędzi tnących każdego zęba.

Pierwszy raz dowód z odcisków zęba dopuszczono w sądzie w1906 roku. Włamywacz do pewnego domu w Anglii nie mógł oprzeć się nadgryzieniu kawałka pachnącego sera. Zostawione ślady zębów "przyniosły"mu wyrok skazujący.

Inna sprawa to ujawnianie śladów ugryzienia na ciele. Przeciętna trwałość siniaka to 36 godzin. W przypadku martwej osoby, ślady mogą pojawić się dopiero po 12-24 godzinach. Czasem pomocne bywa światło ultrafioletowe, pozwalające ujawnić ślady po ugryzieniu nawet kilka miesięcy po fakcie.

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Wszystko co żyje pragnie pokoju : w czasie kiedy trawi uplowaną zdobycz"


GALIEL@WEBGROUP 2005