strona: 1, 2, 3
Od niepamiętnych czasów służby policyjne na całym świecie borykały się z problemem wydawało by się błahym: jak danemu człowiekowi udowodnić, ze on to naprawdę on. No bo jak wypiera się tego i idzie w tzw. zaparte? Albo jak rozpoznać do kogo należał właśnie znaleziony szkielet? Dziś w dziedzinie identyfikacji osób wspiera nas dzielnie daktyloskopia, a ostatnio coraz częściej badanie DNA. No ale co zrobić kiedy mamy tylko zdjęcie lub opis świadka? No cóż - zawsze jakiś sposób się znajdzie.
Antropometria kryminalistyczna
Za prekursora antropometrii kryminalistycznej uważa się Francuza - Alphonse Bertillona. Tworząc swoją teorię, oparł się on na następujących zasadach:
-
po 20 roku życia nie ulega zmianie długość kości
-
prawdopodobieństwo znalezienia dwóch osób o tych samych wymiarach kilkunastu zewnętrznych części ciała jest znikome
-
precyzyjne mierzenie osób nie jest trudne
Teoria została sprawdzona w praktyce i zdała rezultaty. Sporządzano więc dokładne pomiary wszystkich przestępców złapanych przez policję. Jednak szybko wyparła ją nowa wówczas dziedzina - daktyloskopia. Okazało się potem iż niektóre założenia Bertillon były błędne - wzrost jest różny w zależności od pory dnia, na starość zwiększa się długość uszu i nosa, zmienia się oprawa oka i grubość tkanek miękkich.
Antropometria jest jednak stosowana do takich zadań jak:
-
ustalanie tożsamości zwłok nieznanych
-
opis cech zewnętrznych człowieka
-
badań identyfikacyjnych na podst. zdjęć
W ramach antropometrii jako takiej możemy wyróżnić pewne obszary:
kraniometrię - (gr. kranion - czaszka) - badanie czaszki
osteometrię (gr. osteon - kość) - badanie kości poza czaszką
cefalometrię - (gr. cephalos - głowa) - badanie czaszki i tkanek miękkich, czyli głowy
somatometrię - pomiary ciała jako całości.
Nie zawsze ślady zbrodni daje się wykryć w szybkim czasie. Bywa, że dopiero po latach świadkowie znajdują ukryty głęboko szkielet lub jego fragmenty. Jeśli znajdziemy (czego wybitnie nikomu nie życzę) kiedyś w ogródku zakopany szkielet, zajmie się nim specjalista antropolog.
|