W latach 1992 - 1994 trwały prace archeologów w Chelula. Doprowadziły one do odkrycia dwóch grobowców staroegipskich wyciętych w kamiennej skale. W jednym z nich zawalił się wapienny sufit. Był to grobowiec Wadżiego - księcia Egiptu. 

Do kaplicy grobowej wchodziło się wśród 12 kamiennych filarów, z boków których spoglądała na wędrowca wyrzeźbiona sylwetka Wadżiego.

Rys. - "Wadżi, książę Egiptu"

Komnata zawierająca jego ciało nie została wycięta w skale, ale zbudowana z kamiennych bloków. Ją także wspierało 12 kamiennych słupów. 

Szkielet księcia odnalazła badaczka Edda Brescani. Analizy podjął się antropolog Francesco Mallegni. Co zdołano się dowiedzieć o Wadżim? Zmarł najprawdopodobniej w wieku około 56 lat. Cierpiał na osteoporozę i zapalenie stawów. Za życia wyleczono mu złamane żebro. Badanie kości prawego ramienia wskazywało, że zapamiętale uprawiał łucznictwo. 

Jednak naukowcy nie poprzestali na tym. Postanowiono zrekonstruować prawdopodobny wygląd księcia. Przydała się tu metoda rekonstrukcji plastycznej oraz tomografia komputerowa. Za jej pomocą określono prawdopodobną grubość tkanki twarzy w 20 różnych punktach czaszki - 10 równomiernie i 10 nierównomiernie rozmieszczonych. na odlewie czaszki zaznaczono markerami grubość tkanki na poszczególnych kościach twarzy. 

Rys. - "Kolejne etapy rekonstrukcji wyglądu Wadżiego" - źródło: "Archeologia. Komputerowa rekonstrukcja zaginionej rzeczywistości"

Następnie wymodelowano rysy za pomocą plasteliny. Po ich wygładzeniu pozostało "wyczuć" jak wyglądał nos, uszy i zarys ust. 

Rys. -   "Czy tak wyglądał Książe Egiptu?" - źródło: "Archeologia. Komputerowa rekonstrukcja zaginionej rzeczywistości"

Rys. - "Czy w takim grobie spoczywał Wadżi?" - próba rekonstrukcji grobowca egipskiego wykonana przez SIRIO FILM

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Strzałę wypuścisz: zawrócisz, słowo wypuścisz: nie zawrócisz" - podobno indiańskie


GALIEL@WEBGROUP 2005