strona: 1, 2

5 stycznia 2005, w Luksorze w Dolinie Królów, mumię Tutenhamona poddano badaniom z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Kruche ciało króla, który miał odrobinę spokoju od ostatniego badania w 1978, starannie przeniesiono do wewnątrz skanera CT na drewnianej tacy piasku, na której Carter umieścił faraona w 1926. Starano się, aby skanowanie jak najmniej naruszało delikatnego i narażonego na rozpadnięcie "pacjenta". Uzyskano ponad 1700 obrazów o wysokiej rozdzielczości.

5 marca ogłoszono wstępne wyniki badań. Wynikało z nich, iż Tutenhamon miał około 19 lat w chwili śmierci. Dobrze odżywiony nastolatek nie wykazywał śladów chorób przebytych w dzieciństwie. Monarcha miał około 165 centymetrów wzrostu. Nie znaleziono też dowodów na zadanie mu ciosu w głowę, którego to oznak dopatrywali się niektórzy po badaniach przeprowadzonych w 1968 roku. Nic nie sugerowało aby ktoś "pomógł" przenieść się faraonowi na ten "lepszy ze światów". Zyskuje więc na prawdopodobieństwie teoria o zakażeniu i powikłaniach rany na lewej nodze.

Dr Zahi Hawass, sekretarz General of Egypt's Supreme Council of Antiquities kierował pracami trzech niezależnych zespołów rekonstruujących po raz drugi wygląd młodego władcy.
Używając współczesnych, najnowszych technik rekonstrukcji kryminalistycznej, zespoły: egipski, francuski (prowadzony przez Jean-Noel Vignal) i amerykański (kierowany przez Susan Anton), wspierane przez National Geographic i SCA ponownie dokonały rekonstrukcji wyglądu Tutenhamona. Zespół francuski i egipski wiedział, że próbują zrekonstruować twarz faraona, zespół amerykański działał "na ślepo". Następnie we Francji wykonano fizyczny model czaszki, na którym bazowały zespoły: amerykański i francuski. Zespół egipski stworzył swój własny odlew. Francuski zespół poprosił dodatkowo Elisabeth Daynes, aby na podstawie wyników stworzyła rzeźbę popiersia faraona.
Wyniki modelowania wyglądu wszystkich trzech zespołów są identyczne albo bardzo podobne w zasadniczym kształcie twarzy, rozmiarze, kształcie i rozmieszczeniu oczu, oraz proporcjach czaszki. Różnice występują w kształcie końcówki nosa i ucha.

Znów możemy popatrzeć na oblicze człowieka, który żył i zmarł prawie 3 i pół tysiąca lat temu.

REKONSTRUKCJA EGIPSKA:

REKONSTRUKCJA AMERYKAŃSKA:

REKONSTRUKCJA FRANCUSKA:

strona: 1, 2

Słowniczek

Tomografia komputerowa, zwana też skanowaniem CT (ang. Computed Tomography - CT) jest rodzajem tomografii rentgenowskiej, metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazów tomograficznych (przekrojów) badanego obiektu. Istotą techniki jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis).
Zjawiskiem fizycznym wykorzystywanym w tomografii komputerowej jest promieniowanie X przechodzące przez obiekt znajdujący się na jego drodze. CT wykorzystuje złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D).
 


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"W całym życiu szanuj prawdę tak, by twoje słowa były bardziej wiarygodne od przyrzeczeń innych." - Isokrates


GALIEL@WEBGROUP 2005