strona: 1, 2

Rys. - "Maska pośmiertna Tutenhamona"

Tutenhamon - faraon który zrobił chyba "największą karierę" w dzisiejszych czasach. Choć tak naprawdę jedyną jego (a raczej jego bliskich) zasługą było to, że rabusie nie zdołali znaleźć i okraść jego grobu. Opowieści o klątwie, niesamowitych skarbach do dziś rozbudzają wyobraźnię wielu z nas.

Tutenhamon urodził się najprawdopodobniej w Achetaton. Jednak w latach swego dzieciństwa znany był jako Tutanchaton. Jego ojcem był Enchaton, matka natomiast drugorzędna żona faraona - Kija. Czasy jego narodzin były jednym z najburzliwszych okresów w dziejach Egiptu. Wtedy to panujący faraon Amenhotep IV całkowicie zmienił oficjalną religię odrzucając głównych bogów egipskich i politeizm i przyjmując za patrona kraju jednego boga: Atona.
Obejmując tron liczył sobie 9 - 10 lat. Jego żona - Anchesenton była jedna z córek Enchatona i królowej Neretere. Koronacja Tutenchamona odbyła się w 1333 r.p.n.e. Niestety

Tutenchamonowi nie było dane panować długo zmarł w 1323 r.p.n.e i został pochowany w Dolinie Królów.
Około roku 1140 p.n.e. robotnicy przygotowywali grób dla Ramzesa. Wyrzucając gróz, zasypali wejście do grobu faraona.

W roku 1922 archeolog Howard Carter znalazł,a w 1926 odkopał miejsce pochówku króla. Niestety sposób wydobycia mumii z sarkofagu sprawia, że dziś niejeden naukowiec mięli w ustach przekleństwa pod adresem Cartera. Ręce i nogi faraona zostały amputowane, aby łatwiej zdjąć ozdoby i bransolety. Także głowa została ucięta, najprawdopodobniej po to, aby łatwiej zdjąć złotą maskę faraona. Potraktowana nożem i wystawiona na gorące słońce mumia szybko traciła swoje własności "konserwujące".

Rys. - "Zdjęcie faraona wykonane w 1926 roku podczas badań Cartera"

Nie będziemy opisywać tutaj spektakularnego odkrycia ani też zamieszczać dokładnego opisu grobu, napisano już o tym grube tomy. Bardziej interesuje nas co dalej działo się z ciałem faraona.
Od momentu zbadania w 1926 roku przez towarzysza Cartera - doktora o nazwisku Derry, króla nie zawinięto, a tylko położono na suchym piasku i przykryto prześcieradłem. Derry stwierdził, że przyczyną śmierci była gruźlica lub inna, w tym czasie śmiertelna choroba.

Rys. - "Zdjęcie główy faraona wykonane w 1926 roku podczas badań Cartera"

W 1968 roku grupa pod kierownictwem R.G. Harrisona przeprowadzono dalsze badania mumii. Tutenhamona prześwietlono promieniami X.

Rys. - "Prześwieltenie czaszki Tutenhamona "

Na podstawie badań zębów oszacowano wiek faraona w chwili śmierci na 18-22 lata. Przesunięcie i rana lewej części czaszki króla dało powody do spekulacji, iż został on uderzony lub też upadł, spadł z konia. Badania pokazały, iż rana ta zaczynała się już leczyć. Jakikolwiek był jej powód - nie zabiła Tutenhamona natychmiast.
Badanie wykazało również to, że nie znaleziono mostka i części żeber. Raczej niemożliwe jest, aby król urodził się i dożył młodości z taka wadą. Najprawdopodobniej zostały usunięte tuż po śmierci lub w procesie mumifikacji. Dlaczego - wie tylko ten, kto je usunął. Nie jest to zwyczajowy krok w procesie mumifikacji. Zginęło także prawe ucho i penis faraona. Jednak te części ciała są dobrze widoczne na zdjęciach z roku 1926, tak więc "zawieruszyły" się dopiero po badaniach przeprowadzonych po odkryciu grobu. Powyżej lewego kolana natrafiono na ślad niezaleczonego złamania, które mogło przytrafić się królowi na dzień - dwa przed śmiercią. Niewykluczone, iż wynikiem urazu mogło być zakażenie, które zabiło władcę.

Rekonstrukcję rozpoczyna szczegółowa analiza anatomii i morfologii czaszki. Odtwarzanie warstwy tkanek miękkich jest trudne i wymaga od rekonstruktora wnikliwych badań anatomicznych i antropologicznych. Jako pierwsze rekonstruuje się przeważnie mięśnie szczęki, od których zależy podstawowy wygląd owalu twarzy. W następnej kolejności odtwarza się pozostałe mięśnie głowy. W odpowiednich punktach antropometrycznych można skorzystać z tabel określających średnią typową grubość tkanki dla danego typu antropologicznego. Grubość tkanek zaznacza się słupkami o odpowiedniej wysokości. Następnie na tak wyznaczonych kołeczkach (dowells) rozpinana jest powierzchnia interpolująca te grubości w każdym punkcie czaszki, a więc wyznaczająca powierzchnię skóry. Potem punkty łączy się i stopniowo wypełnia. Najwięcej trudności jest z odtworzeniem okolic oczu, nosa, ust i ucha. Są to obszary twarzy charakteryzujące się bardzo dużą indywidualnością.


Pierwszą próbę zrekonstruowania wyglądu faraona podjęto na podstawie prześwietleń uzyskanych w latach 60-tych ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie zbudowano model czaszki. Skanowanie CT pozwoliło Dr Robinowi Richardsowi na budowanie komputerowego modelu 3-D.
Kształt ust i twarzy określono przeglądając obrazy osób w podobnym wieku, mężczyzn z tej samej grupy etnicznej.
Żeby dodać ciało do kości dołożono punkty orientacyjne na czaszkę i twarz wzorca. Badania statystyczne grupy wzorcowej pozwoliły na określenie jaka grubość tkanki powinna być na kości w poszczególnych punktach kontrolnych.

Rys. - "Model komputerowy twarzy Tutenhamona "

Następnie obraz króla powędrował do Nowej Zelandii. Artyści dodali kolor oczu, brwi i odcień skóry. Wynik - doskonały obraz Króla Tutenhamona. Ponownie w Wielkiej Brytanii specjalista od modelowania twarzy Alex Fort na podstawie modelu komputerowego sporządził model głowy faraona.

Rys. - "Rekonstrukcja sporządzona na podstawie modelu komputerowego"

strona: 1, 2
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Za odwagę trzeba płacić. Strach jest za darmo." - Anonim


GALIEL@WEBGROUP 2005