strona: 1, 2

Rys. - "Mały Mikołaj - przyszły Car Rosji". 

Patrząc na malucha na zdjęciu obok trudno sobie wyobrazić, że jest on przedmiotem jednej z najgłośniejszych ekspertyz sądowo-medycznych ubiegłego wieku. Mikołaj II Romanow urodził się 6 maja 1868 roku w Carskim Siole. Jego matką była Maria Fiodorowna Romanowa, wcześniej Dagmara, księżniczka Danii, a ojcem Aleksander III.
W 1894 roku został cesarzem. W 1904 roku sprowokował wojnę z Japonią, którą Rosja, znacznie silniejsze państwo, przegrała. W wyniku wojny wybuchła rewolucja w 1905 roku, a Mikołaj II był współodpowiedzialny za krwawe stłumienie buntu. Nie nam oceniać jakim był władcą. Rzesze historyków debatują nad tym, a Cerkiew Prawosławna uznała nawet Mikołaja "męczennikiem za wiarę". 

My, jak to mamy w zwyczaju, opowiemy jak zginął i jakie konsekwencje miała śmierć Mikołaja i jego rodziny. 

Rys. - "Dzieci Mikołaja i Aleksandry". 

W 1917 roku w Rosji szalała rewolucja. Mikołaja, jego żonę Aleksandrę oraz dzieci: Olgę, Marię, Tatianę, Anastazję i następcę tronu - Aleksa przetrzymywano w  Tobolsku do 25 (12) kwietnia.  22-go kwietnia przybył z Moskwy komisarz bolszewicki Jakowlew z rozkazem przewiezienia rodziny carskiej do Jekaterynburga. 25 kwietnia Mikołaj, Aleksandra i Maria wyjechali do miejsca internowania. Aleksy chory na hemofilię nie nadawał się do transportu. 23 maja reszta rodziny dołączyła do carskiej pary. Wraz z nimi przybyło do Jekaterynburga troje służących.  

Więźniów zakwaterowano w domu bogatego kupca Ipatiewa, zarekwirowanego przez bolszewików.  Teraz miał on komendanta (niejakiego Awdziejewa) i nosił nazwę „domu specjalnego przeznaczenia".

Rys. - "Nieistniejący już dom Ipatiewa w Jekaterynburgu". 

Rys. - "Jakow Jurowski. 

4-go lipca Awdziejewa usunięto i w jego pokoju zamieszkał prezes czerezwyczajki Jurowski. Dom obsadzono czekistami. Wyrok na carską rodzinę zapadł. Egzekucji miał dopilnowac Jurowski.  

Z 16 lipca 1918 r. o g. 23.00 wieczorem Jurowski powiadomił Romanowów, że natychmiast mają być wywiezieni z Jekaterynburga. Cara z rodziną wprowadzono do pustego pokoju na parterze, mieli tam czekać na transport. 

Rys. - "Pokój w którym dokonano egzekucji". 

Zamiast oczekiwanego samochodu pojawił się Jurowski w towarzystwie 9 czekistów. Powiedział on carowi, że jest skazany na śmierć. Następnie zastrzelił Mikołaja z pistoletu. Na ten znak czekiści otworzyli ogień do pozostałych osób zgromadzonych w pokoju. Kule odbijały się od gorsetów księżniczek naszpikowanych ukrytymi klejnotami. Księżniczkę Anastazję i służącą Demidową dobijano bagnetami. 

Jurowski powiedział potem: "...nie było żadnych łez, żadnych szlochów, żadnych pytań..."

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

" Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo - na pewno to zepsujesz " - prawo Murphiego


GALIEL@WEBGROUP 2005