19 października 1991 roku Erika i Helmut Simion wybrali się na weekendowa wspinaczkę w Alpy Ötztaler.

Rys. - "Ötzi na miejscu znalezienia"

Nie przypuszczali pewnie jakie "dodatkowe atrakcje" czekają ich po drodze. Idąc niewielkim wąwozem na wysokości około 3120 m n.p.m. natknęli się w pewnym momencie na wystające z lodu zwłoki.

Początkowo myślano, iż są to zwłoki jakiegoś nieszczęsnego turysty, który zaginął w górach. Zła pogoda sprawiła, iż zmumifikowane szczątki zabrano dopiero 23 października. Nadzorujący operację lekarz sądowy dr Rainer Henn przeniósł mumię do Instytutu Medycyny Sądowej w Innsbrucku. Rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę badania. 

Wyniki były szokujące. Okazało się, iż mężczyzna zmarł około 5000 lat temu. 

Rys. - "Miejsce znalezienia Człowieka z Lodu"  źródło: Freytag & Berndt, Austria 1992 

Przeszukanie miejsca śmierci Ötziego - jak nazwano martwego mężczyznę doprowadziło do znalezienia włosów i cebulek włosowych (ciało było łyse - włosy najprawdopodobniej wypadły przed procesem mumifikacji) oraz paznokci. Znaleziono również miedzianą siekierę, pojemnik z koty brzozowej, łuk, kołczan, nóż krzemienny, szydło i sznur, oraz resztki ubrania. 

Skórzaną czapkę z niedźwiedzia, skórzany pas podtrzymujący getry, resztki palta z roślin bagiennych, przepaskę biodrową i tunikę.  To, że wymienione rzeczy leżały bezpośrednio na skale może sugerować, iż kiedy mężczyzna przybył do wąwozu, ten nie był jeszcze oblodzony. 

Rys. - "Ötzi" - źródło: Vienna University Technology in Austria

Badania antropologiczne określiły wiek mężczyzny na około 35-40 lat. Ötzi miał około 160 cm wzrostu i ważył jakieś 45 kg (obecnie ciało waży 13,5kg.) Ponadto miał diastemię (przerwa między siekaczami), brakowało mu zębów mądrości i 12 żebra. Prześwietlenia promieniowaniem Roentgena oraz tomografia komputerowa pozwoliła stwierdzić, iż Człowiek z Lodu ma ślady przebytego i zaleczonego złamania od 5 do 9 żebra. Brak śladów zgrubienia w miejscu zrośnięcia kości złamanych od 3 do 6 żebra sugeruje, iż złamane zostały na krótko przed śmiercią. Oprócz złamań odkryto także ślady odmrożenia na jednej stopie. Ötzi cierpiał ponad to na stwardnienie naczyń - miał najprawdopodobniej wysoki poziom cholesterolu.

Na kolanie i na piersi znajdują się tatuaże. Najprawdopodobniej o znaczeniu magiczno-leczniczym. Wyniki badanń tych miejsc sugerują, iż Człowiek z Lodu mógł cierpieć na bóle artretyczne, reumatyczne i osteoporozę.

CAT (computerized axial termography) czyli komputerowa tomografia osiowa wykazała, iż organy wewnętrzne są w bardzo dobrym stanie. Mimo iż Ötzi przeleżał na lodowcu od około 3352 - 3108 r. p.n.e. czyli od epoki miedzi. 

Kim był nasz pradawny podróżnik, co robił w Aplach, no i oczywiście jak zginął? Na te i na wiele innych pytań starali się odpowiedzieć naukowcy badający zarówno ciało jak i przedmioty znalezione przy zwłokach. Wydział Radiologii i Tomografi Uniwersytetu w Innsbrucku metodą stereolitografii sporządził model czaszki Człowieka z Lodu. Badanie włosów wykazało 3-5 krotnie większą od normy zawartość arsenu, miedzi, niklu i magnezu. Może to sugerować iż pracował on przy produkcji przedmiotów metalowych. Czy przybył do wąwozu w drodze na letnie pastwiska, czy poszedł polować?

<< Rys. - "Model czaszki Ötziego wykonany z żywicy akrylowej", źródło: "Archeologia. Komputerowa rekonstrukcja zaginionej rzeczywistości"

Wiele kontrowersji dotyczy także przyczyny śmierci Ötziego. Początkowo uważano że był to nieszczęśliwy wypadek. Najbardziej wiarygodne wydawało się przypuszczenie, że zabłądził lub że nagle zmieniła się pogoda i pokonał go mróz. Jednak mężczyzna był ciepło ubrany i doskonale przygotowany na wędrówkę w niskich temperaturach. 

Rys. - "Widok grotu strzały" -  źródło: Szpital Ogólny w Bolzano

Jak to jednak zwykle bywa, okazało się, iż naszemu przodkowi ktoś pomógł przenieść się na tamten świat. W lipcu 2001 roku Paul Gostner, radiolog ze szpitala ogólnego w Bolzano w południowym Tyrolu (Włochy) wykorzystując tomografię komputerową i promienie X, znalazł w ciele obcy przedmiot. Był to krzemienny grot strzały, która ugodziła Ötziego w lewe ramię. Tkwił głęboko między łopatką a żebrami. Oglądając dokładnie wraz z patologiem Eduardem Egarterem skórę mumii, znaleźli oni 2 centymetrowe nacięcie, odpowiadające przypuszczalnej trajektorii strzały. Strzała przecięła kilka większych naczyń krwionośnych. Mężczyzna mógł się wykrwawić. Ostatnio przeprowadzone badania DNA krwi zachowanej na nożu i ubraniu Człowieka z lodu wykazały, że napastników mogło być nawet czterech. Ewentualnie trzech i jeden towarzysz Ötziego - badania wyodrębniły próbki krwi od czterech innych osobników.

Ślady wskazują, że bronił się dzielnie. Niestety, jak widać jeśli chodzi o agresywność ludzi wobec siebie nawzajem, niewiele od 5000 lat się zmieniło...

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Niektóre moje kobiety głośno krzyczą, inne mocno drapią, czasem nieludzko wyją, a niekiedy nawet cicho płaczą. Jestem stomatologiem."


GALIEL@WEBGROUP 2005