strona: 1, 2 następna>>

W dniu 13 maja 1983 r., w dwóch pracowników torfowiska Lindow: Andy Mould i Stephen Dooley, zauważyli niezwykły obiekt, o wielkości piłki nożnej, na elewatorze maszyny do rozdrabniania torfu. Usunęli go z podajnika, żartując, że to jajo dinozaura. Kiedy obiekt wyczyszczono z torfu, ich odkrycie okazało się niekompletną ludzką głową z jednym okiem. Lekarz sadowy stwierdził, że czaszka należy do Europejki, prawdopodobnie w wieku 30-50 lat. Policja początkowo myślała, że to czaszka z Maliki Reyn-Bardt, która zniknęła w 1960 roku i była przedmiotem toczącego się dochodzenia. Podczas pobytu w więzieniu mąż, Peter Reyn-Bardt, chwalił się, że zabił swoją żonę i pochował ją w ogrodzie ich domku, który stal akurat na krawędzi obszaru kopania torfu. Ogród został zbadany, ale nie znaleziono tam ciała. Jednak dokładniejsze badanie czaszki ujawniło, że czerep ma ponad 2000 lat. "Lindow Woman" pochodziła więc z około 210 roku.

Rys. - Torfowisko, na kórym znaleziono ciało.

W rok później kolejne makabryczne odkrycie miało miejsce w Lindow Moss, tylko 820 stóp (250 m) na południowy zachód od miejsca odkrycia Lindow Woman. W dniu 1 sierpnia 1984 r., Andy Mould, którzy uczestniczyli w poprzednim odkryciu (miał facet "szczęście" do nieboszczyków), wziął coś, co uważał za kawałek drewna od rozdrabniarki. Rzucił na przedmiot do Eddiego Slacka, swego robotnika. Kiedy "drewno" uderzyło o ziemię, torf spadł z obiektu i ujawnił, że jest to ludzka stopa. Wezwano policję i zabrano stopę do badania. Powiadomieni archeolodzy zdołali znaleźć resztę ciała, znanego potem jako "Lindow Man". Malika Reyn-Bardt wciąż nie została znaleziona, więc brano pod uwagę, że ciało może być jej, dopóki nie ustalono, ze to szczątki mężczyzny. Właścicieli gruntów, podarował ciało do British Museum, i tak Lindow "już" Man 21 sierpnia został przeniesiony do Londynu.

W tym czasie nieboszczyk został ochrzczony jako "Pete Marsh" (gra słów : "Torfu Bagno") przez radiologów Middlesex Hospital, nazwą następnie przyjętą przez lokalnych dziennikarzy. Jako, że było to najlepiej zachowane ciało z torfowiska znalezione w Wielkiej Brytanii, jego odkrycie spowodowało sensację medialną. Okrzyknięto je mianem jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w 1980.

Mężczyzna w torfowisku nie leżał sobie sam. Oficjalna nazwa mumii to Lindow II, ponieważ istnieją inne znaleziska z tego obszaru: Lindow I (Lindow Woman) odnosi się do ludzkiej czaszki, Lindow III - rozproszonego ciała bez głowy, a Lindow IV do górnej części uda dorosłego mężczyzny. Po odkryciu Człowieka z Lindow, nie było żadnych dalszych wykopalisk archeologicznych na terenie Lindow Moss aż do 1987 roku. Duży kawałek skóry został znaleziony przez robotników w dniu 6 lutego 1987 roku. Przy tej okazji policja przekazała dochodzenie do archeologów. Stwierdzono, że ponad 70 fragmentów, to szczątki ciała Lindow III. Chociaż kości nie było tak dobrze zachowane jak u Człowieka z Lindow, inne tkanki przetrwały w lepszym stanie. Ostatniego odkrycia - fragmentu Lindow IV dokonano w dniu 14 czerwca 1988 roku. Część lewej nogi i pośladki znaleziono w odległości zaledwie 15 m na zachód od miejsca znalezienia Człowieka z Lindow. Prawie trzy miesiące później, 12 września, w torfie odkryto prawe udo. Nie ma co - kawałków "historycznych" nieboszczyków było na tym torfowisku dostatek.

Nasz odkryty Nieboszczyk był pierwszym tak dobrze zachowanym w torfie ciałem w Wielkiej Brytanii, a jego stan jest porównywalny z Człowiekiem z Grauballe i Człowiekiem z Tollund z Danii.

Rys. - Człowiek z Lindow w całej okazałości

strona: 1, 2 następna>>

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Mnóstwo ludzi istneje, ale takich co naprawdę żyją można wskazać palcem" - F.Chwalibóg


GALIEL@WEBGROUP 2005