Rys. - "Typowy grobowiec chiński z I w. p. n. e." rys. Davis Meltzer - źródło:  Jan Świeczyński "Wskrzesiciele faraonów i pogromcy sztuki"

Większości osób słowo "mumia" kojarzy się przede wszystkim z Egiptem. A tymczasem zarówno najstarszą, jak i najlepiej zachowaną mumię znaleziono nie  w piaskach pustyni, ale wśród wzgórz Państwa Środka.  Chińczycy również dbali o ciała swoich zmarłych. Chińscy dostojnicy w podróż "na ten lepszy ze światów" wyposażani byli hojnie. W grobowcach klasy wyższej znajduje się wiele cennych przedmiotów, marmurowe rzeźby, ceramikę, itp. Groby są olbrzymie (np. jeden za znalezionych ma powierzchnie około 340 m2).  Mają kilka izb, hal z wejściem i schodami, salę dolną z sarkofagiem, salę górna gdzie składowano przedmioty oraz zwłoki ludzi i zwierząt towarzyszących zmarłemu.

Przy wejściach zakopywano zabite konie i psy - konie miały ciągnąc rydwan zmarłego a psy pilnować grobowca. 
Ciało składano w skrzyni z drewna odpornego na gnicie, potem skrzynię wkładano do następnej, a tę do następnej i jeszcze jednej. Te cztery skrzynie wkładano jeszcze do dwóch specjalnych kufrów i pieczętowano. W komorze grobowej umieszczano glinkę porcelanową i węgiel drzewny, które doskonale wchłaniają wilgoć z powietrza. 

Bardzo podobnie było w W Czangszy (prowincja Hunan). W 1972 roku rozkopano tam wzgórze o obwodzie ok. 500 m. Miejsce to nazywa się Ma Wang Dui, co oznacza "kurhan króla Ma Yin". Odkopano trzy groby arystokratów. Kiedy otwarto jedne z nich archeolodzy dosłownie nie wierzyli własnym oczom.  W około 80 litrach żółtej cieczy (z zawartością rtęci) pływała mumia kobiety. Ciało zachowało się w stanie doskonałym - zarówno narządy wewnętrzne jak i mięśnie, które zachowały swoją sprężystość. Ciało miało 1,54 m długości i ważyło 34,3 kg.

Rys. - "Badanie chińskiej mumii" - źródło:  Jan Świeczyński "Wskrzesiciele faraonów i pogromcy sztuki"

Archeolodzy ustalili, że zmarłą była Xin Zhui, żona Li Changa, dostojnika z ludu Tajów. Xin Zhui zmarła w 168 roku p.n.e., a więc przed ponad 2160 laty. Mumię przekazano do dalszych badań.  Jak to bywa z Chinami wiadomości o ich przebiegu nie ma dużo. Wiemy, że kobieta zmarła w wieku około 50 lat. 

Prof. Zhao Chengwen z Criminal Police Institute w Shenyang postanowił odtworzyć wygląd zmarłej, w oparciu o prześwietlenia promieniami rentgenowskimi oraz techniki rekonstrukcji stosowane w kryminalistyce. Stworzył cztery portrety kobiety - w wieku 7, 18, 30 i 50 lat. 

Rys. - "Portret Xin Zhui - zdjęcie rentgenowskie, 7, 18, 30 i 50 lat" - źródło: http://www.china.org.cn

Zhao Chengwen stwierdził, że zrobienie portretów przy użyciu zaawansowanej techniki policyjnej zajęło mu 14 dni.

Naukowcy i artyści poszli jeszcze dalej. Stworzyli naturalnej wielkości figurę Xin Zhui. Li Jianmao - dyrektor Hunan Provincial Museum, gdzie wystawiana jest figura, zadbał o to, aby ubranie i fryzura zgadzały się z kanonami epoki w której kobieta żyła. Rekonstrukcja bazująca na badaniach antropologicznych pokazuje Xin Zhui w wieku około 37 lat.  

W tym samym muzeum przechowywane jest również prawdziwe ciało Chinki.  

 

 

 

Rys. - "Czy tak wyglądała Xin Zhui?" - źródło: http://www.bjreview.com.cn 


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Życie jest ciągiem następujących po sobie chwilowych rozwiązań.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005