strona: 1, 2

wczesne zmiany pośmiertne

Do wczesnych zmian zalicza się te, które wykształcają się w ciągu pierwszych 12 godzin. Dlatego też przepisy regulują, iż sekcję zwłok można przeprowadzić dopiero po upływie 12 godzin od stwierdzenia śmierci klinicznej.

Do wczesnych znamion śmierci zaliczymy:

  • bladość zwłok;

  • wysychanie pośmiertne;

  • oziębienie;

  • plamy opadowe;

  • stężenie pośmiertne.

Bladość pośmiertna:
Cecha ta może wystąpić również przy znacznym spadku ciśnienia krwi lub niedokrwistości, więc nie jest cechą uważaną za zbyt charakterystyczną. Pojawia się na skutek zatrzymania przepływu krwi i jej opadania do najniżej położonych części ciała. Ciało ma bardzo charakterystyczny „szarawy” lub „woskowy” odcień. Jednak w niektórych przypadkach (np. zatruciu tlenkiem węgla) ciało ma wciąż wyraźne, różowe zabarwienie.

Rys. - Przykład perfidnego wykorzystania talentu naszej Kasi do udawania nieboszczyka ;). 


Wysychanie:
Najkrócej mówiąc jest to postępująca utrata wody z organizmu. Najszybciej wysycha rogówka, wargi przybierają zabarwienie brunatne i pojawia się pergaminowe stwardnienie tkanek.

 

Rys. - Tzw. "Inkaski książę" 

Oziębienie: 
W wyniku ustania procesów przemiany materii ciało stygnie. Ubrane ciało osoby szczupłej budowy ochładza się średnio około 1.8 C na godzinę. Pamiętać trzeba też o uwzględnieniu takich czynników jak temperatura otoczenia, grubość tkanki tłuszczowej, itp. Patolodzy stworzyli szereg tabel ochładzania w zależności od temperatury. Zdjęcie  obok przedstawia tzw. "Inkaskiego księcia" - 8-9 letnie dziecko zmarłe z powodu wyziębienia organizmu i zakonserwowane w lodach górnych partii Andów.

Plamy opadowe:
Plamy opadowe mogą pojawić się już po 20 min. od chwili zgonu w postaci sinowiśniowych (rzadziej żywoczerwonych) zabarwień powłok ciała. Tworzą się one na skutek ustania akcji serca i opadania krwi pod wpływem grawitacji do najniżej położonych części ciała. Bywa, że osoby znajdujące ofiarę omyłkowo biorą palmy opadowe za siniaki i uznają że dana osoba została ciężko pobita. Na podstawie wyglądu niektórych plam można wnioskować o przyczynie śmierci, i tak np. ciemnoniebieskie lub granatowofioletowe pojawiają się w przypadku gwałtownego uduszenia a malinowe – przy zatruciu tlenkiem węgla.

Stężenie pośmiertne:
W wyniku zmniejszenia między innymi ATP w mięśniach następuje skrócenie i usztywnienie mięśni. Najczęściej najszybciej tężeją mięśnie najbardziej czynne za życia, czyli np. mięśnie żuchwy lub palców. Wyraz twarzy ulega całkowitemu zatarciu i pojawiają się ostre rysy. Bardzo rzadko w ekstremalnych warunkach stężenie pojawia się bezpośrednio po zgonie, i tak np. w 1854 roku na Krymie zabity żołnierz podobno utrzymał się w końskim siodle.

strona: 1, 2
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry. — Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005