strona: 1, 2
Krwiak nadtwardówkowy (haematoma epidulare)


Rys. - "Krwiak nadtwardówkowy " Źródło: DiMayo "Medycyna sądowa"

Zawsze jest wynikiem urazów i bardzo często towarzyszy złamaniom kości. Rzadko występują u osób starszych i bardzo młodych. Uderzenie powoduje oderwanie opony od kości czaszki. Krwawienie pochodzi od uszkodzonych naczyń opony, najczęściej jest to tętnica oponowa środkowa. Ofiara traci przejściowo przytomność po urazie. Po kilku lub kilkunastu (a nawet - dziestu) godzinach występuje ponowna utrata przytomności, a ucisk mózgu przez narastający krwiak powoduje zgon.

Czasem początkowe zaburzenia czynności środkowego układu nerwowego spowodowane krwiakiem przypominają stan upojenia alkoholowego.

Po pewnym czasie przychodzi uczucie senności, przechodzące w stan utraty świadomości i głębokiej śpiączki.
Krwiaki nadtwardówkowe zazwyczaj występują jednostronnie w postaci cienkich krążków.

Rys. - "Mechanizm powstawania krwiaka nadtwardówkowego" Źródło: A. Jakliński "Medycyna sądowa"

Krwiak podtwardówkowy (haematoma subdurale)
Występuje trzykrotnie częściej niż krwiak nadoponowy i jest najczęstszym powodem zgonu przy urazach głowy. Krwotok wypełnia przestrzeń międzyoponową, a pochodzi z naczyń żylnych opon. Jest prawie wyłącznie następstwem urazu. Jest jednostronny i nie narasta szybko. Rozprzestrzenia się od razu na dużej powierzchni. Czasami może wystąpić po nawet niezbyt silnym urazie. Powoduje przemieszczenie półkul mózgu i spłaszczenie pofałdowania przeciwległej półkuli na skutek nacisku na oponę twardą i kość.
Wolno narastające krwawienie może doprowadzić do powstania przewlekłego krwiaka podtwardówkowego, którego objawy mogą wystąpić nawet po 3 miesiącach od chwili urazu.
Jeżeli krwiak jest jednostronny, to po tej samej stronie występuje rozszerzenie się źrenicy oka.

Rys. - "Mechanizm powstawania krwiaka podtwardówkowego" Źródło: A. Jakliński "Medycyna sądowa"

Krwiak podpajęczynówkowy (haematoma subarachnoidealis)
Obejmuje warstwy opon miękkich, wnikając w przestrzeń pomiędzy oponą pajęczą i naczyniówką. Powstaje na skutek urazu i często łączy się ze stłuczeniem mózgu. Jeśli jednak obejmuje podstawę mózgu jest raczej następstwem zmian chorobowych. Może być jednak spowodowany także uszkodzeniem tętnic szyjnych, kręgowych i podstawnych. Krwiak może występować w postaci ogniskowej lub (najczęściej) rozlanej - obejmującej obie półkule.
Krwiak może powstać także pośmiertnie, na skutek procesów gnilnych lub przy wyjmowaniu mózgu podczas sekcji.

Wstrząśnienie mózgu lub pnia mózgu (commotio cerebri s. trunci cerebri)
Powstaje na skutek urazu lub nagłego gwałtownego szarpnięcia. Jest zespołem objawów pourazowych: utraty przytomności, nudnościami, oraz amnezją dotyczącą samego zdarzenia i poprzedzających okoliczności. Nie jest raczej śmiertelne (chyba że prowadzi do obrzęku mózgu).

Obrzęk mózgu
Jest następstwem poważniejszych obrażeń mózgoczaszki. Powoduje go niedotlenienie tkanki mózgowej. Zaburzone krążenie, przesunięcie elektrolitów powoduje zatrzymanie wody w pozakomórkowych obszarach tkanki mózgowej. Póki jest miejscowy, nie jest niebezpieczny. Jednak rozległy obrzęk mózgu może doprowadzić do śmierci. Ciężkie obrzmienie mózgu może wystąpić już po 20 minutach od urazu. Najbardziej narażoną grupą wiekową są dzieci.
Objawy wystąpienia obrzęku mózgu to: ból głowy, zwolnienie czynności serca, nudności i wymioty, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia świadomości, śpiączka, a w rezultacie niewydolność krążeniowo-oddechowa i zgon.

Rys. - "Zmiany w EEG w zależności od pogłebiania się stanu śpiączki " Źródło: T. Marcinkowski "Medycyna sądowa dla prawników "

Jak więc widać na nasza głowę spaść mogą problemy nie tylko w przenośni. Pamiętajmy o tym, idąc np. na rower bez kasku...

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Teoria transformacji osobowości wg Wieniedikta Jerofiejewa : Z rana jestem o tyle bardziej posępny w stosunku do mnie normalnego, o ile weselszy w stosunku do siebie zwykłego byłem wieczorem".


GALIEL@WEBGROUP 2005