strona: 1, 2

Alkohol jest najczęściej spożywaną trucizną na świecie. Handlarze narkotyków mogą na szczęście jeszcze tylko pomarzyć o takim popycie, jaki zaspakajają gorzelnie, browary itp. Bo któż wyobraża sobie obecnie zabawę bez "małego głębszego" lub choćby "browarka"?  Ale nie tylko alkohol etylowy bywa powodem zatruć organizmu. Zobaczmy zatem "co tam Panie w 'alkoholach'";)

Alkohole propylowe

Alkohole te są otrzymywane przede wszystkim syntetycznie. Stosowane są  do produkcji farb i lakierów, w przemyśle meblarskim oraz do produkcji płynów po goleniu i płynów do nacierań.
Alkohole propylowe są około 2 razy bardziej toksyczne niż alkohol etylowy. 
W zatruciu ostrym podstawowymi objawami są nudności, wymioty z krwią, bóle brzucha, następnie utrata przytomności, zniesienie odruchów i skąpomocz. Przy stężeniu już około 15 - 20 g/dm3 może wystąpić śpiączka. 
W zatarciu przewlekłym pojawiają się nudności oraz podrażnienie nosa, oczu i gardła.
Do oznaczania stężenia stosuje się przeważnie metodę chromatografii gazowej. 

Alkohole butylowe

Otrzymywane bądź syntetycznie, bądź przez tzw. fermentację masłową z kukurydzy, jęczmienia, melasy itp. Wykorzystywane są jako rozpuszczalniki lakierów nitrocelulozowych w przemyśle chemicznym, lakierniczym i meblarskim. 
Zatrucie ostre powoduje ogólnoustrojową depresję i śpiączkę. W zatruciu przewlekłym pojawia się zapalenie rogówki, podrażnienie oczu i błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Może dojść do uszkodzenia nerek. 

Alkohole amylowe

Są to główne składniki oleju fuzlowego, który jest ubocznym produktem w przemyśle spirytusowym. Używane są jako rozpuszczalnik lakierów, gum, żywic, mas plastycznych oraz do produkcji m. in. kwasu walerianowego. Ostre zatrucie powoduje podrażnienie oczu i błon śluzowych górnych dróg oddechowych, nudności, wymioty i biegunkę. Następnie pojawia się głuchota i majaczenie. Utrata przytomności, niewydolność krążenia i oddychania a potem zgon. W zatruciu przewlekłym obserwuje się podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, zwiększoną pobudliwość nerwową, bóle głowy i utratę pamięci. 

Alkohole metylowe

Powstają podczas tzw. suchej destylacji drewna. Stosowane jako środek zapobiegający zamarzaniu, rozpuszczalniki do lakierów. Alkohol metylowy gromadzi się w tkankach proporcjonalnie do ich uwodnienia, stąd np. bardzo silne działanie na gałki oczne. Zmiany w oku dotyczą nie tylko siatkówki, ale także nerwu wzrokowego i rogówki. 
Zatrucie ostre powoduje początkowo nudności i bóle głowy, zaburzenia widzenia (od lekkiego upośledzenia po całkowitą ślepotę). Szacuje się, że rocznie około 100 osób umiera zatrutych alkoholem metylowym. 

Alkohole etylowe

Oprócz oczywistego wykorzystania do "poprawiania nastroju" alkohole etylowe stosuje się również do rozpuszczania lakierów i politur, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, oraz do produkcji syntetycznego kauczuku. Ostatnio również jako napęd do silników i paliwo do oświetlenia. 
Uznaje się, że poziom  do 0.2 promila alkoholu we krwi to tzw. "poziom fizjologiczny" i nie wskazuje na spożycie alkoholu. Od 0.2 promila do 0.5 promila  to sławny "stan wskazujący na spożycie". Powyżej 0.5 promila to już "stan nietrzeźwości".

Poniżej ilustracja do zamieszczonych obok w ramce faz zatrucia alkoholem etylowym:

Rys. - "Fazy zatrucia alkoholem etylowym"- źródło: T. Marcinkowski "Medycyna sądowa dla prawników" - wg. Siengielewicza

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Teoria transformacji osobowości wg Wieniedikta Jerofiejewa : Z rana jestem o tyle bardziej posępny w stosunku do mnie normalnego, o ile weselszy w stosunku do siebie zwykłego byłem wieczorem".


GALIEL@WEBGROUP 2005