ROSEMARY i FRED WEST (Wielka Brytania)

Emisja: 8 maja 2007, godz. 22:00

Historia
W dniu 24 lutego 1994 roku, policja w hrabstwie Gloucestershire zaczęła przekopywać ogród przy domu należącym do Fredericka i Rosemary West, przy 25 Cromwell Street w Gloucester. Śledztwo doprowadziło do odnalezienia dziewięciu ciał kobiet w ogrodzie i trzech kolejnych w innym miejscu. Wszystkie ofiary zostały zgwałcone, torturowane, zamordowane i poćwiartowane.

Zabójstwa
Fred i Rosemary zostali oskarżeni o zamordowanie 12 kobiet i młodych dziewcząt w ciągu 16 lat. Parę aresztowano w 1994 roku. Małżeństwo zabawiało się w zwabianie młodych uciekinierek z domu, proponując im podwiezienie, nocleg lub pracę opiekunek do dzieci. Po przywiezieniu do domu dziewczęta były odzierane z odzieży, krępowane przy pomocy taśmy, gwałcone, torturowane, zabijane, ćwiartowane i zakopywane.

Dochodzenie
W oparciu o pogłoski dotyczące molestowania dzieci, policja rozpoczęła śledztwo w sprawie zaginięcia szesnastoletniej córki Westów - Heather. Policjanci przyszli do domu Westów z nakazem rewizji.

Następnego dnia, Fred przyznał się do zamordowania w 1987 roku swojej córki. Opisał w szczegółach to, jak poćwiartował jej ciało i zakopał w ogrodzie, gdzie spoczywało od siedmiu lat. Fred podkreślał, że Rosemary nic o tym nie wiedziała, ale policja była przekonana, że próbował odwrócić uwagę od małżonki.

Materiał dowodowy
W ciągu kilku dni, znalezione zostały pozostałości ośmiu innych ciał, a Fred przyznał się do zgwałcenia, torturowania i zamordowania wielu innych kobiet, które zakopał w przydomowym ogrodzie i na okolicznych polach. Wśród ofiar znalazły się także przybrana córka Rosemary - Charimaine i jego własna była żona. Fred pokazał policji, gdzie szukać zwłok, ale nie był w stanie zidentyfikować wielu ze swoich ofiar.

W dzień nowego roku 1995, Fred odebrał sobie życie, powiesił się w swojej celi. Policja nigdy już nie dowie się ile kobiet zabił, istnieją podejrzenia co do dziewięciu innych zabójstw.

Dnia 18 kwietnia 1994 roku, Rosemary została oskarżona o molestowanie seksualne i zatrzymana do wyjaśnienia. Na oskarżenia w sprawie morderstw trzeba było jeszcze poczekać.

Rozprawa
Rosemary West przez cały czas utrzymywała, że jest niewinna. Mimo to w listopadzie 1995 roku została skazana za dziesięć zabójstw (morderstwa Reny Costello i Ann McFall zostały dokonane przed jej zamieszkaniem w domu Freda, zostały więc prawdopodobnie popełnione przez niego samodzielnie). Świadkowie w tej sprawie przedstawili szokujące, okrutne i niepodważalne dowody zbrodni.

W październiku 1995 roku, dom przy 25 Cromwell Street został wyburzony, a gruz rozdrobniony. Dzisiaj, miejsce, w którym odnaleziono dziewięć ciał jest parkową ścieżką, prowadzącą do centrum miasta.

Ofiary

 • 1967 - Ann McFall (kochanka Freda i opiekunka dziecka - była w ósmym miesiącu ciąży z Fredem). Jej ciało odnaleziono zakopane na okolicznych łąkach.
 • 1970 - Rena Costello (pierwsza żona Freda). Jej ciało odnaleziono na okolicznych łąkach.
 • 1972 - Charmaine West, 8 lat (najstarsze dziecko Reny). Ciało odkopane pod adresem 25 Midland Road, Gloucester - w poprzednim domu Freda i Rose.
 • 1973 - Linda Gough, 21 lat (krawcowa). Jej ciało Fred zakopał przy 25 Cromwell Street .
 • 1973 - Lucy Partington, 21 lat (studentka). Ciało zakopane przy 25 Cromwell Street.
 • 1974 - Carol Cooper,15 lat (uczennica). Ciało zakopane przy 25 Cromwell Street.
 • 1975 - Juanita Mott, 19 lat. Ciało zakopane przy 25 Cromwell Street.
 • 1975 - Shirley Hubbard, 15 lat (uczennica). Ciało zakopane przy 25 Cromwell Street.
 • 1977 - Therese Siegenthaler, 21 lat (autostopowiczka ze Szwajcarii). Ciało zakopane przy 25 Cromwell Street.
 • 1977 - Alison Chambers, 17 lat. Ciało zakopane w ogrodzie przy 25 Cromwell Street.
 • 1978 - Shirley Robinson, 18 lat (lokatorka i kochanka Freda. W zaawansowanej ciąży). Ciało zakopane w ogrodzie przy 25 Cromwell Street.
 • 1987 - Heather West, 16 lat (najstarsza córka Freda i Rose). Ciało zakopane w ogrodzie przy 25 Cromwell Street.


:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Pierwszy poranny paradoks: jeśli wieczorem położyć się w butach, to z rana - nie wiedzieć czemu - głowa boli."


GALIEL@WEBGROUP 2005