ZABÓJCA Z GREEN RIVER (USA)

Emisja: 22 maja 2007 godz. 22:00

Gary Leon Ridgeway, spokojny i bogobojny człowiek, weteran wojny w Wietnamie, znany jako "zabójca z Green River," przyznał się w dniu 5 listopada 2003 roku do zamordowania 48 kobiet w stanie Washington, w latach 1982 do 1998. Wyrok w tej sprawie zakończył największe i najbardziej kosztowne dochodzenie w sprawie seryjnych mordów w historii USA, a Ridgeway został skazany za największą w historii seryjnych zbrodni w USA liczbę morderstw.

Historia
Ridgeway dorastał razem z bratem i matką. Ojciec był często nieobecny, ponieważ pracował jako kierowca ciężarówki. Od wczesnej młodości, Ridgeway przejawiał mroczną fascynację prostytutkami. O dziwo, był nawet autorem petycji do lokalnych władz, w której apelował o usunięcie z jego dzielnicy ulicznych prostytutek i ich alfonsów. Mimo faktu, iż biuro szeryfa Kings County wiedziało o jego kontaktach z prostytutkami i już w 1984 roku uznany był za podejrzanego, nie było w jego sprawie żadnych konkretnych dowodów. Już wtedy jego dwie byłe żony, dziewczyny i prostytutki, z którymi miewał kontakty zeznały, że Ridgeway lubił je dusić, miał nienasycony apetyt seksualny i czasami zabierał je na miejsca swoich zbrodni.

Zabójstwa
W 1983 roku szczytowym okresie swojej "działalności" Ridgeway zabijał do pięciu kobiet miesięcznie. Ofiary były w większości prostytutkami w wieku 19-24 lat (najmłodsza z ofiar miała 13 lat, a najstarsza 36 lat). Ridgeway powiedział: "Zabiłem tak wiele kobiet. Ciężko mi utrzymać wśród nich dyscyplinę. Chciałem zabić tak wiele kobiet, które wydawały się mi być prostytutkami, ile dam rady." Gary Ridgeway przyznał się do zabicia kilkudziesięciu kobiet w regionie Pacific Northwest. Istnieją podejrzenia, że w okresie 20 lat poprzedzających zatrzymanie, mógł zabić do 90 kobiet. Po jego aresztowaniu, przez kolejne lata nie zarejestrowano w Seattle podobnych zbrodni.

Dochodzenie
Zespół dochodzeniowy, stworzony przez policję do zbadania serii zabójstw w latach 1982 - 1984, składał się z dwóch poruczników, czterech sierżantów, kilkunastu detektywów i 22 oficerów niemundurowych. W 1985 roku w szczytowym okresie śledztwa liczba zaangażowanych w śledztwie oficerów wzrosła do 56, ale ilość zebranych poszlak i informacji była tak wielka, że sprawdzenie tylko jednego procenta informacji zajęłoby ekipie dochodzeniowej 50 lat. Do 1990 roku zabójca nadal pozostawał na wolności, mimo 10 lat nieprzerwanych, kosztownych działań operacyjnych, w które zaangażowane było również Federalne Biuro Śledcze (FBI) i specjalista psycholog John Douglas oraz pomimo zebrania 4 000 sztuk materiałów dowodowych. Dochodzenie rozpaczliwie wymagało nowych poszlak. W pewnym momencie departament psychologii FBI zwrócił się nawet po pomoc do seryjnego zabójcy Teda Bundy.

Materiały dowodowe
"Zespół śledczy Green River" został przegrupowany dopiero 20 lat po dokonaniu przez Ridgeway'a pierwszej zbrodni. Dopiero wówczas możliwe było przeprowadzenie testów DNA i powiązanie Ridgeway'a z niektórymi z ofiar. Został on aresztowany w 2001 roku, za napastowanie prostytutki i przywieziony na policję w celu przesłuchania. W czasie składania zeznań Ridgeway zachował się jak typowy seryjny morderca - ponownie przeżywał każdą ze swoich zbrodni. Zabijanie dawało mu poczucie władzy i siły, których nie miał w codziennym życiu. Swoje ofiary zakopywał grupowo, tak by przejeżdżając koło miejsc pochówku, móc przypomnieć sobie przyjemność, jaką odczuwał przy ich zabijaniu.

Rozprawa
Ridgeway poszedł na ugodę z władzami stanu. Aby uniknąć kary śmierci przyznał się do zamordowania 48 kobiet w stanie Washington i pokazał policji miejsca pochówku części ofiar.
W 2003 roku za 48 szczególnie brutalnych zabójstw został skazany na 48-krotne dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.


:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Kac nieleczony mija po jednym dniu,leczony - po dziesięciu."


GALIEL@WEBGROUP 2005