Poznaj szczegóły zbrodni najsłynniejszych seryjnych morderców! Zobacz jak policja wpadła na ich trop! Oglądaj "Zbrodnie, które wstrząsnęły światem"

W każdy wtorek od 8 maja o 22:00 tylko na Discovery Channel

Nagrody w konkursie dla internautów ufundowali:

Discovery Channel

i Wydawnictwo ZNAK (www.znak.pl)

 

PYTANIE 1:

Jaki zawód wykonywał ojciec Garego Leona Ridgeway'a, znanego jako "Zabójca z Green River"?

PYTANIE 2:

Co skłania ludzi do popełniania morderstw? Uzasadnij odpowiedź.

LISTA LAUREATÓW:

Gadżety Discovery Channel, książki i kamerki internetowe:

1. Karolina Tupalska
Odp. na pytanie 1: Ojciec Ridgeway'a był kierowcą ciężarówki.

Odp. na pytanie 2:W większości przypadków przyczyną jest potrzeba władzy i siły, których brak mordercy w życiu codziennym, potrzeba zdominowania ofiary. Niektórzy mordercy identyfikują się z postrzeganymi źródłami władzy w celu "przelania" na siebie części poczucia siły (np. jedni ulegają iluzjom religijnej doniosłości, a więc źródłami władzy będą Chrystus lub szatan; drudzy naśladują policjantów, podszywają się pod nich, jakby pożyczona w ten sposób władza dawała im władzę do zabijania).
Przyczyną może być też wychowanie. Chodzi tu przede wszystkim o upokarzanie dzieci przez ich rodziców, obecność w dzieciństwie nadużyć seksualnych, tortur czy okaleczeń, a więc nienaturalne związki ze swoimi rodzicami. Sytuacje takie mogą prowadzić do izolacji, a fantazje dotyczące przemocy stają się podstawowym źródłem gratyfikacji. Fanatycznie religijna matka przekonała Eda Geina, że kobiety źródłami grzechu i roznoszą choroby - w skutek tego Gein stworzył prawdziwe naczynia z zamordowanych kobiet, używając ich czaszek jako misek. Henry Lee Lucas, który jako dziecko był zmuszany przez swoją matkę do ubierania się jak dziewczynka, powiedział, że nienawidził wszystkich kobiet i chciał je zniszczyć (niektórzy twierdzą, że było to niejako zabijanie kobiety wewnątrz siebie). John Gacy dusił młodych mężczyzn, którzy reprezentowali jego samego w stosunkach z despotycznym ojcem.
U morderców na tle seksualnym motywem do zabijania są dziwaczne fantazje seksualne.
W niektórych przypadkach przyczyną może być sama fascynacja śmiercią (np. Gacy pracował w kostnicy, Berkowitz fascynował się patologią).
Czasem powodem jest też fakt, że ofiara ma symboliczną wartość dla mordercy. Np. Ted Bundy zabijał kobiety w wieku studenckim z długimi brązowymi włosami - niektórzy sądzą, że w ten sposób wciąż od nowa zabijał narzeczoną ze szkoły, która zerwała z nim zaręczyny.
Zdarza się, że przyczyną jest nienasycone pragnienie ludzkiej krwi, gdy dla mordercy główną satysfakcją w zabijaniu jest wypicie krwi wypływającej z ran ofiary. Tacy mordercy są popularnie nazywani wampirami.
Czasem przyczyną może być choroba psychiczna czy urazy mózgu.

2. Agnieszka Bielska
Ad. 1 Ojciec Garego Leona Ridgway'a był kierowcą ciężarówki.

Ad.2 Do popełniana morderstw ludzi pcha wiele czynników. Zaczynając od początku drogi człowieka w życiu są to geny przekazane przez rodziców- co prawda nad tym problemem naukowcy debatują do tej pory, bo nie istnieje taki gen jak, jak "gen zabijania", ale badania ujawniają pewne genetyczne tendencje do brutalnego zachowania.
Kolejnym czynnikiem jest wychowanie. Upokorzenia doznane w dzieciństwie rodzą reakcje przemocy, oddziałują na zdrowie dziecka, a nawet mogą powodować uszkodzenia mózgu, niedożywienie i inne zaburzenia rozwoju. Kiedy dziecko dorasta, w świecie przemocy wszystkim co zna są jego fantazje o dominacji i kontroli. Instynktownie ma zaszczepione zaufanie do przemocy traktuje je jako jedyny środek do wszystkiego. Pewni seryjni mordercy zostali odseparowani od rodziców w młodym wieku, lub pozbawieni miłości i kontaktu fizycznego swoich matek. Jeżeli dziecko nie ma więzi ze swymi rodzicami, opiekunami, nie ma podstaw do tego aby ufać innym ludziom w późniejszym życiu. Prowadzi to do izolacji, jedynie silne fantazje dotyczące przemocy stają się podstawowym źródłem jego istnienia. Co powoduje, że nie mają rozwiniętego współczucia, empatii dla innych.
Kolejnym czynnikiem popychającym ludzi do popełnienia morderstwa może być uszkodzenie mózgu, szczególnie tej jego części odpowiadającej za pierwotne emocje m.in. takie jak strach, popęd seksualny są oni wolni od strachu, przy niepohamowanym popędzie.
Jest jeszcze jeden czynnik zewnętrzny, który powoduje że człowiek z predyspozycjami sadystycznymi posunie się do zabójstwa a mianowicie jest to nasza cywilizacja w której człowiek staje się coraz bardziej anonimowy. Seryjny morderca bardzo łatwo może "upolować" ofiary spośród uciekinierów z domu, bezdomnych, prostytutek, narkomanów. Sam po dokonaniu zbrodni wtapia się w anonimowy tłum, gdzie nikt nie zwróci na jego zachowanie uwagi. Czuje bezkarność.
Takich czynników może i jest wiele więcej na pewno nie wystarczy jeden z nich bo np. przecież wiele dzieci jest wychowywanych w rodzinach patologicznych i mimo to nie stają się seryjnymi mordercami. Potrzeba tu jest pewna indywidualna kombinacja tych czynników, która spowoduje, że dany człowiek posunie się do popełnienia zbrodni.

3. Joanna Pazik
odp.na pytanie 1: Ojciec Garego Leona Ridgaway"a był kierowcą ciężarówki.

odp. na pytanie 2: Jest wiele powodów, dla których ludzie zabijają ...

1) Działanie w afekcie, pod wpływem emocji, tu zaliczają się nieumyślne spowodowanie morderstwa

2) Chęć zemsty za wyrządzoną przykrość w dzieciństwie, lub za jakąś skrzywdzoną bliska osobę

3) Morderstwo na zlecenie-tu dany morderca kieruję się raczej chęcią posiadania pieniędzy lub innych dóbr materialnych. Ofiarę z mordercą w tym rodzaju zabójstw zazwyczaj nic nie łączy.

4) Do morderstw skłania także ludzi chęć udowodnienia czegoś otoczeniu. Tu jako przykład może posłużyć młodzież, która chcąc "przypodobać" się kolegom dopuszcza się takich czynów.

5) Najbardziej ciekawy motyw zbrodni a zarazem najbardziej drastyczny i przerażający to- zabijanie wyłącznie dla przyjemności, fascynacja dokonywania zbrodnia -i tu wyróżniamy SERYJNYCH MORDERCÓW, psychopatów itp.

Gadżety Discovery Channel:

Patrycja Toczyłowska
Natalia Gałczyńska
Agnieszka Kaczor
Marzena Trojańczyk
Joanna Kachel
Małgorzata Malicka


:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Wszystkich wielkich odkryć dokonano przez pomyłkę." - Prawo Younga


GALIEL@WEBGROUP 2005